Rozmer globálnosti sa dá vysvetľovať rôznymi spôsobmi a v rôznych súvislostiach. Veľmi zjednodušene interpretované, globálnosť inštitúcie znamená, že jej aktivity sa dotýkajú mnohých oblastí ľudského života či už v priestorovom, geografickom alebo inom význame.
Takýmito oblasťami sú aj rozvoj a ekonomika, kde doterajší celosvetový vývoj (najmä v posledných rokoch) odhalil nedostatočnú účinnosť existujúcich konceptov, čím sa otvoril priestor pre nové riešenia ich nepriaznivých ekonomických, politických a sociálnych dôsledkov. A ako sa to týka našej univerzity? Okrem projektov zameraných na kľúčové témy a problémy súvisiace s hlavnou vzdelávacou a vedeckovýskumnou orientáciou jej súčastí sa už niekoľko rokov na našej akademickej pôde venujeme aj rozvojovému vzdelávaniu. Katedra spoločenských vied FEM SPU v Nitre v spolupráci s ďalšími pracoviskami z FEM, FEŠRR, FAPZ a FBP a v spolupráci s Nadáciou Pontis od roku 2012 rieši túto problematiku s podporou projektových schém KEGA a SlovakAid. Bolo vydaných niekoľko zaujímavých publikácií - napr. Globálne rozvojové vzdelávanie pre ekonómov (Nitra, 2014), Rozvojové vzdelávanie: Témy a metódy II. (Bratislava, 2015) a v tomto roku vyjde ďalšia učebnica Rozvojové vzdelávanie: Témy a metódy III. Okrem toho boli akreditované a pilotnou výučbou otestované štyri vzdelávacie programy ďalšieho vzdelávania (http://www.uniag.sk/sk/projekty-a-podujatia/).
Obsahom prebiehajúceho projektu Globálna univerzita IV.: Zavádzanie rozvojových tém do systému univerzitného vzdelávania je inštitucionalizácia rozvojového vzdelávania na SPU v Nitre a jeho najväčšou pridanou hodnotou je príprava bakalárskeho študijného programu sociálny manažment a rozvoj. Zámerom je akreditácia tohto študijného programu s cieľom zabezpečiť systematickú prípravu absolventov, ktorí budú schopní pôsobiť v rôznych odvetviach a sektoroch v novom globálnom ekonomickom a spoločenskom prostredí, najmä vo sfére sociálnej ekonomiky, rozvoja a rozvojovej pomoci. Atraktívnou súčasťou projektu sú tiež výmenné prednášky učiteľov, odborné stáže, hosťujúce prednášky a verejné diskusie so zahraničnými expertmi. Jedna z nich - na tému sociálneho podnikania - sa uskutočnila koncom apríla 2017 s anglickým expertom Robom Wilsonom. Ďalšou zaujímavou aktivitou je študentská esejistická súťaž a stáže na Stálych misiách SR pri OSN pre jej výhercov. Tohoročnou víťazkou sa stala čerstvá absolventka FEM Ing. Katarína Baráthová, ktorej aj touto cestou srdečne gratulujeme.