Predsedom spoločnosti AGRIA Liptovský Ondrej je už niekoľko desaťročí bývalý absolvent SPU v Nitre Ing. Ján Paciga, PhD. Zaujímalo nás, ako si spomína na svoju alma mater, aká je jeho životná filozofia, ale aj to, čo by odkázal našim študentom.
Pán inžinier, ste absolventom našej univerzity. Prečo ste si zvolili štúdium na SPU a čo vám dala univerzita do života?
Od chlapčenských rokov som sa zaujímal o poľnohospodárstvo, najmä o chov oviec a dobytka a keď som maturoval, už začali existovať veľmi slušné poľnohospodárske družstvá. Po ukončení štúdia na Strednej poľnohospodárskej škole v Žiline som sa preto v roku 1968 prihlásil na vtedajšiu Vysokú školu poľnohospodársku (v súčasnosti SPU) v Nitre. Čo mi dala univerzita do života? Samozrejme vedomosti, ale v tom čase aj praktické skúsenosti, keďže sme museli po skončení 3. ročníka absolvovať poľnohospodársku prax na družstvách, alebo štátnych majetkoch. Boli to dobré základy pre uplatnenie sa v poľnohospodárskej prvovýrobe.
Ako si spomínate na štúdium na univerzite a na svoje začiatky v praxi?
Na vysokú školu som nastúpil v pohnutom roku, v auguste 1968, keď do Československa vstúpili vojská Varšavskej zmluvy. Študenti vtedy niekoľko dní štrajkovali, neučili sa. V Prahe sa upálil Ján Palach a aj študenti z Nitry mu išli na pohreb. Potom prišla normalizácia, povinná účasť na prednáškach. V ročníku nás bolo 120 a študentský život bol fajn. Po promócii v roku 1973 som nastúpil na JRD Liptovský Ondrej na severe Slovenska, ako dvorový zootechnik. Už vtedy to bolo dobré družstvo. Hospodársky dvor v Jamníku, kde som začal pracovať, sa prebudoval na veľkovýkrmňu býkov, čo bolo tisíc býkov vo výkrme, k tomu 200 kráv a 500 oviec. Spomínané bývalé JRD sa transformovalo na akciovú spoločnosť a podnik AGRIA Liptovský Ondrej pod dlhoročnou vašou taktovkou sa zaoberá rastlinnou a živočíšnou prvovýrobou, výrobou a predajom krmív, chovom hovädzieho dobytka.
Čo je prioritou vášho podniku?
Náš podnik i naďalej zostal podnikom prvovýroby. Takže nosným programom je výroba surového kravského mlieka v množstve asi 7 miliónov litrov, k tomu chov oviec, výroba krmovín, repky olejnej a kŕmneho obilia.
Aká je cesta znižovania rizík podnikania v agrosektore pre spoločnosť AGRIA Liptovský Ondrej?
Pre znižovanie rizík máme diverzifikovanú výrobu, v rastlinnej výrobe rozšírenú o kŕmne obilie a sladovnícky jačmeň a tiež repku olejnú. V živočíšnej výrobe je to plemenárska práca v chránenom chove pinzgauského dobytka a plemenný materiál produkujeme tiež u oviec plemena zošľachtená valaška. Okrem produkcie mlieka sme chov rozšírili o stádo mäsového dobytka plemena charolais.
Aká je dôležitá črta manažmentu vášho podniku?
Dôležitou črtou je kvalifikácia, keďže všetci sme absolventi SPU Nitra, a samozrejme, sú to dlhoročné skúsenosti v praxi. Snažíme sa rozhodovať spoločne po dohode na každodenných operatívnych poradách.
Čo považujete za najdôležitejší zdroj skúseností?
Skúsenosti, to nie je len prax, ale aj vedomosti získavané v spolupráci s Výskumnými ústavmi, SPU a tiež Slovenskou poľnohospodárskou akadémiou. Častejšie chodíme do zahraničia na odborné ukážky a semináre. Aká je vaša základná filozofia ako správne motivovať druhých ľudí ku kvalitným výkonom? Keď majú byť ľudia motivovaní ku kvalitným výkonom, musia presne vedieť, čo majú robiť, za čo sú zodpovední a čo sa od nich očakáva. Motiváciou je, samozrejme, slušná odmena za podaný výkon.
Máte v súčasnosti spoluprácu s SPU v Nitre?
Až do minulého roka som bol dlhé roky predsedom štátnicových komisií na Fakulte agrobiológie a potravových zdrojov a som aj externý školiteľ. Často som v kontakte s dekanmi fakúlt – doc. Petrom Ondrišíkom, prof. Jánom Tomášom i pánom rektorom prof. Petrom Bielikom. Často a veľmi rád sa stretávam aj s riaditeľom VPP Kolíňany Ing. Petrom Brezovským.
Čo by ste odkázali našim študentom?
Určite by som im chcel odkázať, aby svedomite študovali a zaujímali sa najmä o poľnohospodársku veľkovýrobu, vzhľadom na to, že v treťom tisícročí sa len v stredných a veľkých podnikoch môžu optimálne uplatniť nové systémy a technológie. Som presvedčený, že väčšina podnikov bude musieť dopĺňať svojich riadiacich pracovníkov novými mladými absolventmi zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity.
Renáta Chosraviová
Ing. Ján PACIGA, PhD.
Vyštudoval zootechnický odbor na SPU v Nitre (1968 - 1973)
• AGRIA Liptovský Ondrej, a.s., (2004 – súčasnosť), predseda predstavenstva
• Agrochemický podnik Liptovský Mikuláš (2011 – súčasnosť), predseda dozornej rady
• Správna rada Slovenského pozemkového fondu (1999 – 2003), člen
• Liptovská a poľnohospodárska komora L. Mikuláš (1992), prvý predseda, člen predstavenstva (1993 – 1997), člen dozornej rady (2013 – súčasnosť)
• Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, Bratislava (1997), predseda
• Slovenská akadémia poľnohospodárskych vied, odbor živočíšnej výroby SAPV, člen
• Svetový zväz I.P.C.B.A., International Progressive Cat Breeders Alliance (1994), člen; podpredseda (2008)
• Výbor celosvetového zväzu chovateľov pinzgauského dobytka, ZCHPD (1994 – súčasnosť), predseda na Slovensku
• Poľnohospodárske družstvo Liptovský Ondrej (1983 – 1990), hlavný zootechnik, podpredseda PD (1987), predseda