Pod týmto názvom zorganizoval kolektív Inštitútu fytoterapie pri Národnej univerzite v Užhorode pod vedením prof. O. Hanyčovej v spolupráci s kolektívom Inštitútu ochrany biodiverzity a biologickej bezpečnosti (IOBBB)pri Fakulte agrobiológie a potravinových zdrojov SPU v Nitre 6. medzinárodnú konferenciu, ktorá sa konala 11. – 12. apríla v kongresovom stredisku Sanatória Kvitka Poloniny na Ukrajine.
Vyše 110 účastníkov z 5 krajín prezentovalo formou prednášok a posterov výsledky z riešenia svojich výskumných experimentov z problematiky výživy, fytoterapie, zlepšovania zdravia a využívania liečivých rastlín, publikovaných vo vyše 80 odborných prácach. V úvodnej, slávnostnej časti konferencie odovzdal doc. Ing. Ján Brindza, CSc., vedúci IOBBB, prvým desiatim významným výskumným pracovníkom z výskumných a vzdelávacích inštitúcii Ukrajiny certifikáty o ich účasti v zriadenej medzinárodnej sieti pre výskumný, vzdelávací a rozvojový program Agrobiodiverzita pre zlepšenie výživy, zdravia a kvality života. Sieť bola zriadená ako výstup vzdelávacieho projektu Rozvoj medzinárodnej spolupráce za účelom transferu a implementácie výsledkov výskumu a vývoja do vzdelávacích programov (TRIVE) a podporné zázemie pre realizáciu výskumného projektu AgroBioTech. Jej hlavným cieľom je vytvorenie materiálno-technických a inštitucionálnych podmienok pre rozvoj medzinárodnej spolupráce pri využívaní zabudnutých, nevyužívaných, menej známych a nových druhov rastlín v súlade s ratifikovaným medzinárodným Dohovorom o biologickej diverzite s cieľom podpory zvyšovania potravinovej bezpečnosti, rozširovania a využívania druhov rastlín pre zlepšovanie zdravia obyvateľstva, zabezpečenia remediácie prírodných zdrojov a životného prostredia, zlepšovania sociálno-ekonomického rozvoja vidieka ako základne pre uchovanie krajiny. Dôležitým aspektom je aj vytváranie podmienok pre rozvoj regionálnej ekonomiky a podpory, ako aj vytváranie príležitostí pre rozvoj malých a stredných poľnohospodárskych podnikov, vytváranie pracovných príležitostí pre šľachtenie, množenie a pestovanie nových druhov, ako aj zabezpečovanie transferu poznatkov pre poľnohospodársku a potravinársku verejnosť a zvyšovanie znalostí vidieckeho obyvateľstva v oblasti zdravej výživy.
IOBBB
Počas slávnostného otvorenia medzinárodnej konferencie zástupcovia viacerých ukrajinských výskumných a vzdelávacích inštitúcií odovzdali doc. Jánovi Brindzovi ďakovné listy za dlhoročnú aktívnu spoluprácu, najmä v oblasti spoločne riešených výskumných projektov, prípravu spoločných odborných prác, organizovanie vedeckých podujatí, získavanie patentov a zabezpečovanie výmenných výskumných pobytov pre študentov, doktorandov a výskumných pracovníkov.
Foto: archív JB