Pracovníci Katedry genetiky a plemenárskej biológie FAPZ sa 20. až 22. septembra zúčastnili na 25. medzinárodnej konferencii Animal Science Days v dedinke Brandlucken, Rakúsko.
Podujatie každoročne organizujú členovia konzorcia z univerzít v Záhrebe, Osijeku, Kaposvári, Padove, Viedne a od roku 2014 aj z SPU v Nitre, resp. od roku 2017 z ČZU Praha. SPU na nej reprezentoval doc. Ing. Radovan Kasarda, PhD., prof. Anna Trakovická, CSc., Ing. Nina Moravčíková, PhD., Ing. Veronika Kukučková, PhD., a Ing. Michal Vlček. Konferencia pokrýva tematickým zameraním všetky oblasti živočíšnej produkcie od šľachtenia, genetiky, výživy, životného prostredia a welfare, správania sa, ako aj produkcie potravinových zdrojov. V súvislosti s poslednou uvedenou témou sa tento rok ako súčasť ASD konalo satelitné sympózium projektu FP7 TREASURE Diverzita lokálnych plemien ošípaných a produkčné systémy pre vysokú kvalitu lokálnych produktov a udržateľnú produkciu bravčového mäsa. Konzorcium kladie vysoký dôraz na vedeckú kvalitu príspevkov a predstavuje platformu pre mladých vedeckých pracovníkov, ktorí majú možnosť získať skúsenosti s vystúpením na medzinárodnom fóre. Ďalším benefitom je aj možnosť publikovať v zahraničnom vedeckom časopise, keďže príspevky sú každoročne podrobované oponentúre a publikované vo vybranom vedeckom časopise evidovanom v databáze SCOPUS. Vedeckú kvalitu a publikovanie ako dôležitú súčasť univerzity zdôraznil v rámci otváracieho ceremoniálu prof. Glößl, prorektor BOKU Viedeň.
Na konferencii sa zúčastnilo 83 účastníkov zo siedmich krajín konzorcia a hostia zo Španielska, Francúzska, Belgicka a Bosny-Hercegoviny. V štyroch sekciách odznelo 58 príspevkov. Diverzitu tém podčiarkuje 11 rôznych druhov zvierat, ktoré boli predmetom výskumu. Každoročne prebieha aj súťaž o najlepší poster. Teší nás, že do finále aj tento rok postúpil poster zo Slovenska. Od členov konzorcia zazneli na záver požiadavky na zintenzívnenie vedeckej spolupráce a potrebu nadviazať na spoluprácu v minulosti, tak ako sa to podarilo aspoň čiastočne v prípade projektu TREASURE a niekoľkých bilaterálnych akcií. Už tradične sú súčasťou programu konferencie aj postgraduálne kurzy, tento rok boli dva. Prvý bol zameraný na hodnotenie štruktúry populácie s použitím genomických markerov. Program kurzu bol rozdelený do štyroch celkov, kde participovali prednášajúci z výskumných ústavov a univerzít zo Záhrebu (Dr. Ferencakovic), Viedne (prof. Sölkner, Dr. Mészáros, Dr. Khayatzadeh), Bernu (Dr. Neuditschko) a Talianska (Dr. Biscarini). Druhý kurz bol zameraný na hodnotenie welfare na farme HD, pričom sa odohrával v dvoch častiach, v prednáškarni a na malej rodinnej farme, s tým, že na konci účastníci absolvovali vzájomný porovnávací test. Profesor Winckler z BOKU Viedeň sa zameral na hodnotenie welfare v chove dojníc založenom na kvalite chovateľského prostredia s použitím ASSUREWEL protokolov, ktoré sú výsledkom jeho výskumu. Účastníci postgraduálnych kurzov hodnotili ich úroveň veľmi vysoko a zaznela požiadavka na ich pokračovanie aj počas budúcich ročníkov.
Na budúci rok sa v rámci cyklu 26. konferencia ASD 2018 bude konať na Slovensku, 26. – 28. septembra na zámku v Smoleniciach. Súčasťou programu konferencie budú aj postgraduálne kurzy, pričom jeden z nich bude zameraný na prácu s celogenomovými dátami a druhý na hodnotenie welfare, pričom účastníci tohto ročníka prejavili záujem o hodnotenie v intenzívnom v chove dojníc. Je to výzva a príležitosť prezentovať Slovensko, univerzitu a fakultu.
Doc. Ing. Radovan Kasarda, PhD., FAPZ
Dvadsiatypiaty ročník medzinárodnej konferencii Animal Science Days sa konal v dedinke Brandlucken v Rakúsku