Koncom minulého roka sa konal jubilejný 10. ročník národnej súťaže Študentská osobnosť Slovenska. Toto prestížne ocenenie v kategórii Ekonómia získal Ing. ANDREJ CUPÁK, doktorand na Katedre ekonomiky Fakulty ekonomiky a manažmentu SPU v Nitre.
Pán inžinier, ako ste sa dostali k štúdiu ekonómie?
Už počas štúdia na gymnáziu ma najviac zaujímali predmety ako matematika, ekonómia a informatika, preto som sa rozhodol pokračovať v tomto smere aj počas vysokoškolského štúdia. Moje inžinierske štúdium bolo zamerané na kvantitatívne metódy v ekonómii, doktorandské na aplikovanú ekonómiu.
Mohli by ste nám objasniť v čom spočíva vaša činnosť a aké aktivity v oblasti rozvoja vzdelávania vykonávate?
Počas doktorandského štúdia som čiastočne pomáhal viesť výučbu so svojím školiteľom prof. Ing. Jánom Pokrivčákom, PhD., a najmä som participoval na viacerých domácich a zahraničných výskumných projektoch. Čo sa týka vzdelávania, absolvoval som niekoľko výskumných pobytov na kvalitných zahraničných univerzitách či výskumných centrách. Pôsobil som napríklad v inštitúte LICOS, KU Leuven v Belgicku alebo na londýnskej Middlesex University. Počas doktorandského štúdia som tiež absolvoval štvormesačnú stáž v Národnej banke Slovenska.
Akej problematike sa v súčasnosti venujete vo výskume a aké sú perspektívy tejto vedeckej oblasti?
Participujem napríklad na siedmom rámcovom projekte EÚ FOODSECURE. Ide o interdisciplinárny projekt na zhodnotenie potravinovej bezpečnosti vo svete. Náš výskumný tím analyzuje potravinovú bezpečnosť v krajinách strednej a východnej Európy, ako Slovensko, Rumunsko a Kosovo. Mojou úlohou je predovšetkým analýza dát, štatistické a ekonometrické odhady. Téma potravinovej bezpečnosti je v súčasnosti veľmi aktuálna najmä v rozvojových krajinách v Afrike, Ázii, ale aj v niektorých menej vyspelých regiónoch EÚ.
Myslíte si, že naša spoločnosť si je vedomá potenciálu, ktorý študenti v sebe majú a ich úsilie, cieľavedomosť, zodpovednosť a vytrvalosť sú dnes patrične ocenené?
Na Slovensku je podľa mňa veľa šikovných študentov, ktorí dokážu svojimi úspechmi preraziť nielen doma, ale aj v zahraničí. Spoločnosť si to uvedomuje a v súčasnosti vzrastá trend v iniciatíve podporovať talenty vo forme rôznych štipendií či grantov, ktoré sú pre študentov istou formou odmeny, keď zvážime nákladné štúdium, najmä v zahraničí.
Vidíte perspektívu svojho ďalšieho vedeckého rastu na FEM, prípadne na Slovensku?
Čo sa týka kariéry, počas najbližších rokov plánujem zostať na Slovensku. So súčasným školiteľom chceme spolupracovať na viacerých zaujímavých výskumných projektoch aj v budúcnosti, takže takúto perspektívu tam určite vidím.
Aké je vaše životné krédo?
Riadim sa heslom: „Rob to, čo máš rád, maj rád to, čo robíš.“ (Do what you love and love what you do).
Mohli by ste poradiť ostatným mladým ľuďom, ako sa z bežného študenta môže stať študent spolupodieľajúci sa na skvalitnení výučby a výskumu?
V prvom rade by sa mali študenti venovať témam, ktoré sú aktuálne v danom odbore. Tiež by som radil zúčastňovať sa na konferenciách, využiť možnosť absolvovať zahraničné stáže alebo študijné pobyty, kde študenti získajú neoceniteľné skúsenosti a nový, kritický pohľad na danú problematiku, ktorým môžu neskôr prispieť ku skvalitneniu výučby a vedy na Slovensku.
Renáta Chosraviová
Ing. Andrej Cupák v súčasnosti participuje na 7. RP EÚ FOODSECURE.
Foto: archív AC