Akademická obec Fakulty európskych štúdií a regionálneho rozvoja sa v kongresovom centre univerzity stretla 12. februára s cieľom, oboznámiť sa s aktuálnou situáciou na fakulte v súvislosti s medializovanými informáciami, ako aj rozhodnutiami vedenia univerzity na zabezpečenie vzájomnej komunikácie a kontinuity pedagogickej a vedeckovýskumnej činnosti na FEŠRR.
V úvode zasadnutia vystúpila JUDr. ELEONÓRA MARIŠOVÁ, PhD., predsedníčka Akademického senátu FEŠRR:
- Akademický senát (AS) FEŠRR na svojom zasadnutí dňa 14. januára 2008 na základe návrhu členov AS dvojtretinovou väčšinou hlasov odvolal dekana FEŠRR. Zároveň podal rektorovi SPU návrh na poverenie prof. Dušana Húsku vykonávaním funkcie dekana do 30. mája 2008. Rektor M. Látečka akceptoval návrh senátu a prof. Húsku poveril výkonom funkcie dekana FEŠRR s účinnosťou od 11. februára 2008. Prof. Vladimír Gozora podal sťažnosť na AS SPU, ako aj verejnému ochrancovi práv a externí študenti FEŠRR podali žalobu voči SPU na súd. Televízia Markíza 6. februára 2008 uviedla zavádzajúcu informáciu týkajúcu sa legitímnosti volieb do študentskej časti AS FEŠRR. Rektor SPU zostavil kontrolnú komisiu, zloženú zo zamestnancov úseku kontroly rektorátu SPU, členov AS SPU, AS FEŠRR a právničky rektorátu, ktorej úlohou bolo riešiť sťažnosť prof. Gozoru. Komisia pod vedením vedúcej úseku kontroly R-SPU prešetrila všetky skutočnosti uvádzané v sťažnosti a dospela k záveru, že vo všetkých bodoch bola neopodstatnená. Osobitne sa zaoberala aj námietkami študentov externej formy štúdia, ktorí tvrdia, že o konaní volieb do študentskej časti AS FEŠRR neboli informovaní, nemohli využiť svoje právo voliť a byť volení, a z tohto dôvodu podali aj žalobu voči SPU na súd. Z predložených podkladov volebnej komisie, ktoré si kontrolná komisia oficiálne vyžiadala od správcu siete, jednoznačne vyplýva, že termín konania volieb bol zverejnený na webovej stránke FEŠRR dňa 26. septembra 2007. Voľby sa konali 10. októbra a opakovali sa 17. októbra 2007. Teda všetci študenti boli v dostatočnom predstihu, v súlade so zásadami volieb do AS FEŠRR, informovaní o termíne konania volieb a mohli využiť svoje právo voliť a byť volení do AS FEŠRR. Preto aj tvrdenia, ktoré odzneli v médiách, sú zavádzajúce a nezakladajú sa na pravde.
JUDr. Marišová považovala za potrebné zdôrazniť, že fakulta nemá od tohto akademického roku študentov dennej ani externej formy štúdia v Lučenci ani v Košiciach, tieto pracoviská sú len konzultačnými miestami pre študentov prijatých na študijné programy, ktoré sú akreditované v sídle fakulty v Nitre. Všetky oznamy zverejňuje fakulta na svojej webovej stránke, a tak je stopercentne zabezpečená aj informovanosť študentov externej formy štúdia.
Následne sa slova ujal prof. Ing. DUŠAN HÚSKA, PhD., dočasný dekan fakulty. Vo svojom príhovore, sprevádzanom multimediálnou prezentáciou, zdôraznil, že SPU je verejná vysoká škola, ktorej rámce sú založené na akademických právach a slobodách. Jej úlohou je zachovávať a podporovať trvalé hodnoty a zároveň sa vysporadúvať s dilemou zmeny, ktorú prináša doba. Znamená to byť aktívnou v súčasnosti, učiť sa z minulosti, ale hľadieť do budúcnosti. Odzrkadľovať vlastnú kultúru a zároveň zohľadňovať globálny rozvoj a kultúru. Ďalšie slová adresoval D. Húska študentom, keď hovoril o ich právach a medzinárodných rámcoch, ktoré ich upravujú. Zdôraznil najmä ich právo na sebaprofiláciu, výber študijného programu a jeho dotvorenie voliteľnými predmetmi a výber predmetov podľa vlastného uváženia.
V nadväznosti na súčasnú štruktúru vzdelávacej a vedeckej činnosti našej univerzity charakterizoval dekan inštitucionálne prínosy FEŠRR s dôrazom na skutočnosť, že kvalitnú vzdelávaciu a výskumnú činnosť možno dosiahnuť iba na základe spoločného úsilia všetkých členov akademickej obce. Na spoluprácu vyzval kolegov, ale aj študentov. Upozornil ich, aby využívali svoje práva členov akademickej obce voliť a byť volení do samosprávnych orgánov fakulty a prostredníctvom svojich zástupcov sa aktívnejšie zapájali do vytvárania vhodných podmienok pre jej rozvoj.
Prof. Húska vyjadril aj svoje pocity, s ktorými prijal od rektora M. Látečku poverenie na výkon funkcie dekana. Zaspomínal pritom aj na genézu vzniku FEŠRR: "V roku 2002 ma vedenie univerzity požiadalo, aby som urobil analýzu vedeckého a pedagogického potenciálu SPU a načrtol možnosti rozšírenia jej aktivít. Z rozboru jednoznačne vyplynulo, že v období, predznamenanom vstupom Slovenska do EÚ, tu chýba vzdelávací systém zameraný na poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka z aspektu zmien v legislatíve, možností využívania prostriedkov na rozvoj vidieka, resp. na vzdelávanie zamestnancov v samospráve. V roku 2003 som do AS SPU predkladal koncepciu založenia novej fakulty, ktorej študijné programy by pokrývali tieto požiadavky. Vzhľadom na dôkladnú znalosť problematiky a úzku spoluprácu v mnohých projektoch medzinárodnej spolupráce, ktoré sa na FEŠRR doteraz realizovali, rozhodol som sa prijať tento záväzok s tým, že sa budem usilovať o kontinuitu chodu práce v pedagogickej aj vedeckej oblasti. Aby študenti mali záruku, že študijné programy sa budú napĺňať, učitelia garanciu, že budú stabilizovanými zamestnancami univerzity. Budeme pripravovať strategický plán rozvoja fakulty, no a prioritu bude mať, samozrejme, akreditácia všetkých študijných programov na fakulte."
Do následnej diskusie sa prihlásila študentka externého štúdia, ktorá vyjadrila nespokojnosť s tým, že termín zasadnutia akademickej obce nebol z hľadiska "diaľkarov" zvolený najvhodnejšie. Dekan sa vyjadril, že nie je jednoduché skĺbiť požiadavky všetkých, ale v prípade záujmu študentov o veci fakulty možno dohodnúť termíny ďalších stretnutí akademickej obce.