Od roku 2012 je SPU členom konzorcia jedenástich európskych a deviatich ruských univerzít s názvom ERANET PLUS, koordinovaného Univerzitou v Barcelone, Španielsko.
Medzi hlavné ciele konzorcia patrí podpora spolupráce medzi európskymi a ruskými univerzitami vo vzdelávaní i výskume prostredníctvom mobilít študentov a zamestnancov, ako aj spoločné riešenie problematiky klimatických zmien a udržateľného rozvoja a podpora informovanosti o jazykových a kultúrnych odlišnostiach medzi EÚ a Ruskom. Počas štyroch rokov trvania projektu bolo zrealizovaných 171 mobilít, najmä ruských študentov všetkých stupňov štúdia na európskych univerzitách.
SPU v Nitre prijala 8 študentov a 4 zamestnancov z Južnouralskej štátnej univerzity v Čeľabinsku, Jaroslavskej štátnej univerzity, Sibírskej federálnej univerzity v Krasnojarsku, Orelskej štátnej agrárnej univerzity, Stavropoľskej štátnej agrárnej univerzity a Saratovskej štátnej univerzity. Do Ruska sme vyslali dvoch študentov (FEŠRR, TF) na Ruskú štátnu hydrometeorologickú univerzitu v Sankt Peterburgu a JŠU v Čeľabinsku a dvoch zamestnancov (FBP, FEŠRR) na Univerzitu v Sankt Peterburgu a Pskovskú štátnu pedagogickú univerzitu. Vďaka projektu SPU prehĺbila existujúcu spoluprácu s ruskými univerzitami a nadviazala nové kontakty. Za dôležité prínosy projektu pre univerzitu považujeme vzájomné oboznámenie sa so systémami výučby na SPU a v Rusku, výmenu skúseností a príkladov dobrej praxe pri administrácii mobilít študentov pri riešení opatrení zameraných na zníženie dopadov klimatických zmien na úrovni univerzity a vo vzdelávacom procese, ako aj výmenu najnovších poznatkov v oblasti vedy a výskumu. Získané skúsenosti budú zužitkované pre ďalší rozvoj SPU v oblasti vedy a výskumu, vzdelávania a pri realizácii mobilít študentov z krajín mimo EÚ v rámci nového vzdelávacieho programu Erasmus+ (2014 - 2020), Kľúčová akcia 1 Spolupráca s partnerskými krajinami. Aktuálne výzvy na prihlasovanie na mobility nájdete na webových stránkach SPU v časti Medzinárodná spolupráca.
Ako hodnotia projekt ERANET PLUS účastníci mobilít?
Jozef Paulík, TF, 3. roč. Bc., 9-mesačný študijný pobyt na JŠU v Čeľabinsku: Účasť na mobilite je skvelá, priniesla mi veľa nových poznatkov z mojej oblasti štúdia a zmenila moje doterajšie vnímanie sveta – v obrovskej krajine a ďaleko od bežných starostí človek začne myslieť inak a všímať si iné veci vo svete. Nemožno zabudnúť ani na zlepšenie jazykových zručností a spoznanie nových kultúr. Mobilitu určite odporúčam každému, netreba mať strach, s trochou snahy a prípravy sa to dá zvládnuť. Nailia Reziapova, doktorandka zo Saratovskej ŠU, 10-mesačný ŠP na FEŠRR: Projekt ERANET PLUS mi umožnil realizovať časť výskumu v Európe, čo je úžasná príležitosť nielen získať nové poznatky v odbornej oblasti, ale aj bližšie spoznať Slovensko, nových ľudí a získať nových priateľov.
Elena Sidorova, JŠU v Čeľabinsku, 10-mesačný ŠP na FEM: Som veľmi šťastná, že som získala príležitosť zúčastniť sa na tejto mobilite. Je to možnosť spoznať ako sa študuje v zahraniční a na čo sa kladie dôraz. Študujem medzinárodné vzťahy a vďaka tejto mobilite som si vybrala aj tému diplomovej práce - Vývoj Slovenska po pristúpení k EÚ. Dúfam, že podobné programy budú pokračovať aj v budúcnosti.
Anastasia Burmistrova, JŠU v Čeľabinsku, 10-mesačný ŠP na FEM: V Nitre strávim celý akademický rok a už teraz môžem povedať, že je to jeden z najlepších rokov môjho života. Je to pre mňa nová skúsenosť žiť sama v inej krajine ďaleko od domova a študovať v cudzom jazyku. Stretla som mnohých zaujímavých ľudí, spoznala ich kultúru a tradície. Zároveň som lepšie spoznala samu seba, rozšírila si obzory a zmenila svoj pohľad na život.
Oľga Sviridova, odborná asistentka, Orelská ŠAU, 6-mesačný výskumný pobyt na FEM: Účasť v projekte ERANET PLUS je pre mňa úžasnou skúsenosťou a príležitosťou spoznať európsky systém vzdelávania a vedeckej práce. Vďaka gestorke môjho pobytu na SPU doc. Zuzane Kapsdorferovej, som získala nové poznatky a skúsenosti s publikovaním vedeckých článkov v databázach Scopus a Web of Science, čo je dôležité pre moju ďalšiu vedeckú kariéru. Zároveň som mohla bližšie spoznať Nitru a Slovensko.
Elena Vakhtina, odborná asistentka, Stavropoľská ŠAU, 8-mesačný VP na TF: Môj pobyt na SPU hodnotím ako prínosný, získala som cenné skúsenosti s prácou na medzinárodných projektoch, s používaním paltformy LabVIEW a oboznámila som sa s problémami, ktoré riešia slovenskí farmári v praxi. Získané výsledky budem publikovať v pripravovanom vedeckom článku.
Ing. Gabriela Slivinská, KZVaMVP
Jozef Paulik (v pozadí v strede) so spolužiakmi na Južnouralskej štátnej univerzite v Čeľabinsku
Foto: archív JP