Na Fakulte ekonomiky a manažmentu SPU v Nitre sme si už dávno zvykli na zahraničných Erasmus študentov. Na chodbách nie je problém stretnúť Poliakov, Ukrajincov, študentov z Ruska či Kazachstanu. Latinská Amerika je pre nás však stále pomerne vzdialená, i keď vďaka projektu v rámci programu Erasmus Mundus EULALinks SENSE (č. 2014-0874/001-001EULALINKS) sa k nám výrazne priblížila.
Projekt koordinuje Humboldtova univerzita v Berlíne a jeho lokálnou koordinátorkou na SPU je prof. Dr. Ing. Elena Horská, dekanka FEM SPU v Nitre.
Prvá prezentácia univerzity a fakulty na partnerskej univerzite v Santa Marte v Kolumbii počas úvodného projektového stretnutia v roku 2014 vyvolala veľký záujem o našu univerzitu a Slovensko – krajinu v srdci Európy. Za obdobie rokov 2014 – 2018 využilo možnosť akademickej mobility desať študentov z Kolumbie, Mexika, Salvadoru, Guatemaly a Hondurasu.
Vďaka vzájomnej iniciatíve vedenia FEM a SPU v Nitre a Universidad del Magdalena v Santa Marte v Kolumbii bola podpísaná zmluva o spolupráci, zameraná na podporu akademických mobilít, ktorá umožňuje výmenu študentov aj po ukončení trvania projektu v roku 2018. Na jej základe vyslala Kolumbia už v tomto akademickom roku na jednosemestrálny pobyt na Slovensko troch študentov.
V roku 2017 navštívil rektor SPU v Nitre, Dr.h.c. prof. Ing. Peter Bielik, PhD., Universidad Autónoma Chapingo v Mexiku, čo vyvolalo zvýšený záujem akademickej sféry o spoluprácu s univerzitou a fakultou. V rámci poslednej výzvy na akademické mobility bol grant na výmenný pobyt udelený aj Ing. Veronike Hrdej, PhD., odbornej asistentke na Katedre manažmentu. Ako hovorí, táto možnosť bola pre ňu lákavá z viacerých hľadísk a rozhodla sa ju využiť. Do Mexika odcestovala pred Vianocami a rodina, fakulta i katedra sa museli zmieriť s tým, že najbližšie 6-mesačné obdobie bude s nimi fungovať takpovediac iba virtuálne. O tom, ako to v Mexiku vyzerá a čo tam robí, hovorí aj týchto pár riadkov, v ktorých sa podelila s prvými dojmami a postrehmi.
Moje začiatky na Universidad Autónoma Chapingo v Mexiku
„Môj príchod do krajiny bol mrazivý, keďže v noci teplota v Mexico City klesne aj na 0°C“, hovorí Ing. Veronika Hrdá. „Bola som však na to pripravená. Srdečnosť, milý prístup a otvorenosť Mexičanov sa ukázali hneď po príchode do krajiny, ktorá sa na istý čas mala stať mojim prechodným bydliskom. Na letisku ma čakala celá delegácia! Okrem koordinátorky projektu EULAlinks Ulrike Grau, prišiel vedúci oddelenia postgraduálneho štúdia Dr. Geronimo Barrios aj s manželkou Gracielou a šoférom. Spoločne ma ubytovali a privítali na univerzite. Predstavili ma mnohým zamestnancom, previedli ma po kampuse a ubezpečili, že ak budem čokoľvek potrebovať, dvere mám vždy otvorené. Areál univerzity je nádherný, obrovský, budovy sú udržiavané zvonka aj zvnútra, všade je plno zelene, stromov, paliem a trávnatých plôch. V celom priestore univerzity je mnoho stánkov s typickým mexickým občerstvením, reštaurácie, kaviarne, ženy predávajú doma vyrábané oriešky v karamele a čokoláde, sladkosti z kokosu, čerstvo upečené šatôčky so slanou alebo sladkou plnkou. Možností stravovania a stretávania sa študentov je naozaj veľa. Universidad Autonóma Chapingo takisto napreduje v oblasti internacionalizácie, dôkazom čoho je aj aktuálny double-degree program v odbore poľnohospodárstvo s Oklahoma State University v USA na inžinierskom stupni štúdia.
Keďže počas svojho doktorandského štúdia som sa venovala problematike vinohradníctva a vinárstva, plánovala som v tejto oblasti pokračovať aj v Mexiku. Údaje sa hľadajú zložito, Mexiko má však aj iné oblasti poľnohospodárstva, a tak som svoj výskum rozšírila o ďalšie poľnohospodárske produkty, napr. o kakao a avokádo, pestovanie agávy a výrobu tequily, mezcalu či indiánskeho piva pulque.
Počas pobytu som už v rámci prednášok stihla mexickým študentom priblížiť krásy Slovenska, mojej rodnej Nitry a taktiež SPU v Nitre. Slovensko považujú za exotickú krajinu, keďže pre nich je vzdialená a nepoznaná. Zaujímali sa o poľnohospodársku výrobu, priemysel, životnú úroveň ľudí na Slovensku, výhody členstva v Európskej únii a systém školstva.
Samozrejme, priblížila som im aj možnosti štúdia na SPU, predstavila študijné programy, ktoré v anglickom jazyku ponúka Fakulta ekonomiky a manažmentu na bakalárskom, inžinierskom i doktorandskom stupni štúdia. S hrdosťou som im porozprávala o internacionalizácii našej fakulty, ktorá zahŕňa medzinárodné programy v spolupráci s partnermi vo Veľkej Británii, Poľsku, Rusku i v Českej republike. O možnosti absolvovania letnej školy v Číne, indonézskom kútiku, kde sa môžu formálne aj neformálne stretávať s ostatnými zahraničnými študentami, ako aj o medzinárodných projektoch našej fakulty. Veľký úspech zožal najmä maskot našej fakulty – Femky. Nálepky s jeho podobizňou, ktoré odo mňa dostali ako malú pozornosť, si hneď nalepili na vetrovky, tašky, zošity a dosky. Milo ich prekvapila tradícia slovenských študentov, čerstvých absolventov, maľovať svoje mená s titulom na chodníky pred svojou alma mater...“
Poďakovanie
Autorky článku, prof. Dr. Ing. Elena Horská, koordinátorka projektu a Ing. Veronika Hrdá, PhD., si dovoľujú poďakovať Ing. Janke Gálovej, PhD., za precízne administratívne riadenie projektu. FEM
Areál Universidad Autonóma Chapingo
Mexickí študenti sa živo zaujímali o Slovensko a systém školstva u nás
Foto: archív VH