Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre bola spoluorganizátorom úspešného podujatia, ktoré už tradične organizuje spoločnosť Profi Press, s.r.o., vydavateľstvo Roľníckych novín v spolupráci so Združením agropodnikateľov, družstvo, v Dvoroch nad Žitavou.
Štvrtý ročník celoštátnej prehliadky poľných pokusov odrôd poľnohospodárskych plodín, ochrany a výživy rastlín a výstava poľnohospodárskej techniky a hospodárskych zvierat sa konali 2. a 3. júna v Dvoroch nad Žitavou, pod záštitou predsedu vlády SR. V tomto roku výstava zaberala plochu 25 ha pôdy. Prezentovali sa na nej zástupcovia vyše 50 osivárskych a chemických spoločností s 844 založenými pokusmi a 86 vystavovatelia poľnohospodárskej techniky.
Na otvorení sa zúčastnil aj predseda NR SR Peter Pellegrini a minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek. Ako povedal, tento rok mal byť pre slovenských poľnohospodárov výnimočný a veľmi povzbudzujúci. „Prvý rok sme začali v plnej miere uplatňovať všetky princípy a nastavené mechanizmy z hľadiska podpory poľnohospodárskej a potravinárskej výroby v rámci nového programového obdobia.“ Nový trojpilierový model má zabezpečiť fi nančnú a produkčnú stabilitu poľnohospodárskych podnikov. Sústrediť by sa mal najmä na podporu živočíšnej výroby a špecializovanej rastlinnej výroby, ovocinárstva či zeleninárstva. „Žiaľ, hneď prvý rok fungovania novej poľnohospodárskej politiky je poznačený ruskou krízou a sankciami. Desať a pol miliardy eur, ktoré EÚ každoročne predávala v rámci agrokomodít a hotových potravín do Ruska, sa sústredilo na európskom trhu v krajinách členských štátov únie,“ skonštatoval Ľ. Jahnátek. Podľa jeho slov nebolo možné v takom krátkom časovom období nájsť nové teritóriá a umiestniť takéto obrovské množstvá potravín na tretích trhoch. Obrovský tlak dovozových tovarov spôsobil podľa ministra chaos na trhu, prebytky a cenový dopad. „Vlani sme prežívali horúce chvíle s ovocinármi, koncom roka zasa s chovateľmi ošípaných. Najnovšie začína naberať veľmi nebezpečné kontúry mliečna kríza. Aj keď sme sa usilovali v podporných mechanizmoch, navýšených jednotkových platbách, viac zvýšiť príjmy ako v starom programovom období, je to sčasti negované prebytkom tovarov,“ vyjadril sa o situácii na trhu minister. Konečnú odpoveď na otázku, ako v tomto roku dopadne slovenský agrosektor, dá podľa neho žatva.
Počas druhého dňa podujatie navštívil aj premiér Róbert Fico. Ako sa vyjadril, potravinová sebestačnosť SR by mala o 5 rokov dosiahnuť 80 %. „Chceme vrátiť život na polia, ktoré sú dnes často opustené. Máme dva a štvrť milióna hektárov ornej pôdy a pasienkov, napriek tomu polovicu potravín dovážame zo zahraničia,“ skonštatoval. Podľa premiéra vláda chce urobiť čo najviac krokov k tomu, aby sa poľnohospodárstvo zatraktívnilo najmä pre mladých ľudí.
Účastníkom Dní poľa sa už tradične prihovoril aj rektor SPU prof. Peter Bielik, ktorý ich krátko informoval o univerzite a pozval navštíviť expozíciu SPU. Aj tento rok ju realizovala Kancelária komunikácie a práce s verejnosťou v spolupráci so SlPK, kvetinovú výzdobu pripravili zamestnanci Botanickej záhrady SPU. K dispozícii bol informačný materiál o všetkých fakultách, vedecké časopisy fakúlt, spravodaj Poľnohospodár, propagačné materiály o celoživotnom vzdelávaní na SPU, realizácii projektu Vybudovanie výskumného centra „AgroBioTech“, Vidieckej univerzite tretieho veku a pod.
Na Celoslovenských dňoch poľa už tradične nechýbajú ani odborníci Technickej fakulty SPU. Pod ich gesciou bola organizovaná akcia Presná sejba/technológia pásového spracovania pôdy, praktické ukážky založenia porastov (odborný garant prof. Ing. Vladimír Rataj, PhD.) a obľúbená súťaž v orbe konským záprahom (odborný garant doc. Ing. Jozef Ďuďák, CSc.). Štvrtý ročník podujatia sa tešil veľkej návštevnosti. Poľnohospodársky sviatok si nenechalo ujsť tisíce farmárov z celého Slovenska, ale aj zahraničia, najmä Českej republiky.
Renáta Chosraviová
Foto: za