Základným východiskom pre smerovanie Katedry strojov a výrobných systémov Technickej fakulty SPU v Nitre je snaha participovať na riešení aktuálnych problémov, ktoré stoja pred rezortom poľnohospodárstva v oblasti poľnohospodárskych strojov a technológií.
Riešenie takého spektra problematiky si vyžaduje vybavenie laboratórií najmodernejšou meracou technikou. Vďaka riešeniu mnohých projektov VEGA, APVV, KEGA a projektu Aplikácia informačných technológií na zvýšenie environmentálnej a ekonomickej udržateľnosti produkčného agrosystému (26220220014), naše pracovisko v ostatných rokoch investovalo množstvo finančných prostriedkov na vybavenie laboratórií, ktorými disponuje.
V súčasnosti sa katedra zameriava na problematiku presného poľnohospodárstva s dôrazom na ekonomicko-environmentálne vplyvy techniky a technických prostriedkov využívaných v rastlinnej výrobe. Z hľadiska environmentálnych vplyvov sledujeme faktor zhutnenia pôdy na kvalitatívne a kvantitatívne ukazovatele úrodotvorných prvkov pestovaných plodín. Na tento účel využívame Automatické satelitné navigačné zariadenia implementované priamo na traktoroch vo Vysokoškolskom poľnohospodárskom podniku SPU, terénny odoberač pôdnych vzoriek Bodenprobentechnik NH-90, unikátny a na Slovensku v súčasnosti jedinečný elektrický bezkontaktný konduktometer Geonix EM38-MK2, zariadenie na zisťovanie odrazivosti svetelného žiarenia Crop Circle, a rôzne ďalšie zariadenia na meranie prevádzkových parametrov traktora a iných fyzikálno-mechanických vlastností pôdy. Druhou nosnou témou v oblasti environmentálnych aktivít je sledovanie emisií skleníkových plynov vznikajúcich pri spaľovaní biomasy na energetické účely, zo spaľovacích motorov energetických prostriedkov a emisií unikajúcich z pôdy do atmosféry pri uplatňovaní rôznych technológií obrábania pôdy. Na sledovanie emisií využívame špeciálne zariadenia modelovej rady TESTO 340 a 350XL, ktoré využívajú na svoju prácu vysoko citlivé elektrochemické senzory. Medzi prístroje umožňujúce analyzovať zloženie odobratých vzoriek plynov patrí aj viackanálový analyzátor plynov (Photoacustic Multi-Gas Monitor INNOVA 1312). Pracuje na princípe fotoakustickej analýzy absorpcie infračerveného svetla. Na analýzu plynov CO2 a N2O unikajúcich z pôdy do atmosféry používame prístroj od fi rmy ADC BioScientifi c, konkrétne Automated Soil CO2 Exchange Station - ACE, fungujúci na rovnakom princípe analýzy infračerveného spektra elektromagnetického žiarenia. Z hľadiska implementácie filozofie presného poľnohospodárstva v oblasti rastlinnej výroby sa naše pracovisko venuje implementácii prvkov IKT a ich efektívneho využívania pri riadení výroby. Všetku prístrojovú techniku využívame nielen vo výskumnom procese, ale aj v edukačnej činnosti a v rámci riešenia záverečných prác študentov na všetkých stupňoch štúdia.
Doc. Ing. Pavol Findura, PhD., TF
Foto: archív KSVS