Na partnerskej Štátnej poľnohospodárskej Timiriazevovej univerzite v Moskve sa 25. júna konali obhajoby diplomových prác v ruskom jazyku v rámci študijného programu agrárny obchod a marketing EURUS AGRI.
Naše študentky - Ing. Soňa Pleváková, Ing. Michaela Krajčíková a Ing. Michaela Ondrejovičová, obhájili diplomové práce na výbornú, a tak si zabezpečili diplom s vyznamenaním, už druhý v poradí. Keďže išlo o výnimočnú udalosť a možnosť získať prvýkrát v histórii FEM dvojitý diplom, do Moskvy ich prišla podporiť dekanka prof. Elena Horská, prodekanka pre medzinárodné výskumné a vzdelávacie programy prof. Iveta Ubrežiová a gestorka uvedeného ŠP prof. Ľudmila Nagyová. Pracovná cesta bola podporená z prostriedkov projektu ESF „Zavádzanie, resp. rozšírenie študijných programov Ako nás informovala dekanka prof. E. Horská počas pracovnej cesty v Moskve absolvovala stretnutie s prorektorom prof. Storčevojom a ďalšími vedúcimi pracovníkmi rektorátu, pretože ŠP sú v Rusku evidované na univerzitnej úrovni. „Prerokovali sme podrobnosti novej zmluvy a návrhu zo strany FEM SPU, takže od AR 2015/2016 pôjde o novú formu spolupráce, ktorá bola navrhnutá ako súčasť pilotného overovania v rámci vyššie uvedeného projektu ESF. Výmenný pobyt študentov potrvá viac ako semester a na FEM sa bude celý akademický rok vyučovať v anglickom jazyku, čo určite viacerí slovenskí, ale aj mobilitní študenti privítajú,“ povedala dekanka. Na stretnutí s novou dekankou Fakulty ekonomiky ŠPTU v Moskve a ďalšími pracovníkmi dekanátu a zástupcami Katedry marketingu prodekanka FEM prof. I. Ubrežiová, prezentovala organizačnú pripravenosť FEM zvládnuť novú formu spolupráce. V súčasnosti na tomto programe študuje 14 študentov.
A ako hodnotia program prvé absolventky? Získali veľa skúseností, ale aj postrehov na zlepšenie programu. Podľa nich, základom je dobrá znalosť ruského jazyka, ochota ďalej ho zdokonaľovať a dobré kontakty so spolužiakmi, ktorí pomôžu orientovať sa v administratívnom systéme univerzity. „Diplomovke sa v Rusku venuje oveľa väčšia pozornosť ako u nás, pretože sa jej riešenie snažia prepojiť s väčšinou predmetov, ktoré študenti absolvujú. Obe partnerské fakulty by sa tiež mali snažiť študentom vytvoriť podmienky pre širšie spoznávanie krajiny, v ktorej študujú, napríklad formou tematických výletov a exkurzií,“ hovoria absolventky. Ako konštatuje Ing. M. Krajčíková, absolvovať tento program bola skúsenosť na nezaplatenie, veľké plus do života. „Vidieť ako Rusko funguje, aké sú tam zvyky, ľudia, kultúra, ale aj problémy, napr. s byrokraciou, nemá možnosť každý. A samozrejme, noví priatelia, s ktorými sme stále v kontakte a zlepšenie jazykových schopností sú čerešničkou na torte. Sme vďačné svojej univerzite a fakulte za túto jedinečnú možnosť.“
r
Po úspešnej obhajobe diplomových prác s ruskými spolužiačkami.
Foto: Elena Horská