Taký bol názov konferencie, ktorá sa konala 26. januára na pôde SPU v Nitre.
Podujatie bolo úvodom do systémového vzdelávania hospodárov v oblastiach, ktoré im pomôžu uspieť na trhu a vyhnúť sa počiatočným problémom v podnikaní. Obsahovo bolo zamerané najmä na ekologické trendy v rastlinnej výrobe, ktoré zvyšujú možnosti farmárov, ale aj malých hospodárov, podnikať a uspieť na trhu.
V úvode Ing. Ján Tancik, PhD., informoval o možnostiach ekologickej ochrany proti chorobám a škodcom či už preventívnymi alebo osvedčenými agrotechnickými metódami bez používania syntetických látok. Tieto metódy sú využiteľné nielen pre malých hospodárov, ale aj na veľkoplošné pestovanie plodín, ako je napríklad obilie či kukurica.
Ďalšou zaujímavou témou prezentovanou Ing. Mariánom Komžíkom boli súčasné trendy, formy a perspektíva zakladania sadov malými farmármi. Poukázal napríklad na možnosti prekonania začiatočných problémov, kým sad začne byť produkčný a prinesie zisk či už výberom vhodných odrôd alebo kombináciou ovocinárstva a pestovania drobného ovocia.
V súčasnej situácii, keď hospodári a farmári bojujú s odbytom svojich produktov, bola nanajvýš aktuálna téma možnosti presadenia sa na trhu prostredníctvom potravinových inkubátorov. Tieto prinášajú hospodárom možnosti spracovania a odbytu ich produktov s pridanou hodnotou, ale zároveň majú výrazný vplyv aj na zvýšenie zamestnanosti a rozvoj regiónu. Projekt Potravinový inkubátor mení región predstavila vedúca realizačného tímu doc. Ing. Zuzana Palková, PhD. Ako uviedla, model podpory začínajúcich podnikateľov je celkom dobre možné preniesť aj do potravinárstva a poľnohospodárstva a práve to je myšlienka potravinových inkubátorov. Prostredníctvom zdieľania zdrojov, podpory a vzájomného poradenstva možno pomôcť naštartovať podnikanie alebo pomôcť už existujúcim poľnohospodárom, farmárom, potravinárom, aby dokázali svoje produkty ponúknuť širšiemu počtu ľudí.
Prezentácia Bioekonomika pre poľnohospodárstvo z pohľadu udržateľnosti prírodných zdrojov autorov prof. Ing. Dušana Húsku, PhD., a doc. Ing. Ľuboša Juríka, PhD., priniesla informácie najmä o význame biotechnológií v udržateľnosti a obnoviteľnosti prírodných zdrojov.
Vystúpenie autorov Ing. Martina Olejára, PhD., a Ing. Vladimíra Cvikloviča, PhD., na tému Perspektívne a inovatívne technológie pre zvyšovanie konkurencieschopnosti slovenských farmárov na trhu bolo zamerané na prezentáciu novej techniky, jej prínosu a nevýhod pre farmárov.
Pestovanie a spracovanie byliniek je čoraz aktuálnejšie. O tom, aký je stav v tejto oblasti informovala prof. Ing. Magdaléna Valšíková, PhD.
Štatistiky hovoria, že bez dobrej prípravy sa až 90 % novovzniknutých prevádzok neprežije ani rok. Úspešné zvládnutie začiatkov podnikania tak, aby zostalo dlhodobo úspešné, bola téma prezentácie Ing. Júliusa Kráľa. Fungovanie v praxi priblížil Ing. Vladimír Tĺčik, PhD. Prítomným predstavil úspešné aktivity Agropenziónu Adam v Podkylave a biofarmy Charolais, ktorá spája poľnohospodársku výrobu, vidiecky turizmus, spracovanie a predaj produktov. Hovoril o svojich začiatkoch podnikania, problémoch, ich prekonávaní a o možnostiach zabezpečenia stabilného príjmu vo všetkých fázach roka.
Renáta Chosraviová
Projekt Potravinový inkubátor mení región predstavila vedúca realizačného tímu doc. Ing.
Zuzana Palková, PhD.
Foto: Malvína Gondová