Túžobne očakávaná jar prebúdza po zime prvé rastlinky k životu. Majitelia záhrad s nedočkavosťou striehnu na prvých poslov jari - snežienky, krokusy, hyacinty i narcisy. Ich charakteristickou zvláštnosťou je, že nepriazeň počasia prečkajú vďaka zásobnému orgánu, ktorým je cibuľa alebo hľuza.
Ako prvé rozkvitajú snežienky. Čím je ich krása taká okúzľujúca?
"Predovšetkým jednoduchou stavbou a bielou farbou kvetov, ktoré spolu so zasneženou pokrývkou zeme tvoria jej súčasť," hovorí prof. ANNA JAKÁBOVÁ, vedúca Katedry biotechniky parkových a krajinných úprav FZKI. Dodáva, že snežienky patria medzi prastaré rastliny, u nás sa vyskytujú už od 17. storočia. Ich pôvodnou krajinou je Turecko. V našich záhradách možno nájsť tri z pätnástich druhov snežienok. V poslednom období sa k nám dostali atraktívne kultivary s poloplnými a plnými kvetmi Flore Pleno a Lady Elphinstone. "Záhradníci sa prihovárajú za viaceré druhy z rodu Galanthus, mimochodom, tento názov im právom patrí. U nás najpestovanejší, ale predovšetkým splanelý druh, je Galanthus nivalis - snežienka jarná, ktorá po čase vytvára pôsobivé kvitnúce skupinky. Je typickou jarnou efemérnou cibuľovinou, čo znamená, že jej výskyt je spätý so stanovišťom pod neskoro pučiacimi listnatými stromami, ktoré jej poskytujú vynikajúcu ľahkú, výživnú, vlhkú podušku s dostatočným polotieňom, ktorý si vyžadujú. Takéto prostredie je pre snežienky ideálne," vysvetľuje A. Jakábová a podotýka, že na takýchto stanovištiach pretrvávajú aj niekoľko desiatok rokov, pokiaľ nie je ich prírodné spoločenstvo ohrozované.
Snežienky vo voľnej prírode sú zákonom chránené a za ich vyberanie s koreňom z pôdy, ale aj trhanie kvetov, hrozia pokuty. "Akákoľvek vysoká peňažná pokuta však nedokáže nahradiť poškodené spoločenstvo rastlín, ktoré zostáva po takejto devastácii na prirodzených miestach výskytu. Málo, alebo neskoro si uvedomujeme, že naša príroda je každoročne bičovaná rozličnými zásahmi, ktorým nezabránime. Eliminovať vplyvy ľudského faktora je však nevyhnutné. Krása kvetov vo vázičke je príjemná, je však rýchle pominuteľná, na rozdiel od ich prírodného stanovišťa, kde vydržia v kvete oveľa dlhšie. Tam patria, to je ich miesto. Pre pestovanie v záhradkách je dnes k dispozícii veľa plnokvetých kultivarov, ktoré nám poskytnú vhodnú estetickú hodnotu, v kombinácii aj s inými, neskoršie kvitnúcimi druhmi jarných cibuľovín," uzatvára prof. Jakábová.
RENÁTA CHOSRAVIOVÁ
Snežienka jarná - Galanthus nivalis