Poľovnícka olympiáda – takto nazývajú organizátori - Slovenská poľovnícka komora (SPK) a MPRV SR - celoštátnu poľovnícku výstavu s medzinárodnou účasťou Poľovníctvo a príroda, keďže prebieha len raz za päť rokov.
Tento rok sa konala od 9. do 12. júna na výstavisku Agrokomplex Nitra pod záštitou historicky prvého predsedníctva Slovenska v Rade Európskej únie. SPU sa na nej prezentovala prostredníctvom Katedry hydinárstva a malých hospodárskych zvierat (KHaMHZ) Fakulty agrobiológie a potravinových zdrojov, pod vedením doc. Ing. Jozefa Gašparíka, CSc. Cieľom výstavy bolo zhodnotiť kvalitu chovu zveri a správnosť lovu. Podujatie otvorila ministerka pôdohospodárstva a RV Gabriela Matečná. Ako povedala, poľovníctvo a ochrana prírody sú úzko prepojené. „Nie je to len lov zveri, ale jeho neoddeliteľnou súčasťou je aj odborná činnosť zameraná na zachovanie, zveľaďovanie, ochranu a optimálne využívanie genofondu poľovnej zveri ako prírodného bohatstva Slovenska,“ uviedla. Podľa nej by pre každého poľovníka mal byť tento koníček zároveň poslaním, za ktorým sa skrýva množstvo práce vynaloženej pri starostlivosti o zver, ako aj láska, úcta i rešpekt k prírode. Na otvorení sa za SPU zúčastnil prorektor SPU pre vedu a výskum prof. Ing. Ján Gaduš, PhD., dekan FAPZ doc. Ing. Peter Ondrišík, PhD., a dekan FBP prof. Ing. Ján Tomáš, CSc.
V expozícii katedry
Svojou expozíciou sa prezentovala KHaMHZ FAPZ. Návštevníkom ponúkla informácie o SPU, FAPZ a priblížila históriu katedry, učebné pomôcky a diplomové práce, ktoré vznikli na katedre v rámci predmetu poľovníctvo. Ako nás informoval vedúci KHaMHZ doc. Jozef Gašparík, fakultatívnu disciplínu poľovníctvo začal na SPU v Nitre koncom 50-tych rokov minulého storočia vyučovať prof. Ing. Pavel Hell, CSc. Za takmer šesť desaťročí pedagogickej a vedeckovýskumnej činnosti katedra vychovala vyše 7 400 absolventov poľovníctva a takmer 280 študentov spracovalo z tejto problematiky diplomové a bakalárske práce. Do učebných plánov KHaMHZ bola zaradená aj nová disciplína farmové chovy zveri. Svoju činnosť pri katedre úspešne rozvíja aj študentský poľovnícky a strelecký krúžok.
Konferencia ako sprievodné podujatie
V rámci sprievodného podujatia výstavy sa 9. júna na pôde SPU konala konferencia Funkcie a úloha poľovníctva v súčasnej spoločnosti, ktorej odborným garantom bol doc. Jozef Gašparík a doc. Jaroslav Slamečka. S úvodným slovom vystúpil prezident SPK Tibor Lebocký. Ako informoval, starostlivosť o voľne žijúcu poľnú zver na Slovensku je v súčasnosti nadštandardná. V dôsledku vzorného obhospodarovania poľovných revírov neustále rastú stavy najmä raticovej zveri - jelenej, diviačej, srnčej, mufl onej. „V roku 2011, keď sme pripravili koncepciu rozvoja poľovníctva na Slovensku, bol spočítaný jarný kmeňový stav jelenej zveri v našej krajine asi 58-tisíc kusov. Cieľový stav je znížiť počet asi na 28 800. Tento kmeňový stav by mohol garantovať rovnováhu a zachovanie biodiverzity,“ povedal T. Lebocký. Tiež konštatoval, že z roka na rok je stúpajúci záujem mladých ľudí o poľovníctvo. Pomohol tomu aj plne elektronizovaný systém, ktorý zaviedli pre uchádzačov o poľovný lístok. Vzdelávanie mladých poľovníkov zo zákona zabezpečuje SPK. V SR môže vychovávať poľovníkov na prvý poľovný lístok SPU v Nitre, TU vo Zvolene a ÚVLaF v Košiciach. V ďalšom programe konferencie odzneli prednášky na témy: Manažment poľovnej zveri na Slovensku, Ekonomika poľovníckej organizácie, Sokoliarstvo a i.
Renáta Chosraviová
Foto:rch