V Aucklande, na Novom Zélande, sa začiatkom februára konal svetový kongres genetiky hospodárskych zvierat. Podujatie sa organizuje pravidelne v štvorročnom cykle a tentokrát sme aj my, pracovníci Katedry genetiky a plemenárskej biológie, v zložení doc. Ing. Radovan Kasarda, PhD., Ing. Nina Moravčíková, PhD., a Ing. Veronika Kukučková, PhD., mali možnosť prezentovať na ňom výsledky svojej práce.
Bola to súčasť riešenia projektov APVV 14-0054 a VEGA 1/0742/17, realizovaných na katedre. Miestni organizátori si boli vedomí, že Auckland je jedným z najvzdialenejších miest na svete a že budú musieť vynaložiť veľké úsilie na prípravu programu, ktorý zaujme a priláka účastníkov kongresu. Možnosť spoznať krajinu poskytli odborné exkurzie zamerané na najdôležitejšie odvetvia živočíšnej výroby: ovce, dobytok, jelene, ako aj kone. Mohli sme sledovať realizáciu genetického pokroku priamo v prvovýrobe a stretnúť producentov, ktorí sú nadšení zo zvyšovania proitability vďaka genetickým riešeniam.
Na rozdiel od mnohých iných kongresov, ktoré majú v názve označenie „svetový“, v Aucklande sa to len tak hemžilo osobnosťami zvučných mien z celého sveta, takže zámer organizátorom vyšiel. Je lepšie raz počuť a vidieť, ako len čítať články v časopisoch.
V spolupráci s WCGALP prebehlo výročné zasadnutie organizácie ICAR (medzinárodná komisia pre kontrolu úžitkovosti), ako aj Interbull (medzinárodná organizácia pre genetické hodnotenie mliekového dobytka). Svetoví lídri v produkcii genetického materiálu a výrobcovia potravinových zdrojov úspešne implementujú výsledky genetického výskumu, čo im umožňuje produkovať efektívnejšie, dosahovať zisk, zachovať konkurencieschopnosť a udržateľnosť, čo deklarovali prítomní zástupcovia. Na potrebu získavať väčšie množstvo presnejších dát, ako aj prepojenia produkčných a genomických údajov reagujú aj výrobcovia zariadení na identiikáciu, evidenciu a dokumentáciu, ako aj automatizované meranie úžitkovosti.
Na kongrese sme prezentovali tri príspevky v sekcii Genetický zisk – stratégie pre lokálne plemená. Boli zamerané špeciicky na pinzgauský dobytok, ktorý je naším lokálnym plemenom. Prezentovali sme metodické prístupy a stratégie na uchovanie genetickej jedinečnosti tohto plemena na Slovensku aj pre ďalšie generácie prostredníctvom optimalizácie pripárovacích plánov s využitím celogenómových údajov. Ako ukazujú výsledky našich štúdií, genetické pozadie slovenského pinzgauského dobytka je v porovnaní s inými blízko príbuznými populáciami jedinečné, a preto ho treba uchovať ako naše národné bohatstvo. Naše vystúpenia boli prijaté so záujmom a sprevádzala ich pomerne rozsiahla diskusia.
RK
Kongresové centrum
Auckland v noci
Pracovníci Katedry genetiky a plemenárskej biológie Ing. Nina Moravčíková, PhD., doc. Ing. Radovan Kasarda, PhD., a Ing. Veronika Kukučková, PhD.