Basketbalový klub MBK SPU Nitra má pred sebou záverečné zápasy extraligovej súťaže Eurovia SBL 2014/2015. V prelomovej sezóne urobilo nové vedenie klubu odvážny krok a rozhodlo sa staviť hlavne na mladíkov, študentov nitrianskych univerzít.
V doterajšom priebehu ročníka sa podarilo zverencom Ľubomíra Urbana získať tri cenné víťazstva, neraz však mohla byť ich bilancia aj lepšia, keď sa im úspešne darilo trápiť favorizovaných rivalov. Je zrejmé, že "vysokoškoláci" nepostúpia do vyraďovacích bojov, s tým sa však viac- -menej rátalo. Vedenie klubu môže hodnotiť sezónu ako pomerne úspešnú, dali v nej totiž priestor hráčom, ktorí nikdy predtým neokúsili najvyššiu súťaž, respektíve v nej odohrali iba minimum času. Jedno je však jasné: koncept má niekoľkoročné trvanie a preto sa klub už teraz snaží sústrediť na ďalšiu sezónu. S podporou oboch nitrianskych univerzít chcú do nej prilákať talentovaných hráčov z celého Slovenska. Štúdium na univerzite spojené s hraním basketbalu sa totiž zdá byť tou najlepšou cestou pre slovenský basketbal.
Študovať a hrať basketbal, ide to dokopy?
Väčšina hráčov Basketbalového klubu MBK SPU Nitra popri športe študuje na univerzite, ôsmi z nich na SPU v Nitre. Zaujímalo nás, ako sa im darí skĺbiť šport a štúdium, preto sme všetkých oslovili s rovnakou trojicou otázok.
1. Aké je to študovať a zároveň hrať basketbal?
2. Prihliadajú na fakulte na to, že hráš v najvyššej basketbalovej súťaži?
3. Myslíš si, že venovať sa basketbalu a štúdiu je správna cesta?
Juraj Šimončík, 2. ročník (Bc. štúdium), Fakulta ekonomiky a manažmentu:
1. Je to rutina - tréning, univerzita, tréning... V podstate mi to však vyhovuje. Niekedy je náročné hneď po tréningu bežať do školy a koncentrovať sa na vyučovanie, ale všetko je to o disciplíne.
2. Väčšinou áno, najmä občasné absencie na hodinách.
3. Či je to správna cesta, uvidím až neskôr, no momentálne hovorím áno.
Juraj Jánošík, 1. roč (Bc. štúdium), Fakulta záhradníctva a krajinného inžinierstva:
1. Na režim tréning – škola - tréning som zvyknutý už od pätnástich rokov, takže je to pohoda.
2. Nesnažím sa kvôli tomu osobitne na seba upozorňovať, ale keď to spomeniem, tak sú pedagógovia väčšinou ústretoví, čo je super.
3. Správna cesta, ako pre koho. Dúfam, že pre mňa áno.
Patrik Petrovský, 1. roč. (Bc. štúdium) Technická fakulta:
1. Počas roka je to v pohode, ale cez skúškové obdobie je to náročné. Pri dvojfázových tréningoch sa dosť ťažko dokážem prinútiť do učenia, dá sa to však zvládnuť.
2. Nie, veď okrem zopár spolužiakov o tom ani nikto nevie.
3. Ak je taká možnosť, určite ju treba využiť.
Jakub Novysedlák, 1. roč. (Bc. štúdium), Fakulta záhradníctva a krajinného inžinierstva:
1. Je to náročné, no myslím si, že vysokoškolské vzdelanie je dôležité. Zatiaľ sa na Slovensku nedá spoliehať na to, že sa človek uživí len basketbalom. Jednoducho, štúdium musím zvládať, aj keď mi to dá zabrať viac ako bežnému študentovi.
2. Áno, vedia to pochopiť.
3. Ako som už povedal, je to nevyhnutné. Osobne by som sa najradšej venoval iba basketbalu.
Roman Vido, 1. roč. (Bc. štúdium) Fakulta európskych štúdií a regionálneho rozvoja:
1. Má to svoje pozitíva aj negatíva. Na jednej strane, po ťažkých zápasoch alebo tréningoch, je to niekedy náročné, ale na druhej strane, aspoň sa nenudím doma pred televízorom :-). Snažím sa rozvrh prispôsobiť tréningom, aby som všetko stíhal. Väčšinou to nie je problém.
2. Nie, musím sa zúčastňovať na cvičeniach a prednáškach ako každý iný študent.
3. Je to individuálne, ale myslím si, že keď má niekto možnosť hrať a študovať zároveň, je to len výhoda.
Marian Kysela, 3. roč. (Bc. štúdium), Fakulta záhradníctva a krajinného inžinierstva:
1. Podľa mňa sa to dá zvládnuť, doteraz som nemal problémy so skúškami alebo zápočtami. Snažím sa nevynechať ani jeden tréning a zároveň si zadeliť rozvrh tak, aby som stíhal aj basketbal aj prednášky. Zatiaľ sa mi to vždy podarilo.
2. Nemyslím si, že by sa na to prihliadalo a nikdy som to od nikoho ani nežiadal. Možno len vtedy, keď musím o pár minút skôr odísť z hodiny, aby som stihol tréning, inak sa snažím nevyhovárať na basketbal.
3. Myslím, že áno. Hocikedy sa môže stať, že sa zraním a budem nútený s basketbalom skončiť. Takto sa budem môcť realizovať aj v inej ako športovej oblasti.
Adam Samek, 1. roč. (Bc štúdium), Fakulta ekonomiky a manažmentu:
1. Dá sa to zvládnuť. Univerzitné štúdium neobmedzuje moju účasť na tréningoch alebo zápasoch, takže sa dá povedať, že je to v pohode. Viacero predmetov som si musel prehodiť na iné termíny, aby som stíhal tréningy, ale pedagógovia boli ústretoví.
2. Nie, pristupujú ku mne ako k ostatným študentom. Myslím si, že málokto vie, že hrám basketbal.
3. Podľa mňa je to super. Hrám basketbal a popri tom študujem a mám dostatok času na oboje.
Adam Štefek, 2. roč. (Bc. štúdium), Fakulta európskych štúdií a regionálneho rozvoja:
1. Nie je to jednoduché, musím si upravovať rozvrh tak, aby som stíhal tréningy. Snažím sa oboje skĺbiť, ale nie vždy sa to darí.
2. Niektorí pedagógovia áno, väčšina však považuje basketbal za voľnočasovú aktivitu.
3. Škola je dôležitá a basketbal ma baví, takže asi tá najlepšia.