Horizont 2020 je najväčším programom pre výskum a inovácie v Európskej únii. Financovanie projektov vedy a výskumu v tomto programe sa plánuje v objeme takmer 80 miliárd eur a špičkoví výskumníci ich budú mať k dispozícii počas rokov 2014 - 2020. V rámci už aktuálneho prvého dvojročného obdobia (2014 - 2015) môžu úspešní žiadatelia na riešenie svojich projektov získať finančné príspevky v celkovom objeme 15 miliárd eur.
Naviac sa očakáva pritiahnutie ďalších investícií napríklad z priemyslu, pretože výskum v Horizonte 2020 podporuje inovatívne myšlienky tým, že overené výsledky sa z laboratórií v čo najkratšom čase prenesú na trh. Nový program teda spája výskum a inovácie s cieľom podpory špičkovej vedy a odstraňovania prekážok v inováciách, resp. uľahčenia spolupráce verejného a súkromného sektora. Informačný deň k výzvam Horizontu 2020 v oblasti životného prostredia, poľnohospodárstva, lesníctva a biohospodárstva sa konal dňa 9. júna v priestoroch CVTI SR v Bratislave. V rámci programu vystúpil aj Patrik Kolar z Európskej komisie, ktorý predstavil aktuálne výzvy z oboch tém. Zástupcovia rezortov životného prostredia a pôdohospodárstva predstavili strategické dokumenty oboch ministerstiev. Prítomní sa oboznámili s úspešnosťou Slovenska v 7. rámcovom programe (7. RP), pričom SPU v Nitre patrila k slovenským inštitúciam s najvyššou participáciou v projektoch tematickej oblasti poľnohospodárstva, potravín a biotechnológií. Na informačnom dni sa zúčastnilo viac ako sto záujemcov. Nové výzvy programu Horizont 2020 pre rok 2015, ktorých finálne znenie má byť zverejnené v júli 2014, sú však už predbežne známe, nakoľko dvojročný pracovný program bol publikovaný v decembri 2013. Aktivity v spoločenskej výzve „Potravinová dostatočnosť, udržateľné poľnohospodárstvo a lesníctvo, morský a námorný a vnútrozemský vodný výskum a bioekonomika“ sú zacielené na tvorbu toho najlepšieho v rámci udržateľnosti našich biologických zdrojov. Výzva tiež zahŕňa prostriedky určené na inováciu malých a stredných podnikov (MSP) prostredníctvom úplne nového nástroja pre MSP. Zaujímavá je aj špecifická výzva programu Horizont 2020 - ERA Chair, ktorá je tiež v súčasnosti otvorená. Projekty ERA Chair umožňujú univerzitám alebo výskumným organizáciám nových členských krajín prilákať „excelentných vedcov“. Ako príklad možno uviesť Žilinskú univerzitu, ktorá ako jedna z 11 úspešných žiadateľov získala grant v prvej pilotnej výzve ERA Chair pod 7.RP a v súčasnosti hľadá pre svoj univerzitný vedecký park výskumníka na pozíciu „ERA Chair holder“ v oblasti dopravy. European Research Council (Európska rada pre výskum) v rámci piliera Excelentná veda Horizontu 2020 umožňuje získať okrem iného tzv.„starting grants“ na podporu výskumníkov 2-7 rokov po získaní titulu Ph.D. (Philosophiae doctor), pričom grant môže byť udelený až do výšky 2 miliónov eur na päť rokov.
Horizont 2020 je otvorený pre každého, s pomerne jednoduchou štruktúrou, ktorá znižuje byrokraciu a poskytuje dostatočný čas, aby sa jeho účastníci mohli sústrediť na to, čo je naozaj dôležité. Jeho cieľom je vysoká účasť univerzít, výskumných stredísk, priemyslu a otvorenie sa novým účastníkom, keďže spája celý rozsah podpory pre výskum a inováciu do jedného spoločného strategického rámca.