Jedným z najviac ohrozených druhov živočíchov na Slovensku sú netopiere. Vo svete sa vyskytuje viac ako 1100 druhov. U nás bolo doteraz zistených 28, stále sa však objavujú nové.
Za posledných šesť rokov boli nájdené štyri druhy, žije ich však u nás podstatne viac a všetky sú zákonom chránené. Sú užitočné, pretože chytajú hmyz. Skúmaním netopierov sa zaoberajú odborníci a dobrovoľníci združení v Spoločnosti pre ochranu netopierov na Slovensku (SON), ktorá je partnerom Štátnej ochrany prírody SR v procese Natura 2000 v oblasti ochrany a monitoringu netopierov a ich biotopov. V súčasnosti v nej pôsobí 35 členov. Jeden z nich je aj biológ Ing. MARTIN CEĽUCH, PhD., ktorý pôsobil aj na SPU. Skúmaniu netopierov sa venuje desať rokov. Minulý rok úspešne ukončil doktorandské štúdium na Technickej univerzite vo Zvolene, téma ktorú riešil, bola ekológia lesných netopierov.
Takmer všetky druhy, ktoré žijú v Európe, sa vyskytujú aj u nás. Najnovším objavom bol samec večernice južnej, ktorého predminulý rok odchytili v nitrianskom parku. Vážil necelých päť gramov. Najmenší netopier na svete váži len 1,5 gramu, najväčší okolo 1200 g. Náš najväčší netopier je raniak obrovský, ktorý má rozpätie krídel 45 cm a váži do 75 gramov. Doteraz najviac jedincov raniaka obrovského bolo zaznamenaných na strednom Slovensku pod Kráľovou hoľou. Niekoľko gravidných samíc bolo odchytených aj v Cerovej vrchovine na hraniciach s Maďarskou republikou. Populácia netopierov na Slovensku sa nezvyšuje, skôr mierne znižuje. "Ohrozené sú najmä rekonštrukciou podkrovných priestorov prevažne sakrálnych a iných historických stavieb, používaním chemických prípravkov v poľnohospodárstve, ako aj intenzívnym zatepľovaním bytov. Štrbiny panelových domov na sídliskách sú totiž ich obľúbeným úkrytom," hovorí M. Ceľuch a v súvislosti s tým dodáva, že najmenej dvakrát do týždňa riešia členovia SON problémy s netopiermi na sídliskách. "Ľudia najčastejšie žiadajú, aby sme vysťahovali netopiere a upchali štrbiny medzi panelmi. Riešenie je zložité, aby nedošlo k úhynu netopierov. Snažíme sa ľudí informovať, vyvrátiť rôzne povery o tom, že netopiere sa zapletú do vlasov, pijú krv a podobne. Netopier nenapáda ľudí. Hryzie, len keď je v ohrození, ak sa ho snažíme chytiť, či nebodaj zabiť. Pokuta za usmrteného jedinca je 5- až 20-tisíc korún, v súčasnosti sa uvažuje o dvojnásobnej sume," upozorňuje M. Ceľuch.
SON pripravuje aj projekt na riešenie problémov v kostoloch, ktoré sú obývané veľkými kolóniami. "Jeho cieľom je ochrana kolónií v sakrálnych stavbách a zahŕňa pravidelné čistenie podkroví, údržbu trámov a monitoring netopierov. Dohody s vlastníkmi a správcami budov o zabezpečení potrebných vletových otvorov pre netopiere a pravidelné čistenie podkrovia od trusu - guána, je jediné trvalo udržateľné riešenie spolunažívania ľudí s netopiermi. Guáno je veľmi výživné hnojivo do záhrad, čo oceňujú najmä obyvatelia v obciach, kde sa takéto práce realizovali. Napríklad v Amerike sa kilogram netopierieho trusu predáva v prepočte za 250 korún," hovorí biológ. Netopiere sú cenní pomocníci poľnohospodárov, pretože skonzumujú veľké množstvo hmyzu. Napríklad drobná večernica malá, dokáže za noc uloviť aj tritisíc komárov. Na poliach loví aj uchaňa čierna, živiaca sa len motýľmi, medzi ktorými je veľa hospodárskych škodcov. M. Ceľuch robí v súčasnosti prieskum netopierov v potenciálnych oblastiach výstavby veterných elektrární v okolí Nitry a zistil, že na každej lokalite v poľnohospodárskej krajine v blízkosti Nitry žije 6 až 10 druhov netopierov, medzi nimi aj spomínaná uchaňa čierna.
RENÁTA CHOSRAVIOVÁ
Tri druhy podkovárov
O netopieroch
Netopiere sú cicavce. Pária sa na jeseň, za rok majú jedno až dve mláďatá, ktoré kŕmia mliekom. Orientujú sa najmä prostredníctvom sluchu, vydávajú zvuk, počúvajú jeho ozvenu, a tým spôsobom vyhodnocujú svoje okolie. Nie sú slepé, ale zrak využívajú menej. Predpokladá sa, že pri migrácii využívajú aj vizuálne stopy a pamäťové efekty. Najčastejšie migračné koridory netopierov sú pozdĺž riek. Ich najväčším nepriateľom je človek, sovy, dravé vtáky, na zimoviskách kuny, mačky, prípadne užovka stromová. Zvyčajne sa vracajú na staré miesta, v prípade, že sú vyrušované, menia úkryt. Optimálna teplota úkrytu na ich prezimovanie je 7 až 9 °C. Majú schopnosť v zime minimalizovať metabolizmus a znížiť srdcovú frekvenciu zo 400 úderov za minútu na štyri. Anglickí vedci skúmali biodiverzitu netopierov na biofarmách a klasických hospodárstvach, kde sa používajú chemické látky. Výsledky výskumu potvrdili, že vyššia druhová diverzita netopierov je na biofarmách. Súvisí to s tým, že je tam oveľa väčšie spektrum hmyzu, a tým aj rôznorodejšia potravová ponuka.
Majú rovnakú leteckú školu ako hmyz
Netopiere používajú rovnaký aerodynamický trik na udržanie sa vo vzduchu, o ktorom si doposiaľ odborníci mysleli, že je vlastný len lietajúcemu hmyzu. Keď chcú na moment zotrvať na jednom mieste vo vzduchu, rýchlym mávaním krídel vytvoria pod sebou drobný cyklón. Ten vytvorí dostatočne silný vztlak a netopierovi umožní udržať sa vo vzduchu. Vedci z Lundskej univerzity vo Švédsku pomocou aerodynamického tunela zmerali silu týchto drobných cyklónov a dospeli k výsledku, že netopierom dodávajú až 40 % potrebnej sily na zastavenie letu a udržanie sa vo vzduchu. Výskum potvrdil, že stavovce používajú ten istý mechanizmus letu ako hmyz.