Tematika pôdnej organickej hmoty je v súčasnosti čoraz viac v popredí záujmu spoločnosti, lebo úzko súvisí s mnohými aktivitami človeka na Zemi. Tejto téme sa venuje aj vysokoškolská učebnica s uvedeným názvom, ktorá vyšla koncom minulého roku vo Vydavateľstve SPU v Nitre.
Autorky - doc. Ing. Erika Tobiašová, PhD., (SPU v Nitre), RNDr. Gabriela Barančíková, CSc., (NPPC – Výskumný ústav pôdoznalectva a ochrany pôdy, Prešov) a doc. Ing. Erika Gömöryová, CSc., (Technická univerzita vo Zvolene) v nej podávajú prehľad najnovších poznatkov na problematiku pôdnej organickej hmoty z hľadiska jej nezastupiteľného miesta v pôde a v celom ekosystéme. Ako píšu, pôda bez organickej zložky nie je pôdou, no napriek tomu sa čoraz častejšie stretávame s ochudobňovaním pôdy práve o túto zložku a jej najzákladnejšie primárne organické zdroje. „Keďže nás môže živiť len kvalitná pôda, je dôležité uvedomiť si význam organickej hmoty a jej funkcie v pôde a zabrániť tak ďalšiemu úbytku uhlíka z pôdy,“ zdôrazňujú autorky. Učebnica pozostávajúca z 10 kapitol postupne prevedie študentov a záujemcov o túto problematiku chemickými a biologickými vlastnosťami organickej hmoty pôdy a procesmi, ktorým v pôde podlieha, ako aj účasťou pôdnych organizmov na týchto transformačných procesoch. Osobitné kapitoly sa venujú faktorom ovplyvňujúcim transformačné procesy, organickej hmote lesných ekosystémov a pôdnych typov Slovenska. Pôdny uhlík je neodmysliteľnou súčasťou globálneho kolobehu uhlíka, preto v nej majú svoje miesto aj modely bilancie pôdnej organickej hmoty.
Vyše 210-stranová učebnica je vhodne doplnená obrázkami, tabuľkami, grafmi a vzorcami. Za každou kapitolou nájdeme zoznam použitej literatúry. V závere je uvedený prehľadný register.
rch