Katedry udržateľného rozvoja a Katedry ekológie Výskum energetických drevín a bylín na FEŠRR SPU v Nitre sa datuje od roku 2005, keď pod vedením Dr.h.c. prof. Ing. Milana Dema, PhD., s podporou Ing. Vincenta Iványiho a jeho firmy AGRISEM v Seliciach, začal výskum rýchlorastúcich drevín v spolupráci s podnikom Läantmännen Agroenergi AB – Švédsko a Švédskou poľnohospodárskou univerzitou (ŠPU) v Uppsale (Ultuna).
Vysadených bolo prvých päť produkčných odrôd rýchlorastúcich vŕb. O dva roky neskôr boli na pokusnej báze VPP SPU v Kolíňanoch pod vedením prof. M. Dema, založené porasty rýchlorastúcich odrôd vŕb (Salix) a topoľov (Populus) (na obr. lokalita B). V rámci toho vznikla experimentálna báza energetických plodín (EBEP). Zároveň bol v spolupráci s podnikom Dalkia Bratislava založený produkčný experiment v Brodskom s dvoma odrodami rýchlorastúcej vŕby. Po troch rokoch bol výskum zastavený vzhľadom na podstatné poškodenie porastov. Od roku 2010 bol na EBEP založený pokus energetických bylín rodu ozdobnica (Miscanthus). Postupne boli do zoznamu testovaných druhov rastlín zaradené potenciálne vhodné energetické plodiny ako kukurica siata a slnečnica ročná. FEŠRR v rámci zamerania kladie dôraz na dve hlavné vedné oblasti - manažment životného prostredia a verejnú správu, kde hlavným cieľom je rozvoj slovenského vidieka. V týchto oblastiach má byť nápomocné aj Centrum výskumu bioenergie. Využívanie obnoviteľných zdrojov energie (OZE) na báze rýchlorastúcich drevín môže byť alternatívou pre individuálne využívanie týchto zdrojov. Výskumné aktivity KUR a KE FEŠRR, zamerané na pestovanie rýchlorastúcich drevín a bylín pre energetické účely, vychádzajú z potreby prispieť k zvyšovaniu podielu OZE na celkovej spotrebe energie v SR. Výskum pestovania energetických rastlín v suchších klimatických podmienkach juhozápadného Slovenska sa realizuje v spolupráci s výrobno-výskumnou inštitúciou Läantmännen Agroenergi AB vo Švédsku, ŠPU v Uppsale, výskumnou inštitúciou Silvánus v Kapuvári (Maďarsko), Univerzitou sv. Štefana v Gödöllő (Maďarsko), VÚRV Cavallermaggiore (Taliansko) a VÚVR Bracanca (Portugalsko).
Cieľom výskumných projektov riešených na poľnej pokusnej báze v Kolíňanoch je prispieť k lepšiemu poznaniu problematiky pestovania energetických drevín a bylín na poľnohospodárskej pôde a výsledky výskumu poskytnúť poľnohospodárskej praxi, ktorá má záujem vo svojej podnikateľskej činnosti o produkciu biomasy pre energetické účely. Na výskumnom stanovišti v Kolíňanoch sa overuje produkčný a energetický potenciál energetických drevín rodu Salix a Populus pri dvoch úrovniach hnojenia a rôznych spôsoboch výsadby. Pri energetických drevinách rodu Salix (vŕba) boli použité odrody Express, Csala (Maďarsko) a Inger, Tora, Sven, Tordis a Gudrun (Švédsko). V rámci medzinárodného projektu Samba trials sa hodnotí produkčný a energetický potenciál 41 nových odrôd Salix (vŕba) a dvoch odrôd Populus (topoľ). Pri energetických drevinách rodu Populus boli použité talianske odrody AF-02, Monviso, Pegaso, Sirio. Energetické trávy rodu ozdobnica predstavujú časť experimentov, zameraných na sledovanie energetických bylín. Použili sa dva rozdielne genotypy. Porasty energetických drevín a bylín, pestované na výskumnej báze v Kolíňanoch, slúžia na sledovanie a overovanie energetických i ekofyziologických ukazovateľov, pri ktorých sa pokusy zameriavajú na overovanie rastovoanalytických ukazovateľov produktivity porastu, charakteristiky ukazovateľov vodného režimu, sledovanie a overovanie dynamiky zmien obsahu asimilačných farbív v závislosti na dĺžke funkčnej činnosti listov, chemické analýzy pôdy a rastlín. V poľných podmienkach sa pokusy zameriavajú aj na sledovanie dynamiky biodiverzity bylín (burín) vo fytocenózach energetických drevín a bylín. Experimentálne pokusy smerujú aj do oblasti pôsobenia biotických faktorov na porasty, ako je regulačná činnosť človeka, konkurencia burín, choroby a škodcovia na porastoch sledovaných rastlín. Porasty energetických drevín a bylín sa postupne stali kvalitným experimentálnym laboratóriom, v ktorom sa začali riešiť domáce vedecké projekty podporované agentúrami VEGA a APVV, medzinárodné vedecké projekty APVV, ako bol napr. slovensko-srbský projekt realizovaný na základe bilaterálnej medzivládnej dohody a zmluvný projekt medzi SPU a Läantmännen Agroenergi AB, Švédsko. Experimentálne výstupy z pokusnej bázy v Kolíňanoch sa budú spracovávať aj v novobudovanom výskumnom centre SPU v rámci projektu Vybudovanie výskumného centra AgroBioTech.
Pokusná báza je významným prostredím pre uskutočňovanie a uplatňovanie vedeckej profilácie pracovísk fakulty, jej pedagogických a výskumných pracovníkov, ako aj riešenie bakalárskych a diplomových prác (6 obhájených DP zameraných na využitie biomasy energetickej vŕby na výrobu tepelnej energie v rodinných domoch v rôznych klimatických oblastiach SR). Na pokusnej báze sa riešilo 6 úspešne obhájených dizertačných prác. V súčasnosti sa na výskumnom stanovišti riešia tri doktorandské dizertačné a dve diplomové práce. Popri už zabehnutom výskume experimentálnej bázy energetických plodín, bol do výskumu zaradený samostatný experiment založený na sledovanie dynamiky rastu koreňového systému vŕby a ozdobnice v delených plastových skružiach. V rámci programu Partnerstvo Global Water v strednej a východnej Európe bol v roku 2013, pod vedením prof. RNDr. Pavla Bieleka, DrSc., založený štvorročný experiment v projekte Integrovaný program riadenia sucha sledovaním účinku hĺbkového podrývania na zvýšenie úrod a zlepšenie vodného režimu pôd lokalizovaný na parcele „letisko“ (lokalita C). Medzi najvýznamnejšie realizačné výstupy, okrem záverečných prác na všetkých troch stupňoch štúdia, patrí zahraničná vedecká monografia (VM) zameraná na problematiku rodov Salix a Miscanthus, dve domáce VM zamerané na problematiku energetickej dreviny rodu Salix, dve odborné publikácie pre poľnohospodársku prax - pestovateľské technológie rodu Salix a Miscanthus a množstvo ďalších vedeckých príspevkov publikovaných v domácich a zahraničných vedeckých časopisoch a prezentovaných na konferenciách. Komplexný program Centra výskumu bioenergie zahŕňa využitie vyprodukovanej biomasy jej aplikáciou v experimentálnych zariadeniach bioplynovej stanice centra (lokalita A). Výskumnú bázu využívajú okrem spomínaných katedier aj ďalší pracovníci našej univerzity, pričom participujú na existujúcich výskumných projektoch, prípadne experimentálne bázy využívajú pre svoj vlastný výskum. Pravidelne ju využívajú aj pracovníci a študenti TU vo Zvolene.
Dr.h.c. prof. Ing. Dušan Húska, PhD.,
Ing. Martin Prčík, PhD., FEŠRR
Lokalizácia experimentálnych báz CVB - FEŠRR A – bioplynová stanica, B – energetické rastliny, C – IPRS. Zdroj: Pôdny portál VUPOP
Letecká snímka výskumnej bázy KUR a KE FEŠRR. Foto: V. Rataj