V týchto dňoch si pripomíname nedožitých sto rokov prof. Ing. Jána Labudu, DrSc., budovateľa základov modernej výživy zvierat na Slovensku.
V týchto dňoch si akademická a odborná verejnosť pripomína 100-ročné jubileum narodenia zakladateľa modernej výživy zvierat na Slovensku prof. Ing. JÁNA LABUDU, DrSc.
Narodil sa 26. júna 1915 v Levoči. Po absolvovaní Štátneho československého reálneho gymnázia dr. V. Šrobára v Levoči ho život v maloroľníckej rodine priviedol na štúdium poľnohospodárskeho inžinierstva na České vysoké učení technické v Prahe. Po zatvorení českých vysokých škôl v roku 1939 pokračoval v štúdiu v Záhrebe a ukončil ho v roku 1941 na Slovenskej vysokej škole technickej v Bratislave.
Počas druhej svetovej vojny pracoval na Ústrednom úrade pre zásobovanie obyvateľstva Slovenska. V tejto práci pokračoval na Povereníctve výživy a potom Povereníctve obchodu v oblasti bilancovania potreby a výroby poľnohospodárskych produktov. Bol prednostom živočíšneho odboru a predsedom Slovenskej krmovinárskej komisie, kde sa významne pričinil o budovanie prvých výrobní kŕmnych zmesí a výkrmní pre ošípané a dobytok, čo bol vo vtedajších podmienkach nový progresívny trend. Už v tom čase bol publikačne veľmi aktívny a jeho odporúčania pre pestovanie kukurice, cukrovej repy a ďalších plodín na kŕmne účely si roľnícka prax so záujmom osvojovala a využívala.
V roku 1952 prešiel na Vysokú školu poľnohospodársku v Nitre, kde bol poverený rozvojom disciplíny výživa a kŕmenie zvierat. Postupne so spolupracovníkmi doc. Ing. Jánom Jamrichom, CSc., doc. Ing. Ondrejom Hercegom, CSc., a doc. Ing. Ladislavom Genčim, CSc., založili v školskom roku 1955/1956 Katedru výživy a kŕmenia hospodárskych zvierat, ktorú prof. J. Labuda viedol nepretržite 27 rokov. Okrem výchovy študentov a ašpirantov vytváral podmienky aj pre vedeckú tvorbu a výrobné poradenstvo. Vedeckovýskumnú činnosť zameriaval na riešenie aktuálnych problémov praxe.
Prof. J. Labuda bol menovaný za docenta v roku 1957, ašpirantúru obhájil v roku 1964, titul doktora vied získal v roku 1969. Bol autorom a spoluautorom množstva vedeckých a odborných prác, knižných publikácií a učebných textov, ktoré sa stali základom odborného vzdelávania študentov a pracovníkov poľnohospodárskej praxe.
K významným aktivitám prof. J. Labudu a jeho kolektívu patrili úlohy štátneho plánu základného výskumu a dobré pracovné kontakty s výskumnými inštitúciami u nás i v zahraničí, najmä v Poľsku, Francúzsku, Švajčiarsku, Nemecku, Maďarsku, ale aj v ďalších krajinách, čo umožnilo transformovať najnovšie svetové poznatky, nielen do výchovno-vzdelávacieho procesu, ale aj do vedeckovýskumnej a výrobnej sféry. Prof. J. Labuda položil základy modernej výživy zvierat na Slovensku ako vednej disciplíny, ktorá získala aj v medzinárodnom meradle pozitívne uznanie. Vychoval generáciu, ktorá dôstojne rozvíja jeho prácu aj v dnešných podmienkach. Jeho publikácie a odporúčania sú stále aktuálne a tvoria základy, na ktorých možno stavať a ďalej rozvíjať oblasť výživy zvierat.
Prof. Ing. Ján Labuda, DrSc. aktívne pôsobil aj v akademických pozíciách v období výstavby areálu univerzity. Bol prorektorom VŠP v Nitre a dekanom a prodekanom Agronomickej fakulty. Celý rad bývalých študentov a spolupracovníkov si na neho a ním vytvorené dielo s úctou a vďakou spomína. Bol mimoriadne pracovitý a vitálny človek, a to aj po odchode do dôchodku. Dožil sa úctyhodného veku - takmer 95 rokov († 16. marca 2010).
Pri príležitosti storočnice prof. Ing. Jána Labudu, DrSc., a 60. výročia katedry, ktorej bol zakladateľom, organizuje Katedra výživy zvierat v septembri 2015 medzinárodnú vedeckú konferenciu.