Narodil sa 22. februára 1933 v Kriváni, v rodine železničiara. Po maturite na Poľnohospodársko- technickej škole v Oravskom Podzámku pokračoval v štúdiu na Zootechnickej fakulte VŠP v Nitre (1953- 1958).
Po promóciách zostal pracovať na Katedre drobnochovu na úseku hydiny. V roku 1965 obhájil kandidátsku dizertačnú prácu, v roku 1969 habilitoval a v roku 1994 bol menovaný za profesora v odbore špeciálna zootechnika.
Počas svojej dlhoročnej pedagogickej práce vyučoval predmety z oblasti hydinárstva. Bol členom vedeckých rád výskumných ústavov, redakčných rád, komisie pre obhajobu dizertačných prác, komisie pre rozvoj poľnohospodárskeho školstva a predsedom slovenskej pobočky Svetovej hydinárskej vedeckej spoločnosti. V rokoch 1980 až 1993 vykonával funkciu vedúceho Katedry hydinárstva a malých hospodárskych zvierat. Bol aj prorektorom VŠP v Nitre.
Stručný výpočet aktivít dokazuje, že prof. Ing. Martin Halaj, CSc., sa natrvalo zapísal do análov hydinárskej vedy. Neslobodno zabúdať na jeho pozitívne charakterové vlastnosti, pracovitosť, geneticky ixované generáciami predkov v úzkej interakcii s tvrdými podmienkami rodného Podpoľania. Dokázal prekonať osobnú traumu, poníženie a obmedzovanie činnosti v rokoch normalizácie na VŠP v Nitre. Vďaka podpore prof. Ing. Antona Groma, DrSc., v tom čase riaditeľa Výskumného ústavu chovu a šľachtenia hydiny v Ivanke pri Dunaji, ktorý poznal odborné aktivity a vedeckú erudíciu prof. Halaja, mohol ďalej riešiť významné vedecké úlohy, ktoré prispeli k rozvoju moderného hydinárstva nielen v bývalej ČSSR, ale aj v krajinách RVHP. Po roku 1989 bol Martin Halaj prezidentom menovaný za vysokoškolského profesora. Poznáme ho ako tvorivého človeka s mladíckym entuziazmom, šíriteľa moderných poznatkov v hydinárskej praxi. Svedčia o tom aj početné odborné príspevky, ktoré neustále publikuje v Roľníckych novinách a iných periodikách.
Do ďalších rokov Vám, pán profesor, prajeme hodne zdravia a tvorivej aktivity!