Neprešiel ani rok, čo Fakulta ekonomiky a manažmentu na tomto mieste avizovala kreovanie konzorcia ekonomických fakúlt poľnohospodárskych univerzít v rámci triangla Slovensko - Ukrajina - Poľsko. V súčasnosti sa môže pochváliť jeho rozšírením, ako aj prvými úspechmi a kvalitatívnym rozvojom vzájomne prospešnej spolupráce.
Na pozvanie prof. Petra Bielika, dekana FEM, sa 5. až 9. marca uskutočnilo tretie slovensko-ukrajinsko-poľské fórum. Miestom konania bol Liptovský Ján, ktorý vďaka dobrej organizácii, pohostinnosti, ale aj nádhernej prírodnej scenérii poskytol príjemné prostredie pre rokovanie, ako aj spoznávanie krás Slovenska. Pre mnohých hostí z Ukrajiny to totiž bola prvá návšteva Slovenska.
Rokovanie fóra sa nieslo v duchu internacionalizácie vzdelávania a vedeckovýskumnej činnosti. Dekan Peter Bielik vo svojom úvodnom príspevku poskytol viacero vecných a perspektívnych námetov na zintenzívnenie vzájomnej spolupráce, s využitím podpory, ktorej sa internacionalizácii dostáva zo strany EÚ, rozvoja prihraničnej spolupráce či zdrojov Vyšehradského fondu. Všetci vystupujúci zhodne deklarovali mimoriadny záujem o spoluprácu. Tatiana Kaminska, dekanka Ekonomickej fakulty Národnej poľnohospodárskej univerzity Ukrajiny z Kyjeva, sa vyjadrila, že ani na jednom podujatí podobného charakteru, na ktorom sa doposiaľ zúčastnila, neboli tak vecne a adresne definované zámery ďalšej spolupráce, s perspektívou ich realizácie, ako na tomto fóre.
Ako vyplynulo z rokovania v sekciách Internacionalizácia vzdelávania a Internacionalizácia výskumu, univerzity na Ukrajine riešia podobné problémy ako slovenské či poľské, súvisiace s implementáciou Bolonského procesu pri organizovaní vysokoškolského štúdia, resp. rozvoji dištančného a celoživotného vzdelávania (stanovenie počtu kreditov, výber predmetov do študijných programov, financovanie a priority výskumu, zaťaženosť pedagógov).
Spoločné problémy a transfer predchádzajúcich skúseností vytvárajú predpoklady pre perspektívnu a vzájomne prospešnú spoluprácu, ktorá už nadobúda konkrétnu podobu. Napríklad v podobe medzinárodného vedeckého workshopu, ktorý sa spoločne s Národnou poľnohospodárskou univerzitou Ukrajiny bude konať 5. a 6. novembra 2008 v Kyjeve. Podujatie podporil aj Vyšehradský fond prostredníctvom projektu prof. Bielika na tému Poľnohospodárske trhy a obchod: súčasnosť a perspektívy krajín V4 a Ukrajiny. Cieľom bude transfer skúseností z reštrukturalizácie poľnohospodárskych trhov v krajinách V4 a aplikácia získaných poznatkov v praxi agrorezortu Ukrajiny. Medzinárodné fórum vyvrcholilo podpísaním Memoranda o porozumení. Podpísalo ho deväť dekanov z Ukrajiny, šiesti z Poľska, rektor Poľnohospodárskej univerzity v Krakove, dekan PEF ČZU v Prahe a dekan Fakulty ekonomiky a spoločenských vied Univerzity Sv. Štefana v Gödöllő. Účasť delegácií z Čiech a Maďarska zároveň prispela k tomu, že pôvodná tripartita Slovensko - Ukrajina - Poľsko sa stala minulosťou, pretože spolupráca sa už bude rozvíjať na širšom teritóriu na linke Ukrajina - Slovensko - Poľsko - Maďarsko - Česko.
Doc. ELENA HORSKÁ, prodekanka FEM
Účastníci tretieho medzinárodného fóra v Liptovskom Jáne