Predstaviť odbornej verejnosti výsledky projektu Posilnenie úlohy vysokých škôl v regiónoch bolo cieľom konferencie s rovnomenným názvom, ktorá sa konala 19. apríla v Kongresovom centre SPU v Nitre.
Organizátori - Ministerstvo školstva VVaŠ SR, sekcia vysokých škôl, vedy a výskumu v spolupráci so Slovenskou akademickou asociáciou pre medzinárodnú spoluprácu - Národnou agentúrou programu Erasmus+ pre vzdelávanie a odbornú prípravu - prostredníctvom podujatia vytvorili priestor na diskusiu o príležitostiach a výzvach pre aktívne pôsobenie a sieťovanie univerzít v regionálnom rozvoji s ostatnými aktérmi, zhodnotenie miery zapojenia univerzít do sociálneho, ekonomického, ale aj kultúrneho a environmentálneho rozvoja regiónu a tiež miery pripravenosti univerzít na zužitkovanie svojho inovačného a výskumného potenciálu.
Účastníkom podujatia - zástupcom všetkých vysokých škôl a fakúlt na Slovensku, zástupcom samospráv, zamestnávateľov a tretieho sektora – sa v úvode prostredníctvom videozáznamu prihovoril minister školstva VVaŠ SR Peter Plavčan, ktorý akcentoval najmä zvyšovanie kvality vysokoškolského vzdelávania, posilnenie vysokých škôl v regiónoch, pretože prinášajú poznatky a inovácie aj z medzinárodného prostredia.
Následne účastníkov privítal rektor SPU prof. Peter Bielik a predseda NSK Milan Belica. Rektor SPU zdôraznil úlohu oboch nitrianskych univerzít a ich prínos pre región z pohľadu poskytovania vzdelávania, výskumu, zamestnania, prenosu poznatkov do praxe, motivovania podnikateľského prostredia, ale aj pôsobenia v oblasti kultúry a športu. „Naša misia spočíva v tom, aby univerzity boli hybnou silou ovplyvňujúcou dianie v regióne.“ Pripomenul, že univerzity spolu s Ústavom genetiky a biotechnológií rastlín SAV vybudovali Výskumné centrum AgroBioTech, ale napríklad aj to, že univerzity nezabúdajú ani na celoživotné vzdelávanie. Univerzita tretieho veku na SPU má vyše 25 ročnú históriu a 2 600 absolventov.
Predseda NSK M. Belica predstavil okruh tém a problémov, na ktoré by sa mal upriamiť výskumný potenciál VŠ, medzi nimi na kohéznu politiku, snahou ktorej je utlmiť napätie v sociálnom a ekonomickom prostredí, na skúmanie postavenia a úloh regiónov z globálneho pohľadu a i. „Vysoké školy sú centrá vzdelanosti. Je však chyba, že Slovensko nemá vypracovaný ucelený systém celej vzdelávacej vertikály, to je škodlivé. Univerzity potrebujú pevný bod, od ktorého sa môžu odraziť a rozvíjať svoje aktivity,“ povedal župan. Osobitne vyzdvihol pomoc a úlohu univerzít v tvorbe významných dokumentov. V rámci odborného programu vystúpil s prednáškou
O úlohe školstva a vzdelania v regionálnom rozvoji prof. Július Horváth zo Stredoeurópskej univerzity. Uviedol viacero akademických poznatkov o vzdelávaní ako investícii do ľudského kapitálu, o vzťahu nerovnosť - školstvo, o analýze produkčných funkcií vo vzdelávaní. Z trendov pripomenul, že celosvetovo vzrastá finančná náročnosť štúdia a počet študentov, ktorí pracujú. „Keď však pracujú, menej študujú a učitelia musia poľaviť na požiadavkách,“ povedal J. Horváth.
V ďalšej časti programu Jozef Jurkovič z MŠVVaŠ SR, Danka Moravčíková z SPU a Štefan Rehák z Ekonomickej univerzity v Bratislave predstavili projekt, výsledky v oblasti terénneho výskumu, výstupy projektu a ako slovenské školy pomáhajú regiónom. „Dopad VŠ na regióny je širší, ako sme si mysleli – poskytujú vzdelanie, výskum, komunitný rozvoj, zvyšujú technologickú úroveň, inovatívnosť v ekonomike, prispievajú k rastu zamestnanosti, ochrane životného prostredia, ich aktivity sú medzinárodného charakteru,“ uviedli okrem iného experti projektu. Tiež predstavili príležitosti, bariéry a výzvy VŠ. Úloha VŠ vidia napr. aj v identifikácii tém a problémov, ktoré treba v regióne riešiť, v organizovaní viac aktivít pre podporu podnikania, zlepšovaní kariérneho poradenstva, využívaní skúsenosti zahraničných študentov a i., výzvou je implementovať regionálnu stratégiu inteligentnej špecializácie a vytvoriť špecializované pracoviská pre spoluprácu univerzít s praxou, rozlišovať poslanie univerzít a súkromného sektoru, vytvoriť zmysluplné grantové schémy, monitorovať potreby praxe a pod. Na záver konferencie prebehla panelová diskusia, ktorú moderoval expert projektu prof. Libor Vozár z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.
Renáta Chosraviová
Projekt Posilnenie úlohy vysokých škôl v regiónoch prebiehal od januára 2015 do apríla 2016 a bol podporený v rámci uzavretej výzvy programu Erasmus+ „Podpora implementácie reforiem EHEA“. Prostredníctvom výzvy Európska komisia posilňuje reformu vysokoškolského vzdelávania v krajinách Európskeho priestoru vysokoškolského vzdelávania EHEA. Očakáva sa, že jeho výsledky budú použité pri tvorbe národnej legislatívy/strategických dokumentov a zároveň budú ponúknuté iným krajinám zapojeným do programu Erasmus+ ako príklad dobrej praxe.
Fotogaléria na http://www.uniag.sk/sk/aktualne-informacie/items/na-spu-sa-konala-narodna-konferencia-posilnenie-ulohy-vysokych-skol-v-regionoch/
Plénum konferencie: (zľava) prof. Július Horváth zo Stredoeurópskej univerzity, prof. peter Bielik, rektor SPU v Nitre, doc. Milan Belica, predseda NSK a dekan FPV UKF v Nitre prof. Libor Vozár.
Doc. Danka Moravčíková vo svojom vystúpení predstavila projekt a jeho výstupy, výsledky v oblasti terénneho výskumu a i.
Foto: za