Tento rok sa už druhýkrát realizoval zaujímavý, kultúrno-edukačný projekt – letná škola v spolupráci s čínskou univerzitou v Tianjine. Túto výmenu organizačne zabezpečuje a realizuje FEM SPU. Keďže na SPU sa začalo s výučbou čínskeho jazyka pod vedením lektora z Číny, naši študenti mali možnosť otestovať si svoje vedomosti a zažiť túto neobyčajnú kultúru práve vďaka uvedenému projektu. A čínski študenti zase pobudnúť na SPU v Nitre.
Druhý ročník Letnej školy čínskeho jazyka sa konal od 9. do 23. júla na Tianjin University. Zúčastnilo sa na ňom 16 študentov SPU, najmä z FEM. Okrem samotného štúdia čínštiny mali naši študenti možnosť oboznámiť sa aj so životom čínskych rodín v rámci tzv, Homestay programu. Študenti boli rozdelení do 5 skupín a v priebehu niekoľkých dní strávili večery v čínskych rodinách. Súčasťou LŠ bola aj výučba tradičných čínskych zručností ako nácvik Tai ji, vyrezávanie do kameňa, maľovanie masiek, nácvik čínskych piesní, kaligrafia a pod. Účastníci navštívili aj hlavné mesto Peking, odkiaľ sa vydali na prehliadku Veľkého čínskeho múru a Zakázaného mesta – bývalého sídla čínskych cisárov. V Pekingu, v rámci kultúrnej akcie CEEC (Central and Eastern European Countries), ktorú organizoval Konfuciov inštitút, sa naši študenti - s podporou vedenia FEM a SPU - úspešne prezentovali spevom a tancom. Po návrate do Tianjinu absolvovali záverečný test z čínskeho jazyka, ktorý obsahoval úlohy na počúvanie a čítanie s porozumením. Na záver kurzu dostali certifikát o absolvovaní Letnej školy čínskeho jazyka. Pobyt v Číne obohatil všetkých účastníkov o dokonalejšie ovládanie čínštiny a jej uplatnenie v reálnych životných situáciách, spoznanie čínskej histórie, kultúry, tradícií a pamätihodností tejto krajiny.
PhDr. Jarmila Horváthová, PhD., FEM
Počas stredoeurópskeho kultúrneho festivalu v Pekingu sa so skupinou účastníkov letnej školy stretli aj zástupcovia našej univerzity a fakulty.
Foto: archív FEM