Lučenec opäť otvoril svoju náruč nadšencom regionálnej vedy a odborníkom zaoberajúcim sa problematikou regionálneho rozvoja. V dňoch 27. - 28. marca sa tu konala už druhá medzinárodná konferencia pod názvom Regionalistické perspektívy.
Zástupcovia Katedry regionálnych štúdií NHF VŠE v Prahe, Katedry humanitných vied PEF ČZU v Prahe, Katedry regionálnej ekonómie a správy ESF MU v Brne, Ústavu verejnej správy UTB v Zlíne, Katedry ekonomických vied FVS UPJŠ v Košiciach a našej Katedry regionálneho rozvoja FEŠRR v rámci podujatia nadviazali na predchádzajúci ročník konferencie, prezentovali výsledky svojej vedeckovýskumnej činnosti a vymenili si skúsenosti z výchovno-vzdelávacej práce katedier. Nadviazať formalizované bilaterálne a multilaterálne partnerstvá a vytvoriť tak priestor pre medzikatedrové vedeckovýskumné projekty, to bol ďalší cieľ stretnutia.
Úvodné slová plenárneho zasadnutia predniesli čestní hostia, medzi nimi Ing. Daniel Ács, štátny tajomník MVaRR SR, doc. René Wokoun z ČZU v Prahe a prof. Ing. Nora Štangová z UPJŠ z Košiciach. Našu univerzitu reprezentovala doc. Mária Fáziková, vedúca Katedry regionálneho rozvoja.
Pracovnú atmosféru vo večerných hodinách prvého dňa konferencie vystriedal neformálny spoločenský večer pri príležitosti 15. výročia vzniku Katedry regionálneho rozvoja SPU. Pri tejto príležitosti odovzdal prof. Dušan Húska, poverený dekan FEŠRR, bronzovú medailu fakulty dlhoročnému spolupracovníkovi jubilujúcej katedry, Ing. Danielovi Ácsovi.
Prednesené príspevky sa tematicky zaoberali prístupmi k riešeniu regionálnej nerovnováhy, uplatňovaním nástrojov pri riešení regionálnych disparít na rôznych priestorových rovinách v krajine od centrálnej cez regionálnu až po miestnu úroveň. Doc. Fáziková poukázala na potrebu uplatňovania prierezového prístupu pri tvorbe nástrojov a programov pre rozvoj vidieckych regiónov a obcí.
Zástupcovia jednotlivých partnerských katedier odporučili zabezpečiť vzájomnú výmenu kontaktov, priebežne si posúvať informácie o vedeckých publikáciách, ktoré vydávali, resp. vydávajú jednotlivé pracoviská, vzájomnú spoluprácu rozšíriť a formalizovať v rámci vedeckých projektov, ako aj pri vyučovacom procese. Otvoreným bodom programu ostala otázka vytvorenia a zorganizovania stredoeurópskej letnej školy pre študentov magisterského a doktorského štúdia v oblastiach miestneho a regionálneho rozvoja a rozvoja vidieka.
Účastníci konferencie pozitívne hodnotili komornú a súčasne tvorivú atmosféru, ktorá sprevádzala celé vedecké podujatie a svorne sa zhodli na zachovaní tradície organizovať Regionalistické perspektívy aj v ďalších rokoch.
Ing. IVANA GECÍKOVÁ, PhD.,
Ing. EVA BALÁŽOVÁ, PhD., KRR
Dejiskom rokovania regionalistov bola lučenecká Reduta