V jubilejnom 10. ročníku národnej súťaže Študentská osobnosť Slovenska získala Cenu Hospodárskych novín na základe internetového hlasovania verejnosti Ing. EVA TVRDÁ, PhD., z Fakulty biotechnológie a potravinárstva SPU.
Pani inžinierka, ako ste sa dostali k štúdiu biotechnológie?
Biológiu a chémiu som si obľúbila už na základnej škole a po nástupe na bilingválne gymnázium s prírodovednou špecializáciou mi bolo jasné, že moje ďalšie profesionálne smerovanie bude späté s vedami o prírode. Aplikovanú biológiu na Fakulte biotechnológie a potravinárstva (FBP) SPU som si vybrala kvôli zaujímavým predmetom ponúkaným pre študentov bakalárskeho štúdia, možnostiam uplatniť sa v praxi a absolvovať rôzne zahraničné pobyty a stáže. V konečnom dôsledku si myslím, že som urobila veľmi dobre – štúdium ma začalo baviť už od prvej prednášky (biofyzika a fyzikálne vlastnosti potravín) a tento entuziazmus spojený s biologickými vedami ma dodnes neopustil.
V čom spočíva vaša činnosť a aké aktivity v oblasti rozvoja vzdelávania vykonávate?
Doktorandské štúdium som úspešne ukončila v auguste minulého roka. V súčasnosti pracujem ako vedeckovýskumná pracovníčka na Katedre fyziológie živočíchov (KFŽ). Moje aktivity sú primárne viazané na prácu v laboratóriách KFŽ, kde uskutočňujeme široké spektrum experimentov zameraných na reprodukčnú fyziológiu a toxikológiu. Spolupracujem s našimi študentmi bakalárskeho, inžinierskeho a doktorandského štúdia na pokusoch určených pre ich záverečné práce. V neposlednom rade sa podieľam na výučbe dvoch predmetov - molekulárna fyziológia a fyziológia bunky, súčasťou ktorých je aj zvyšovanie počtu praktických cvičení. Počas nich môžu študenti nazrieť do komplexnosti biologického výskumu a získať nové skúsenosti, ktoré môžu zužitkovať v ďalšom štúdiu.
Akej problematike sa v súčasnosti venujete vo výskume a aké sú perspektívy tejto vedeckej oblasti?
Zameriavam sa na dve problematiky. Prvú považujem za nasledovníka svojho doktorandského výskumu, ktorý sa zaoberal skúmaním molekulárnych princípov vplyvu oxidatívneho stresu na samčiu reprodukciu. Pokračujem v prehlbovaní poznatkov o presných mechanizmoch účinku voľných radikálov na bunkovú štruktúru a funkciu, rovnako ako aj v pozorovaní antioxidačných vlastností prírodných látok, ktoré majú obrovský potenciál byť reálne využité ako doplnky výživy či suplementy pre bunkovú kultiváciu. Druhou problematikou, na ktorej spolupracujem s americkými kolegami, je analýza štruktúry a funkcie proteínov v reprodukčnej sústave onkologických pacientov. Proteomický výskum je aktuálny a perspektívny, umožňuje objavy nových markerov využiteľných vo včasnej diagnostike rôznorodých ochorení.
Myslíte si, že naša spoločnosť si je vedomá potenciálu, ktorý študenti v sebe majú a ich úsilie, cieľavedomosť, zodpovednosť a vytrvalosť sú dnes patrične ocenené?
So stúpajúcou kvantitou študentov a klesajúcou úrovňou ich vedomostí či ambícií je zložité posúdiť reálny potenciál, ktorý v sebe mladí ľudia ukrývajú. Väčšina dnešných študentov považuje vysokoškolské vzdelanie za nevyhnutnú samozrejmosť a nie sú ochotní obetovať viac času ako treba, aby ukázali svoje reálne schopnosti a talent. Na druhej strane, vždy poteší študentská individualita, ktorá prejaví záujem na sebe pracovať a vystúpiť do popredia. V porovnaní s obdobím, keď som bola študentkou, sa však domnievam, že šikovní a cieľavedomí študenti majú oveľa vyššiu šancu byť rozpoznaní a ocenení za svoje úsilie, či už cestou rôznych grantov, štipendií, špeciálnych ocenení akými sú napr. práve Študentská osobnosť Slovenska či ocenenie Nadácie Intenda.
Vidíte perspektívu svojho ďalšieho vedeckého rastu na FBP, prípadne na Slovensku?
Svojej fakulte som mimoriadne vďačná za podporu, ktorú som od nej dostávala počas celého štúdia. Investovaný čas a trpezlivosť do môjho profesionálneho rastu by som veľmi rada aspoň čiastočne vrátila svojej alma mater pôsobením na jej pôde. Vďaka výskumnej činnosti KFŽ, ako aj budujúceho sa centra AgroBioTech, vidím svoju budúcnosť vo vedeckých aktivitách univerzity, prispievajúc ku stúpajúcej kvalite výskumu na SPU na národnej i medzinárodnej úrovni. Domnievam sa, že biotechnológie, bioekonomika a molekulárna biológia sú vedami budúcnosti a o to viac ma teší, že naša univerzita má vytvorené podmienky pre výskum, ktorý môže priniesť množstvo zaujímavých poznatkov. Tiež ma teší rastúca intenzita medzinárodnej spolupráce medzi SPU a zahraničnými inštitúciami z celého sveta, ktorá môže výrazne prispieť k získaniu kvalitných projektov a šíreniu dobrého mena univerzity vo svete.
Aké je vaše životné krédo?
Život je pes, ale keď ho skrotíš, stane sa najlepším priateľom človeka.
Mohli by ste poradiť ostatným mladým ľuďom, ako sa z bežného študenta môže stať študent spolupodieľajúci sa na skvalitnení výučby a výskumu?
Mala som obrovské šťastie, že som bola a stále som obklopená skvelým kolektívom a mentormi, ktorí si vždy nájdu čas diskutovať a podať pomocnú ruku. Treba si však uvedomiť, že za každým úspechom stojí množstvo práce, odriekania a bezsenných nocí. Stáť si za svojím cieľom a zbaviť sa strachu z pochybenia či neznámeho - to je dôležitý kľúč k profesionálnemu i osobnému rastu. V neposlednom rade aj esenciálne si zachovať svoju jedinečnosť, triezvy rozum a odvahu vystúpiť z davu.
Priblížite nám na záver Cenu Hospodárskych novín, ktorú ste získali?
Cena Hospodárskych novín alebo Cena verejnosti sa udeľuje ako podkategória v rámci verejnej súťaže Študentská osobnosť Slovenska. Jej princíp je založený na internetovom hlasovaní verejnosti. Pri oznámení nominovaných študentov sú profily ich práce vyvesené na webovej stránke Hospodárskych novín a každý hlasujúci môže na základe oboznámenia sa s nominovanými poslať hlas jednému zo študentov. Hlasovať možno iba raz. Cenu Hospodárskych novín získa študent, ktorý dostane najväčší počet hlasov zo všetkých nominovaných v rámci celej súťaže.
Renáta Chosraviová
Ing. Eva Tvrdá, PhD., pôsobí na Katedre fyziológie živočíchov Fakulty biotechnológie a potravinárstva.