Marec ako mesiac knihy si spája v mysli už iba málokto z nás, dokonca ani knižnice, pre ktoré sú knihy a knižná kultúra podstatou bytia.
Potrebu spoločne propagovať knihy, čítanie a zároveň aj svoje služby modernými formami preniesli slovenské knižnice do Týždňa slovenských knižníc, ktorého 15. ročník sa uskutoční 31. marca - 6. apríla. Týždeň síce v marci začína, ale vyvrcholí 4. apríla podujatím na podporu čítania detí nazvaným Noc s Andersenom. Je zamerané na detských čitateľov, ktorí počas neho strávia noc v knižniciach, spoločne čítajú, hrajú príbehy kníh a objavujú svet fantázie. Marec sa stal mesiacom knihy vraj aj preto, že v tomto mesiaci sa narodil Matej Herebenda, šíriteľ slovenských a českých kníh. Noc s Andersenom sa koná vždy 4. apríla, pretože je to dátum narodenia tohto skvelého rozprávkara. V apríli sa narodil William Shakespeare, v máji Arthur Conan Doyle, v júli Franz Kafka, v septembri Lev Nikolajevič Tolstoj - takto by sme mohli pokračovať vo výpočte vynikajúcich spisovateľov a dátumov ich narodenia, ktoré by boli dobrým dôvodom na oslavu čítania a kníh. Dnešný svet odbornej aj krásnej literatúry trpí hyperinfláciou. Život kníh však len odráža život súčasnej spoločnosti. Kníh je stále viac a času stále menej, v kvantite sa môže strácať kvalita, informácie starnú rýchlejšie ako by sme si želali. A predsa je vždy zopár istôt okolo nás. Jednou z nich je, že dobrá kniha je a zostáva nadčasová bez ohľadu na to, či je tlačená alebo iba elektronická.
E-knihy nielen na marec
Ponuka dobrých kníh vo fonde SlPK sa začiatkom roka rozrástla o takmer 3-tisíc kvalitných e-kníh z kolekcie Obchod a ekonomika od spoločnosti ebrary. SPU má e-knihy sprístupnené na obdobie 2014 – 2015 a získala ich v rámci projektu NISPEZ II (Národný informačný systém podpory výskumu a vývoja na Slovensku – prístup k elektronickým informačným zdrojom II). Pre prácu s týmito knihami sú k dispozícii dve rozhrania – platforma ProQuest alebo rozhranie spoločnosti ebrary (linky na obidve sú na webovej stránke knižnice). V databáze ProQuest sa nedajú e-knihy vyhľadávať osobitne, vo výsledkoch vyhľadávania sú však uvedené v samostatnej záložke. Online čitateľ má k dispozícii rôzne „vymoženosti“ uľahčujúce mu prácu s e-knihou, napríklad listovanie, zmenšenie a zväčšenie strany, farebné vyznačenie vybraných častí textu a pod. Text možno aj tlačiť a uložiť na vlastné zariadenie. Tlač je obmedzená na maximálne 60 strán alebo jednu (aktuálne prehliadanú) kapitolu. E-knihy si možno vypožičať, t. j. uložiť na vlastné zariadenie, dokonca na niekoľko zároveň. Pretože nejde o uloženie trvalé, skutočne sa dá hovoriť o výpožičke. V prípade kníh spoločnosti ebrary majú e-knihy špecificky nastavenú kontrolu ich používania, čo umožňuje technológia DRM (Digital Rights Management). Preto je podmienkou vypožičania e-knihy, resp. jej čítania na vlastnom zariadení (mimo siete univerzity), aby na zariadení bol nainštalovaný softvér Adobe Digital Editions. Ďalšou podmienkou je bezplatná registrácia záujemcu o výpožičku v systéme ebrary. Registrácia je bezplatná. Výpožička trvá dva týždne a výhodou je, že sa netreba starať o vrátenie. Uplynutím výpožičnej doby jednoducho používateľ stratí možnosť otvoriť súbor s e-knihou.
Mgr. Beáta Bellérová, PhD., SlPK pri SPU
V rámci Týždňa slovenských knižníc (31. 3. – 6. 4. 2014) pripravuje SlPK pri SPU • workshopy k evidencii publikačnej činnosti, • zľavomat SlPK – výrazné zľavy na registračné a sankčné poplatky, • sériu výstav dobrých kníh – káva s knihou. Viac informácií na webových stránkach knižnice a univerzity. Srdečne všetkých pozývame.