Zástupcovia Fakulty biotechnológie a potravinárstva SPU sa 25. septembra zúčastnili na festivale vedy Európska noc výskumníkov v Bratislave, na ktorom v rámci dvoch vedeckých stánkov prezentovali svoju prácu odbornej i laickej verejnosti.
Návštevníci si mohli vyskúšať niektoré bežné metodiky používané v laboratóriu. V prvom vedeckom stánku s názvom Objav svoj genetický potenciál boli prezentované najnovšie poznatky v oblasti personalizovanej výživy a nutrigenomiky, ako aj možnosti štúdia na FBP. Praktické ukážky boli zamerané na analýzu metabolizmu kyseliny listovej, pričom odber vzorky a jej prípravu pre Real Time PCR analýzu si záujemcovia mohli aj prakticky vyskúšať. V druhom vedeckom stánku - Zábavnom labáku návštevníci mohli využiť mikroskop na pozorovanie trvalých preparátov tkanív a rôznych druhov mikroorganizmov, s ktorými človek prichádza do kontaktu takmer každý deň. Preparáty si pripravovali z droždia (kvasinky), v jogurte pozorovali rôzne druhy laktobacilov a pre čuchovo odvážnejších boli pripravené kontaminované potraviny. Mladí vedci si mohli vyskúšať nanášanie vzoriek do agarózového gélu, s tým rozdielom, že vzorky DNA a bielkovín boli nahradené tekutou čokoládou a gél jedlým želé, takže po úspešnom nanesení „vzorky“ bolo možné gél aj ochutnať. Pre zdatnejších nadšencov bola prichystaná rýchla a jednoduchá metodika na izoláciu DNA z plodov kivi pomocou ingrediencií, ktoré sa vyskytujú v každej kuchyni. Najmenších divákov upútali rôzne farebné reakcie pomocou potravinárskych farbív a vody, ktoré si sofistikovane miešali pomocou vortexu. Po pridaní múky do roztoku a premiešaní zmesi využili mikrocentrifúgu na oddelenie kvapalnej a tuhej frakcie.
Súčasťou programu bola prezentácia medov, najmä typických slovenských a pre porovnanie aj zahraničných. V slovenských medoch boli zastúpené kvetové, medovicové a zmiešané (lesné). Zahraničné medy predstavoval napríklad americký med z ďatlovníka, španielske z citrónovníka a levandule, grécky z vresu, poľský z hlohu, český z pohánky, ruský z koriandra, kvetový z Peru a lesné medy z Talianska a Austrálie. Návštevníci mohli ochutnť medy, sledovať rozdiely medzi nimi a diskutovať o ich pôvode. Prezentované boli aj ukážky rôznych druhov rastlinných surovín a finálnych produktov a bližšie vysvetlená problematika hodnotenia kvality múk. Pre najviac zainteresovaných bol pripravený prístroj na vypieranie lepku, pomocou ktorého bola demonštrovaná prítomnosť lepku v pšeničnej múke. Nasledovalo hodnotenie jeho kvality a vysvetlenie jeho funkcie pri tvorbe cesta, ako aj vplyv na kvalitu pečiva. Pre najmenších nádejných vedcov bolo pripravené automatické počítadlo semien, pomocou ktorého si mohli nastaviť a nechať presne napočítať stanovené množstvo cukríkov či burizonov. Okrem toho FBP oboznámila verejnosť so svojimi výskumnými úlohami a prístrojovým vybavením jednotlivých katedier.
Na Európskej noci vyskumnikov vo vedeckom stánku Objav svoj genetický potenciál FBP reprezentovali pracovníci Katedry hygieny a bezpečnosti potravín: doc. Ing. Radoslav Židek, PhD., Ing. Lenka Maršálková, PhD., Ing. Ľubomír Belej, PhD., Ing. Marek Šnirc,
v Zábavnom labáku pracovníci Katedry biochémie a biotechnológie: Ing. Blažena Lavová, PhD., Ing. Milan Chňapek, PhD., Ing. Marián Tomka, PhD., Ing. Kvetoslava Kačmárová, pracovníčka Katedry hodnotenia a spracovania živočíšnych produktov Ing. Vladimíra Kňazovická, PhD., a pracovníci Katedry skladovania a spracovania rastlinných produktov Ing. Štefan Dráb, PhD., a Ing. Marián Tokár, PhD.
Kolektív FBP
Snímky: archív FBP