Konferencia Medzinárodné vedecké dni 2016, ktorá sa konala 19. – 20. mája na SPU sa niesla v zmysle témy Hodnotový reťazec v agropotravinárstve: Výzvy pre manažment prírodných zdrojov a spoločnosť.
Zorganizovala ju Fakulta ekonomiky a manažmentu v spolupráci s SPU, Vyšehradskou asociáciou univerzít, Klubom poľnohospodárskych odborníkov a Asociáciou poľnohospodárskych ekonómov na Slovensku, EUNIS Slovakia a Junior Chamber International.Garantom konferencie bola dekanka FEM SPU prof. Dr. Ing. Elena Horská, ktorá na slávnostnom otvorení konferencie uviedla: „Téma 14. ročníka medzinárodnej konferencie je plne v súlade s tromi dlhodobými cieľmi EÚ v oblasti Spoločnej poľnohospodárskej politiky: udržateľná produkcia potravín, udržateľný manažment prírodných zdrojov a vyvážený územný rozvoj. Európske poľnohospodárstvo potrebuje dosiahnuť vysokú úroveň výroby kvalitných a bezpečných potravín pri súčasnej ochrane prírodných zdrojov. Toto môže zvládnuť iba konkurencieschopný a životaschopný poľnohospodársky sektor, ktorý je súčasťou funkčného zásobovacieho reťazca a ktorý prispieva k podpore vidieckej ekonomiky. OECD zameriava podnikateľské priority budúcich aktivít v rámci svetového potravinového systému na obchod, inovácie a rýchlejšie prijímanie postupov zeleného rastu a výživy v podmienkach posilňovania vývoja politík, ktoré majú holistický prístup k potravinám, správaniu spotrebiteľa, udržateľnosti a výžive. Podobné priority môžeme nájsť v práci FAO pre Európu a Strednú Áziu, a sú prepojené na vidiecke domácnosti, štruktúru fariem, udržateľnú výrobu potravín, potravinových systémov, obchod s potravinami aj problémy so zásobovaním potravinami a nedostatočnou výživou v krajinách tohto regiónu. Medzinárodné vedecké konferencie vytvárajú priestor na stretnutia odborníkov z rôznych inštitúcií a sú hnacími motormi pre ďalší rozvoj miestnej aj svetovej vedeckej komunity. Konferencie už nie sú len miestom pre prezentáciu výsledkov výskumu, ale je tu viditeľný nárast významu výmeny informácií, názorov, vzájomnej inšpirácie a stretnutí kolegov z rôznych inštitúcií a šírenie najnovších výsledkov výskumu smerom k praktickému využitiu.“
Na slávnostnom otvorení konferencie vystúpil ako hlavný rečník Matej Hudec, vedúci úseku poľnohospodárstva Stáleho zastúpenia SR pri EÚ, Petr Blížkovský z Generálneho sekretariátu Rady EÚ v Bruseli, David Sedik, z FAO OSN, John Russin a John Westra z Louisianskej štátnej univerzity z USA. Bohatý program podujatia poskytol priestor na prácu v 14 sekciách, ktoré sa zaoberali otázkami bezpečnosti potravín, obchodu a poľnohospodárskej politiky, fi nančnými otázkami, informačnými a komunikačnými technológiami až po prieskum trhu a marketing. Priestor dostali aj mladí vedci v samostatnej sekcii. Na konferencii sa zúčastnilo viac ako 270 účastníkov z 23 krajín (Indonézia, Poľsko, Litva, ČR, Mongolsko, USA, Maďarsko, Taliansko, Ukrajina, RF, India, Kazachstan, Uzbekistan a i). Súčasťou programu boli dva paralelné workshopy, ktoré prezentovali výsledky dvoch medzinárodných projektov, koordinovaných FEM SPU v Nitre. Jedným je projekt TEMPUS zameraný na akreditáciu poľnohospodárskych študijných programov v Ruskej federácii s aplikáciou európskych štandardov kvality - Development of Public Accreditation in Russia (Nr. 543902-TEMPUS-1-2013- -SK-TEMPUS-SMGR). Druhým je strategický partnerský projekt v rámci programu Erasmus +: Quality Food & Consumer Studies (Nr. 2014-1-SK01-KA203-000464), ktorý spája deväť európskych partnerov.
Prof. Dr. Ing. Elena Horská, FEM
„Medzinárodné vedecké konferencie sú hnacími motormi pre ďalší rozvoj miestnej aj svetovej vedeckej komunity,“
povedala v úvode podujatia dekanka FEM prof. E. Horská
Foto: archív FEM