Slovenské vysoké školy a ministerstvo školstva dostali z Bruselu studenú sprchu. Podľa hodnotenia Európskej asociácie univerzít (EUA) naši vysokoškolskí učitelia nevedia dobre po anglicky, nechodia na skusy do zahraničia, málo publikujú.
Ministerstvo je zodpovedné za príliš komplikované zákony, byrokraciu, málo peňazí na školách a za neprehľadný systém financovania. Hodnotenie robilo na objednávku slovenskej vlády 56 expertov viac ako dva roky.
Podľa odborníkov by mali slovenskí vysokoškolskí pedagógovia menej učiť a viac sa venovať výskumu. Konštatujú, že naše školy majú príliš veľa kontaktných hodín a málo nechávajú na samoštúdium. Podobajú sa tak viac na stredné školy ako na univerzity západoeurópskeho štýlu. Experti z 24 krajín v správe uvádzajú, že naše VŠ sú málo pružné, jednotlivé fakulty nie sú ochotné spolupracovať a viaceré sa venujú tomu istému.
Experti zistili však u nás aj pozitívnu vec. Podľa Henrika Toft-Jensena máme veľa zanietených učiteľov, ktorí sú ochotní usilovne pracovať pre svoju školu. Dodal však, že na dosiahnutie dobrých výsledkov, ktoré by sa približovali európskemu priemeru, nemajú vhodné podmienky.