CIGR (International Commission of Agricultural and Biosystems Engineering) je medzinárodná mimovládna nezisková organizácia, ktorá poskytuje záujemcom široký systém spolupráce zameranej na poľnohospodársku techniku a na oblasť biosystémov. Vznikla v roku 1930.
Najväčší priestor na výmenu vedeckých poznatkov poskytuje okrem možnosti publikovania v CIGR Journal, ktorý má v súčasnosti 16. vydavateľský ročník, aj prostredníctvom stretnutia odborníkov na konferenciách a kongresoch. Kongresy CIGR majú celosvetový charakter a konajú sa v štvor- až päťročných intervaloch po celom svete. V tomto roku sa konal 18. ročník, ktorý hostilo hlavné mesto Čínskej ľudovej republiky – Peking. Zúčastnilo sa na ňom aj 10 zástupcov z Technickej fakulty SPU. Kongres sa konal v dňoch 16. – 19. septembra v China National Convention Center (CNCC), rozľahlom komplexe konferenčných a výstavných priestorov v tesnej blízkosti Olympijského parku. Napriek tomu, že na kongrese sa denne zúčastňovalo viac ako 1500 účastníkov, v komplexe CNCC prebiehali súčasne štyri obdobné konferencie. Tie sme pozorovali len podľa registračných stolov okolo ktorých sme prechádzali a podľa iného označenia účastníkov. Otváral ho prezident CIGR, prezident Čínskej asociácie pre vedu a technológie a jeden z najvyšších predstaviteľov vlády ČĽR. S prvým vyzvaným príspevkom, ktorý sa považuje za najväčšiu poctu pre odborníka v oblasti Agricultural Soil Mechanics and Management, vystúpil doktor honoris causa našej univerzity prof. Richard J. Godwin, hosťujúci profesor na Harper Adams University a člen Kráľovskej akadémie vied Veľkej Británie. Pre Technickú fakultu a SPU bolo veľkým vyznamenaním, keď vôbec v prvej prednáške kongresu, odzneli pred celým auditóriom pochvalné slová o spolupráci s SPU v Nitre a bola prezentovaná fotografia z experimentov v rámci projektu ITEPAg na parcelách VPP v Kolíňanoch.
Odborná tematika bola rozdelená podľa pracovných skupín CIGR do 8 sekcií, ku ktorým pribudlo aj Ázijské fórum. Vystúpenia v jednotlivých sekciách prebiehali paralelne vo viacerých priestoroch. Pripraviť si program bolo dosť náročné a presúvať sa z miestnosti do miestnosti vyžadovalo „v jednej ruke program a v druhej ruke mapu“. Našťastie, predsedajúci v jednotlivých sekciách sa snažili dodržiavať harmonogram, tak sa odborný program dal zvládnuť. Vedením sekcií boli poverení aj účastníci z SPU v Nitre – prof. Ing. Ladislav Nozdrovický, PhD., a prof. Ing. Štefan Mihina, PhD. Podľa programu odznelo počas kongresu 623 vedeckých príspevkov a na vyhradených plochách bolo zverejnených 683 posterov. V rámci programu mal vystúpenie prof. Š. Mihina a v jednotlivých sekciách prezentovala TF SPU 7 posterov. Okrem programu kongresu (v tlačenej forme bol spracovaný na 340 stranách!), vytvára takéto podujatie priestor pre veľké množstvo odborných a priateľských stretnutí. Zamestnanci TF SPU sa aktívne zúčastnili už na treťom kongrese CIGR (2006 Bonn, 2010 Quebec City) a v rámci rôznych svetových či európskych konferencií sa stretávajú s kolegami z celého sveta. Je preto príznačné, že aj na pôde pekinského kongresu bolo miesto na diskusie, informácie, porovnávanie práce či návrhy na ďalšiu spoluprácu. Pracovné stretnutia prebehli napríklad s pracovníkmi China Agricultural University - College of Engineering, Beijing, (Čína), University of Natural Resources and Applied Life Sciences Wien (Rakúsko), Vserosijskij naučno-issledovateľskij institut mechanizacii seľskogo chozjajstva Moskva (RF), Universytet Warminsko-Mazurski Olsztyn a Universystet Rolniczy Kraków (Poľsko), Aarhus University (Dánsko), ale aj z Českej zemědělskej univerzity v Prahe. Za mimoriadne dôležité a osožné považujeme pokonferenčné pracovné rokovanie s Dr. Clausom Gronom Sorensenom z Aarhus University (Dánsko) a prof. Richardom J. Godwinom z Harper Adams University (VB), ktoré boli orientované na rozvoj spolupráce v oblasti prípravy nového projektu v rámci výzvy Horizont 2020 pre nadchádzajúce programové obdobie 2014 – 2020. V rámci 18. Svetového kongresu CIGR bol prof. L. Nozdrovický vymenovaný za člena vedeckého výboru 5. sekcie CIGR za Slovensko. Na základe volieb do orgánov CIGR bol na obdobie 2015 – 2018 zvolený prof. L. Nozdrovický (sekcia Energy in Agriculture) a prof. Š. Mihina (sekcia System Management).
Počas pobytu v Číne členovia vedenia TF navštívili v Pekingu College of Engineering (CE), China Agricultural University. Oboznámili sa so zameraním študijných programov na tejto fakulte a s moderným vybavením laboratórií využívaných pre výučbu a výskum. Vedenie CE prejavilo záujem pokračovať v rozvoji vzájomných kontaktov a spolupráce na báze Memoranda o porozumení, ktoré predloží TF SPU. Pracovná cesta bola realizovaná v rámci aktivít projektu Rozvoj medzinárodnej spolupráce za účelom transferu a implementácie výsledkov výskumu a vývoja do vzdelávacích programov - TRIVE (ITMS 26110230085), Vybudovanie výskumného centra „AgroBioTech” (ITMS 26220220180) a ITEPAg (ITMS 26220220014).
Prof. Ing. Vladimír Rataj, PhD., TF