Vážení čitatelia, začiatkom tohto akademického roka si pripomíname 65. výročie pôsobenia Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v meste pod Zoborom.
Vysoká škola poľnohospodárska v Nitre bola zriadená s účinnosťou od 1. septembra 1952. História našej alma mater sa začala písať v turbulentnej dobe. Napriek tomu však zaznamenala výrazný rozvoj vo svojej vzdelávacej a vedeckovýskumnej činnosti. Začínala s dvoma fakultami - Agronomickou a Zootechnickou, 455 študentmi a jej učebné a prevádzkové priestory boli rozmiestnené v rôznych častiach mesta. Od samého začiatku sa však podieľala na riešení dôležitých úloh a problémov slovenského poľnohospodárstva v oblasti rastlinnej a živočíšnej výroby. Osvojovanie a uplatňovanie najnovších poznatkov genetiky, biochémie, fyziológie, mikrobiológie, etológie, výživy zvierat, rastlín aj ľudí, agrotechniky a množstva ďalších vedných oblastí vo vzdelanostnom profile absolventov v ich každodennej riadiacej práci priniesli mnohé vynikajúce medzinárodne uznané výsledky v poľnohospodárskej praxi. Podstatne ovplyvnili aj kultúru, urbanizáciu a infraštruktúru vidieka a celkovú vyspelosť nášho vidieckeho obyvateľstva. Čo konkrétne naša univerzita priniesla pre prax? V spolupráci s rezortnými výskumnými ústavmi pedagogicko-výskumní pracovníci našej univerzity vyvinuli nové, na svoju dobu bezkonkurenčné odrody obilnín, princípy výživy rastlín a obrábania pôdy, metodiku modernizácie a automatizácie nízkotlakových závlah, postupy pre udržateľné a ekologické poľnohospodárstvo. Tiež vyvinuli nové agrotechnické postupy pestovania cukrovej repy, systémy výživy zvierat, postupy konzervovania krmív, nové kŕmne zmesi pre hospodárske zvieratá. Veľkú pozornosť, úsilie a množstvo času venovali spolupráci s praxou aj na úseku živočíšnej výroby, konkrétne v oblasti modernej genetiky a šľachtenia zvierat, vývinu nových plemien oviec, ošípaných, slovenských plemien dobytka, koní, hybridov hrabavej a vodnej hydiny, zavádzaniu moderných reprodukčných systémov a neskôr biotechnologických metód, tvorbe technologických systémov chovu hospodárskych zvierat, ďalej oblasti výroby kvalitných a hygienicky bezchybných produktov živočíšneho pôvodu.
Mimoriadne dôležitá bola výchova inžinierov, ktorí odchádzali do náročných podmienok rozvíjajúcej sa živočíšnej a rastlinnej výroby, od ktorej spoločnosť očakávala tvorbu produktov a zdrojov potravín pre saturáciu a sebestačnosť vo výžive obyvateľstva. Nemenej dôležitý bol transfer poznatkov získaných štúdiom odbornej a vedeckej literatúry do praxe a ich priebežné odovzdávanie tou najrýchlejšou formou aká bola v bezinternetovom čase možná a aktuálna. Rád by som sa poďakoval všetkým, ktorí sa v celej histórii našej jubilujúcej univerzity akýmkoľvek spôsobom pričinili o to, že dnes ju môžeme spoločne reprezentovať ako modernú, uznávanú, konkurencieschopnú, jedinečnú svojím vzdelávacím a výskumným profilom, ktorá patrí medzi najlepšie vysokoškolské inštitúcie na Slovensku.