V Dome kultúry Zrkadlový háj v Bratislave 20. januára oceňovali najlepších rýchlostných kanoistov za rok 2016. Medzi ocenenými športovcami bol aj Michal Lenický, študent 1. ročníka Fakulty biotechnológie a potravinárstva SPU v Nitre, ktorý získal diplom za celkové 3. miesto v Slovenskom pohári za minulý rok v kategórii kanoe – muži.
Michal Lenický sa kanoistike venuje osem rokov, trénuje na Váhu a jazdí za klub Kajak & Kanoe TJ Sĺňava Piešťany. „Ku kanoistike som sa dostal náhodou,“ hovorí M. Lenický. „Zúčastnil som sa na splave na turistických kanojkách z Nového Mesta nad Váhom do Piešťan. Výpravu viedol Milan Blaho, tréner klubu K&K. Keďže sa mi splav veľmi páčil, navrhol mi, aby som začal jazdiť v rýchlostnej kanoistike. Musel som sa však rozhodnúť či budem jazdiť na kajaku, alebo na kanoe. Keďže som začínal ako 12-ročný a v rýchlostnej kanoistike je ideálny vek 9 – 10 rokov, tréneri mi navrhli jazdiť na kanoe. A tak som začal s pravidelným tréningom.“ Ako spomína, začiatky neboli ľahké, musel na sebe tvrdo pracovať. „Najväčší problém som mal so stabilitou, lebo závodné lode sú veľmi vratké, v najširšom mieste majú len 30 – 40 centimetrov. Výsledkom driny však boli prvé úspechy - stupne víťazov v rámci pretekov slovenského pohára, ale aj majstrovstiev Slovenska na dvesto, päťsto, tisíc a 5-tisíc metrovej trati. Zväčša som končil strieborný alebo bronzový, v double canoe sa mi niekoľko raz podarilo získať aj zlato na majstrovstvách Slovenska so športovým kolegom Kristiánom Virághom zo Šamorína.“ Za svoje najväčšie úspechy Michal Lenický považuje účasť na medzinárodných pretekoch Olympic hopes, ktoré sa konali v maďarskom Segedíne, kde sa dostal do semifinále, tretie miesto na majstrovstvách Slovenska v maratóne na trati dlhej 23 500 metrov a tretie miesto v kategórii kanoe mužov v rámci slovenského bodovacieho pohára. Na túto súťaž má osobitné spomienky, keďže tam nastala kuriózna situácia – na 3. mieste skončili traja kanoisti s rovnakým počtom bodov. „Išlo len o slovenský pohár. Na Slovensku sú oveľa lepší kanoisti, ako Matej Rusnák či Vincent Farkaš - kanoista roka 2016, ktorí nás reprezentujú na olympiáde, majstrovstvách Európy či sveta,“ hovorí Michal. Dodáva, že rýchlostná kanoistika je krásny šport, ale časovo veľmi náročný. „Mám taký pocit, že na Slovenku je nedocenený, a to aj napriek skvelým výsledkom ako je 2. miesto našej K4 na Letnej olympiáde v Riu de Janeiro 2016 a mnohým ďalším úspechom našich reprezentantov,“ konštatuje M. Lenický. V rýchlostnej kanoistike hodlá pokračovať aj popri vysokoškolskom štúdiu aplikovanej biológie, ale chce sa jej venovať ako svojmu hobby. „Výkon v športovej disciplíne ovplyvňuje mnoho faktorov, robiť nejakú športovú disciplínu profesionálne si vyžaduje stály režim, osobitný životný štýl a podobne. Kanoistika ma priviedla aj k ďalším športovým aktivitám ako je beh, plávanie, posilňovanie, horská cyklistika, bežkovanie a i. Mám rád aj motošport, cestovanie a prírodu.“
A v čom vidí Michal najväčší prínos športu pre samotného športovca? „Myslím si, že každý šport prináša pozitívne emócie, posilňuje telo, vyžaduje disciplínu, stanovenie priorít a zameranie na cieľ. To všetko prináša aj určitú samostatnosť. V neposlednom rade dáva neuveriteľnú psychickú silu, ktorú človek dokáže využiť v každodennom živote.“
Renáta Chosraviová
Michal Lenický, študent FBP, získal celkové 3. miesto v Slovenskom pohári za rok 2016 v kategórii kanoe – muži.