Koniec letného semestra sa na Katedre krajinného inžinierstva Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva niesol v znamení rôznych aktivít.
V dňoch 9. - 13. mája prebiehal workshop Monitoring kvality vody. Účasť zahraničných študentov a učiteľov z Poľska, Rumunska a ČR bola podporená programom CEEPUS. Absolventi sa dozvedeli základné informácie o monitorovaní kvality povrchových vôd, mohli si vyskúšať zmerať a analyzovať vybrané parametre kvality a na základe výsledkov zhodnotiť kvalitu vôd. Súčasťou workshopu bola prehliadka Nitry, Vodárenského múzea v Bratislave a Vodného mlyna v Kolárove.
Nasledujúci týždeň sa uskutočnila odborná prax študentov 2. ročníka bakalárskeho stupňa štúdia odboru krajinné inžinierstvo. Študenti teoreticky a prakticky zvládli problematiku kvality vody, mapovania dna malej vodnej nádrže, zistenia kapacity koryta vodného toku, kvality ovzdušia a modelovania vodného režimu krajiny. Teoretické poznatky prepojili s praktickými ukážkami a vyhodnotením získaných výsledkov.
Pre študentov 1. ročníka inžinierskeho stupňa štúdia odboru krajinné inžinierstvo bola 26. a 27. mája pripravená odborná exkurzia zameraná na vodohospodárske stavby v krajine. Postupne prešli úpravu vodného toku Dubová v Piešťanoch, násosky a závlahovú stanicu pri Piešťanoch, hať Drahovce, prehrádzky v Haluziciach, VN Suchá nad Parnou, poldre nad Modrou a Račou a stavidlo medzi Dunajom a Malým Dunajom. Vybrané objekty boli doplnené sprievodným slovom odborníkov z praxe, ktorých časť tvorili naši súčasní aj bývalí študenti.
Ing. Tatiana Kaletová, PhD., FZKI
Budúci krajinní inžinieri na exkurzii
Foto: archív FZKI