Od začiatku zimného semestra 2016/2017 pôsobí na Katedre jazykov FEM SPU v Nitre nová čínska lektorka Jingjing Li. Pokračuje vo výučbe čínskeho jazyka a šírení čínskej kultúry, teda v aktivitách, ktoré na SPU začal pred dvomi rokmi čínsky lektor Changhui Zhang. Slovensko je jej prvé pôsobisko v zahraničí.
Lektorka Jingjing Li je mladá, ambiciózna vyučujúca, ktorá vedie cvičenia z čínskeho jazyka v troch stupňoch pokročilosti – začiatočnícky, stredne pokročilý a pokročilý stupeň a tiež kurz čínskeho jazyka pre zamestnancov z SPU i verejnosť mimo univerzity. Napriek svojmu veku je skúsenou metodičkou a študenti i zamestnanci si krok za krokom postupne osvojujú neľahké pravidlá čínskej výslovnosti, základné tóny a základy konverzácie v čínskom jazyku. Jingjing Li študuje na Univerzite jazykov a kultúry v Pekingu (Beijing Language and Culture University). Jej hlavnými predmetmi sú lingvistika a aplikovaná lingvistika, tento odbor štúdia sa tiež nazýva Mini OSN. Okrem vzdelávania domácich študentov sa táto univerzita špecializuje na vzdelávanie zahraničných študentov v odboroch čínsky jazyk a čínska kultúra.
Našu krajinu vníma ako pokojné a čisté miesto pre život. Ako hovorí, Nitra sa jej veľmi páči. „Keďže výučbu pravidelne končím večer, rada sa pozerám cez okno cvičebne na majestátny Zobor, okrášlený žiariacimi svetlami. A vždy, keď prechádzam mostom ponad rieku Nitra, vidím kŕdle krúžiaceho vtáctva a divé kačky plávajúce v rieke. Veľmi obľubujem túto pokojnú scenériu,“ podotýka. Tiež konštatuje, že napriek tomu, že Slovensko je malé svojou rozlohou, je bohaté na prírodné krásy a historické pamätihodnosti. Zatiaľ stihla navštíviť Bojnický zámok, Piešťany a Banskú Bystricu. „Všade som sa stretla s veľmi milými a priateľskými ľuďmi,“ teší sa.
Jediné prekvapujúce fakty pre ňu na Slovensku sú, že vlaky sú kratšie a idú pomalšie ako metro v Pekingu a tiež to, že chlapci a dievčatá môžu bývať v tom istom internáte. Jingjing tvrdí, že hoci je čínsky jazyk pre slovenských študentov pomerne ťažký, oplývajú entuziazmom pre osvojovanie si tohto jazyka. „Pozorne počúvajú a koncentrujú sa na výklad nového učiva. Precvičujú si osvojené učivo v dialógoch, a tým si sami uvedomujú, čo už z čínštiny dokázali zvládnuť, a to pomerne rýchlo. Na základnom stupni si študenti vyskúšali aj základy kaligrafie a musím povedať, že to zvládli výborne.“
Vo voľnom čase lektorka rada číta knihy, najmä romantické romány. Má tiež záľubu v čínskej kaligrafii. Je nadšenou cestovateľkou a teší sa, že v budúcnosti bude mať ešte možnosti navštíviť a uvidieť ďalšie pozoruhodné miesta našej krajiny.
PhDr. Jarmila Horváthová, PhD., FEM
JinJin Li je nadšenou cestovateľkou a teší sa, že v budúcnosti bude mať možnosti navštíviť a uvidieť ďalšie pozoruhodné miesta našej krajiny.
JinJin s PhDr. Jarmilou Horváthovou, pedagogičkou na Katedre jazykov FEM.
Foto: za