Na pôde Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre sa od 24. do 26. mája konala 6. medzinárodná konferencia CASEE s názvom Najnovšie trendy v bioekonómii v podunajskej oblasti.
Poľnohospodárstvo a ekológia, zdravotne bezpečná výroba potravín a zachovanie životného prostredia sú oblasťami globálneho významu. A práve podporou výskumu a vývojových aktivít v oblasti výživy, potravinárskych vied a v ďalších oblastiach, sa zaoberali experti strednej a juhovýchodnej Európy na 6. konferencii CASEE, ktorá sa prvýkrát uskutočnila na Slovensku. Podujatie bolo výsledkom intenzívnej medzinárodnej spolupráce SPU v Nitre s Asociáciou európskych univerzít pre prírodné vedy (ICA) a jej zložkou pre strednú a juhovýchodnú Európu – CASEE.
S úvodným príhovorom vystúpil prezident CASEE a rektor Univerzity BOKU vo Viedni prof. Dr. Martin Gerzabek, ktorý okrem iného pripomenul dôležitosť bioekonomiky, nevyhnutnosť v biologických zdrojoch nielen pre zabezpečenie bezpečných a zdravých potravín, ale aj krmív, energií a ďalších produktov. Následne s príhovorom vystúpil rektor SPU v Nitre Dr.h.c. prof. Ing. Peter Bielik, PhD., ktorý účastníkov informoval o zameraní a prioritách vedeckovýskumnej a vývojovej činnosti SPU. Tiež zdôraznil, že popularizácia a pochopenie agrobiologických vied je kľúčovým pre udržateľný rozvoj ľudskej populácie.
Po uvítacích príhovoroch sa ujali slova prednášajúci. Prof. Dr. Josef Glößl (BOKU, Viedeň) sa zameral na postavenie biohospodárstva (bioekonomiky) v súčasnom Európskom priestore a významné poslanie univerzít a výskumných inštitúcií v aktivovaných vybraných oblastiach biohospodárstva. Na túto prednášku nadviazal prof. Dr. Bárdos (SzIU, Gödöllő), mimochodom čestný doktor našej univerzity, so zaujímavou témou o využití biologicky aktívnych látok počas prípravy funkčných potravín a možný dopad na biohospodárstvo európskych regiónov. Ďalším prednášateľom bol tiež čestný doktor našej univerzity a svetovo uznávaný odborník na pôdny a vodný manažment prof. Dr. Richard John Godvin (Harper Adams University, Veľká Británia), ktorý zhrnul výsledky niekoľkoročných štúdií pôsobiacich faktorov na kvalitu pôdy a udržateľnosť úrody. Ostatnú prednášku prof. Dr. Carmen Socaciu (UASVM, Cluj-Napoca) zamerala na postavenie a význam kontrolných mechanizmov pre kvalitu potravín v Európskom priestore a postavenie EFSA v bezpečnosti potravín. Popoludní bol priestor vyhradený na rokovania v jednotlivých sekciách (agrobiologickej, biotechnologickej, ekologickej a potravinárskej) a záver dňa vyplnila aktívna diskusia posudzovateľov a prezentujúcich v posterovej sekcii. V priebehu druhého dňa pokračovali prezentácie vedeckých prác v sekciách a zároveň prebiehali individuálne rokovania CASEE Danube AgriFood Master programov.
Konferencia podporila výmenu vedeckých informácií medzi výskumníkmi, vývojármi či odborníkmi pôsobiacimi v podunajskej oblasti a ďalších európskych krajinách. V sekciách pred medzinárodne uznávanými autoritami prezentovali výsledky svojej vedeckovýskumnej práce aj doktorandi a mladí vedeckí pracovníci SPU.