Spolupráca vznikla minulý rok, keď zástupcovia AgCentra a Vysokej školy poľnohospodárstva (VŠP) navštívili Slovenskú poľnohospodársku univerzitu v Nitre. Partnerstvo inicioval David Pincha, riaditeľ medzinárodných programov LSU AgCenter.
Slovenskí študenti mali možnosť oboznámiť sa v Lousiane s poľnohospodárskym priemyslom, výskumom, nadstavbovými štúdiami, americkým univerzitným systémom a študentskou kultúrou. „Nechali sme sa inšpirovať duchom vášho akademického života,“ povedala Lucia Richterová, študentka doktorantského štúdia na Fakulte ekonomiky a manažmentu SPU. „Toto je to, čo vám zavidím. Priala by som si mať aktívnejší študentský život a dúfam, že ho prinesieme aj do našej univerzity.“
Študenti oboch univerzít prediskutovali 12. februára na AgCenter’s Global Agriculture Hour rozdiely a podobnosti medzi svojimi vzdelávacími systémami. Porovnávali správu, školné a poplatky spojené so štúdiom, klasifikačné systémy, podmienky pre ubytovanie a študentský život. Jedným z podstatných rozdielov je, že študenti slovenských univerzít neplatia školné.
„Platíme drobné poplatky a za ubytovanie, ale školné hradí štát,“ povedal Viktor Varga, doktorand na Fakulte záhradníctva a krajinného inžinierstva. Dodal, že študenti platia školné v prípade, keď študujú dlhšie, ako je štandardná dĺžka štúdia na dosiahnutie diplomu. Bakalársky stupeň štúdia trvá tri roky. Študenti môžu získať aj „červený diplom“. „Má väčšiu hodnotu, znamená to, že absolvent počas štúdia dosahoval excelentné výsledky,“ vysvetlil nám Adam Brezáni, študent bakalárskeho programu agrobiológia a potravinové zdroje. Slovenskí študenti tiež informovali, že majú klasifikačný systém hodnotenia od A po E - na Slovensku hodnoteniu A zodpovedá známka 1.0 - na rozdiel od amerického systému, kde je to naopak. Slovenskí študenti iba málokedy menia zameranie svojho štúdia a boli zvedaví, prečo toľko amerických študentov mení svoje druhostupňové štúdium.
Mikaela Carender, študentka 2. ročníka na LSU, ktorá zmenila svoju špecializáciu, vysvetlila, že LSU ponúka veľa možností a často je ťažké rozhodnúť sa, ktorý odbor študovať.
Slovenskí študenti obdivovali infraštruktúru našich školských priestorov. O Nitre informovali, že má 80-tisíc obyvateľov, z nich 20-tisíc sú študenti SPU a ďalšej univerzity nachádzajúcej sa v tomto meste. „Nitra je študentské mesto, kde študenti tvoria veľký podiel na ekonomike mesta,“ povedala L. Richterová. Okrem LSU slovenskí študenti tiež navštívili výskumné stanice (AgCenter’s Sweet Potato Research Station, Aquaculture Research Station) a botanickú záhradu (Botanical Gardens at Burden). Ako sa vyjadrila Ivana Tregenza, koordinátorka medzinárodných programov AgCenter, interakcia medzi študentmi je dôležitou súčasťou výmeny. „Najväčšou hodnotou je budovanie medzinárodnej siete, ktorá môže vydržať do konca ich života.“
Študenti VŠP v rámci študijného zahraničného programu navštívia v júni SPU v Nitre, tiež Budapešť, Viedeň a Prahu. Podľa Vladislava Valacha, vedúceho Kancelárie zahraničných vzťahov a MVP na SPU, SPU už vidí prvé pozitívne výsledky partnerstva. SPU sa zaoberá riešením vytvorenia potravinového inkubátora podľa vzoru AgCentra a vybudovaním potravinovo-senzorického laboratória podľa vzoru AgCenter’s Animal and Food Sciences Laboratory v Lousiane. V. Valach a hosťujúci študenti sa vyjadrili, že rovnako štedrú pohostinnosť poskytnú našim študentom, ktorí navštívia v lete SPU v Nitre.