Hlavným poslaním SPU je zabezpečiť chlieb každodenný a zachovať dedičstvo našich predkov - vidiecku krajinu v podmienkach integrujúcej sa Európy. Z hľadiska potrieb Slovenska, jeho regionálneho, socio-ekonomického a environmentálneho rozvoja, ako i záujmu o európske integračné procesy, študijné odbory Fakulty európskych štúdií a regionálneho rozvoja sú zamerané na výskum a vzdelávanie odborníkov pre integrovaný rozvoj spoločnosti, regionálny rozvoj, manažment prírodných zdrojov, krízový manažment, ekonomiku a manažment vidieckeho turizmu tak, aby boli kompatibilné s európskym štandardom
. Nové poznatky z výskumu fakulta konfrontuje v spolupráci s partnermi doma aj v zahraničí prostredníctvom spoločného vedeckého výskumu, kongresov, konferencií, pomocou ktorých sa zabezpečuje transfer poznatkov do praxe a vzdelávania. Rozsiahla medzinárodná spolupráca fakulty poskytuje aj študentom možnosť konfrontovať vzdelávanie a získavať poznatky v rámci zahraničných pobytov na partnerských univerzitách. Za posledných päť rokov fakulta vyslala 340 študentov na zahraničné pobyty a stáže a prijala 204 študentov. Hlavne smery vzdelávania a výsledky výskumu sú prezentované na vedeckých podujatiach. Z hľadiska rozvoja regiónov bol vytvorený priestor pre širokú spoluprácu a diskusiu nadväzujúcu na konferenciu Rural development in Central and Eastern Europe (1999), iniciovanú v rámci prípravy projektu spolupráce SPU s európskymi a americkými univerzitami a koordinovanú Cornellovou univerzitou v Ithaca. Prvá konferencia dala základ širokej spolupráci, vychádzajúcej z účasti viac ako 80 odborníkov z celého sveta, ktorí vystúpili s prednáškami zameranými na vidiecky rozvoj. Nasledovala konferencia z oblasti životného prostredia Environmental management of the rural landscape in Central Europe, ktorá dala základ pre rozvoj oblasti zdravej kultúrnej krajiny. Koncom roka 2013 sa uskutočnila nadväzujúca medzinárodná vedecká konferencia Social & Economic Transformations Affecting Rural People and Communities in Central & Eastern Europe Since 1990. Toto zhrnutie výsledkov výskumu a analýz praktického rozvoja za 14 rokov je významným zdrojom pre ďalší rozvoj našich vedných odborov v rámci medzinárodnej spolupráce učiteľov, vedeckých pracovníkov a študentov našich univerzít.
Do medzinárodných vrcholových štruktúr FEŠRR vstúpila svojím členstvom v Svetovej asociácii agrárneho práva – UMAU, ktorá združuje expertov z oblasti agrárneho práva (AP) predovšetkým z Európy, Severnej a Južnej Ameriky. Na pravidelných kongresoch sú prezentované súčasné svetové trendy regulujúce oblasť poľnohospodárskej legislatívy. Ostatné stretnutie sa konalo v Kongresovom centre SPU minulý rok, najbližšie sa kongres uskutoční v septembri v Brazílii, kde opäť odznejú naše príspevky.
Treťou oblasťou záujmu FEŠRR sú environmentálne programy, v ktorých v súlade s cieľmi EÚ v spolupráci s partnermi v Švédsku (LANTMÄNNEN Agroenergi, Švédska poľnohospodárska univerzita v Uppsale – Ultuna), Maďarsku (Univerzita sv. Štefana v Gödöllő), Taliansku (VÚRV Cavallermaggiore) a Portugalsku (VÚVR Bracanca) riešime ekologické a environmentálne hľadiská tvorby biomasy rýchlorastúcich drevín a bylín a ich využitia ako alternatívnych zdrojov energie. V septembri 2013 sa uskutočnila konferencia Rýchlorastúce dreviny a byliny pestované na energetické účely v podmienkach Slovenska, organizovaná Katedrou ekológie a Katedrou udržateľného rozvoja. Jej závery potvrdili potrebu výskumu ďalších druhov tzv. energetických rastlín, technológií ich pestovania a zberu, kvalitatívnych vlastností a možností využitia na výrobu tepla, bioplynu a elektrickej energie. Riešením uvedenej problematiky sa Slovensko a naša univerzita začlenili do medzinárodných výskumných aktivít v rámci transektu krajín, ktoré realizujú rovnaký výskum v rozmanitých podmienkach Európy.
Pre rozšírenie medzinárodnej spolupráce FEŠRR využíva centrá, ktoré pôsobia celouniverzitne: Jean Monnet Centre of Excellence zamerané na Pôdnu politiku EÚ ako podporu pre udržateľnú Európu, na podporu 7. Akčného plánu Životné prostredie, Poradenské centrum legislatívy EU (PCLEU) na prípravu a hodnotenie legislatívy SR a jej harmonizáciu s európskym právom, Centrum medzinárodných programov (CIP) ktoré pripravuje projekty a zabezpečuje medzinárodnú výmenu študentov a učiteľov, Centrum Baltickej univerzity (CBU), ktoré zabezpečuje koordinované vzdelávacie programy a kontakty s riadiacou Baltickou univerzitou v Uppsale a Centrum výskumu bioenergie (CVB) na zabezpečenie spolupráce pri riešení využívania biomasy pre nepotravinové účely.
Dr.h.c. prof. Ing. Dušan Húska, PhD., FEŠRR
Z prípadovej štúdie Erasmus Mundus - IMRD „Medzinárodný inžiniersky program v oblasti rozvoja vidieka“
v Podkylave.