Začiatkom marca (od 1. do 6. 3.) knižnice po celom Slovensku organizujú množstvo podujatí, ktorými sa snažia zaujať čo najširšiu verejnosť a pozitívne sa zviditeľniť.
Najmä verejné knižnice ešte viac zintenzívňujú svoje aktivity a pripravujú stretnutia so spisovateľmi, prekladateľmi, ilustrátormi, zážitkové čítania, autorské čítania, rôzne formy diskusií, besied o literatúre a pod. Výskumy ukazujú, že dnešné deti čítajú oveľa menej ako ich rovesníci pred pár desaťročiami, a preto aktivít na podporu čítania nikdy nie je dosť. Veď dobré čitateľské návyky a práca s textom sa spravidla kladne prejavia v ďalšom štúdiu.
Slovenská poľnohospodárska knižnica sa do Týždňa slovenských knižníc (TSK) zapája od jeho vzniku s rovnakým cieľom – pripomenúť, že knižnice sú aj v časoch internetu živé, dynamické a najmä potrebné inštitúcie. Už v predstihu sme začali akciu Selfie z knižnice. Prostredníctvom facebooku sme požiadali študentov, aby sa v knižnici odfotili. Tie najlepšie fotky plánujeme odmeniť a najmä zverejniť vo fotogalérii na novej webovej stránke. Tradíciou (s veľmi dobrou odozvou u študentov) sa stali zľavy na registračné poplatky, preto ich ponúkneme tento rok opäť. Počas TSK bude registrácia či jej predĺženie stáť iba euro. Ak niekto nestihne prísť do knižnice na Štúrovu, bude sa môcť registrovať v čitárni alebo pri mobilnom výpožičnom pulte vo vstupných priestoroch hlavnej budovy univerzity.
Od začiatku marca spúšťame novinku v komunikácii s návštevníkmi knižnice, tentoraz nie virtuálnu, ale papierovú. Na kartičkách s nápisom „Chcem, aby v knižnici bolo“ plánujeme zbierať podnety, návrhy, pripomienky čitateľov.
Ďalšou marcovou novinkou budú online výpožičky českých e-kníh. Veľmi radi by sme ponúkli aj e-knihy v slovenčine, ale slovenskí vydavatelia sa spolupráci s knižnicami zatiaľ bránia. Pripravujeme preto spoluprácu so spoločnosťou Flexibooks, ktorá poskytuje predbežne viac ako 5 tisíc e-kníh rôznych českých vydavateľov formou e-výpožičiek. E-výpožičkou sa rozumie dočasné poskytnutie e-knihy knižnicou registrovanému čitateľovi mimo priestorov knižnice. Za každú e-výpožičku si Flexibooks účtuje poplatky, ktoré bude hradiť knižnica, čitateľovi bude účtovať 1 €. E-knihy budú súčasťou online katalógu SlPK.
A ešte niečo, nielen k Týždňu slovenských knižníc. Slovenská poľnohospodárska knižnica má 70-tku, budeme si to tento rok pripomínať rôznymi spôsobmi. Pre tých, ktorí nevedia, základy našej knižnice boli položené v roku 1946 vznikom knižnice Vysokej školy poľnohospodárskeho a lesníckeho inžinierstva v Košiciach. Keď v roku 1952 prišlo k zrušeniu vysokej školy a následne knižnice, bola časť fondu presunutá do Nitry, a tu začala svoju činnosť ako samostatná Štátna študijná knižnica. Súčasťou vtedajšej VŠP sa stala až v roku 1960. Ešte dnes máme vo fonde knihy s pečiatkou košickej knižnice a dokonca s pečiatkou Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave, ktorá odstúpila knižnici v Košiciach asi 1 700 zväzkov odborných publikácií. Veríme, že TSK, ale aj celoročné aktivity knižnice pritiahnu pozornosť študentov a učiteľov univerzity lebo, ako nedávno napísala spisovateľka (a knihovníčka) Veronika Šikulová, „Knižniciam prázdnota nepristane“.
Mgr. Beáta Bellérová, PhD., SlPK
Výskumy ukazujú, že dnešné deti čítajú oveľa menej ako ich rovesníci pred pár desaťročiami, a preto aktivít na podporu čítania nikdy nie je dosť
Foto: archív SlPK