Posledný októbrový týždeň sa v hlavnom meste Kene, Nairobi, konala konferencia a výstava Global South-South Development Expo 2013, organizovaná pod záštitou OSN, prvýkrát v svetovej histórii na africkom kontinente. Podujatie poskytlo priestor pre vystavovateľov z celého sveta, aby prezentovali svoje ciele, zámery a aktivity, smerujúce k udržateľnému rozvoju z globálneho, regionálneho i lokálneho hľadiska a vzájomnej spolupráci regiónov a kontinentov.
Aj Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre bola pri tom ako súčasť oficiálnej prezentácie Slovenska. Na výstave sa zúčastnilo Ministerstvo zahraničných vecí SR, Ministerstvo životného prostredia SR, organizácia SLOVAK AID a podnikateľské subjekty, ktorých ponuka zodpovedá potrebám afrického kontinentu a poľnohospodárstva (čistička vody, malá poľnohospodárska technika). Expozícia SPU návštevníkov mimoriadne zaujala, pretože poľnohospodárska výroba je základom pre zabezpečenie základných potravín, ako aj zamestnania miestneho obyvateľstva. Poľnohospodárstvo a potravinová vertikála musia čeliť mnohým problémom, začínajúc od rôznych závažných lokálnych ochorení dobytka a škodcov rastlín, cez nepriaznivé prírodné podmienky, nekvalitné osivo, až po nedostatky v pozberovej úprave, skladovaní, distribúcii a marketingu. Výroba je veľmi rozdrobená a sú oblasti, kde za veľkú považujú farmu už s výmerou šesť hektárov. SPU na podujatí zastupovala autorka článku a doc. Miroslava Kačániová, prodekanka pre zahraničné vzťahy FBP, ktoré predstavili univerzitu prostredníctvom jej jednotlivých fakúlt, študijných programov a medzinárodných projektov, orientovaných na zvýšenie kvality vzdelávania a internacionalizáciu smerom k tretím krajinám (programy TEMPUS, Mundus, IVF (Medzinárodný marketing: Vyšehradské perspektívy Nr. 61100001, Sustainability in Agribusiness of V4 countries and cooperating regions), Leonardo da Vinci (Zelený most, Európske skúsenosti pre lokálny rozvoj) a projekty bilaterálnej spolupráce, napríklad WHEAT Program). O spoluprácu s SPU prejavil záujem guvernér mesta Nairobi a vedúci predstavitelia inštitúcií, podporujúcich vzdelávanie v Keni, Kamerune a Somálsku.
Potenciálni partneri pre spoluprácu
Pobyt v Keni sme využili i na návštevu vybraných renomovaných výskumných i vzdelávacích inštitúcií. Spolu so štátnym tajomníkom MŽP SR Jánom Ilavským sme navštívili Svetové centrum lesníctva, kde nám prezentovali program Stromy pre život, ktorý pomáha zmierňovať biedu a hlad v najzaostalejších častiach Kene. V centre šľachtia netradičné druhy plodín, napríklad baobab, ktoré sú veľmi výživné a môžu slúžiť na výrobu energeticky výdatných potravín. Ďalšie stretnutie sa konalo na Medzinárodnom výskumnom ústave živočíšnej výroby (IRLI), kde nás milo privítali, keďže s SPU v Nitre spolupracovali v rámci výskumných rámcových projektov. Vo výskumnom ústave pracujú odborníci z 36 krajín, výskumné stáže tu absolvujú doktorandi z celého sveta (počas nášho pobytu nastupovala na trojročnú výskumnú stáž doktorandka z Univerzity v Barcelone). Výskumné úlohy sa týkajú rôznych problémov v krajinách (napríklad vývoj vakcíny proti horúčke východného pobrežia u hovädzieho dobytka a jej distribúciu pre malých farmárov). Ako sa vyjadrili, s SPU by radi spolupracovali pri riešení výskumných projektov v rámci priorít programu Horizont 2020 a tiež výmene výskumných pracovníkov a doktorandov. Počas diskusie sme prezentovali hlavné odborné zamerania projektu AgroBioTech z hľadiska možností spolupráce. Do tretice sme navštívili Kenský poľnohospodársky výskumný inštitút (KARI), ktorý spolupracuje so SAV v rámci projektov Slovak AID (zariadenie pre produkciu sterilných samcov tse-tse múch). Zavítali sme na stredisko v meste Thika (40 km od Nairobi), kde sa venujú problematike ovocinárstva, zeleninárstva, pestovania liečivých rastlín a majú zriadené centrum biotechnológií. Počas stretnutia nám prezentovali námety pre spoluprácu v rámci projektov SLOVAK AID a vyjadrili záujem o projekty v oblasti biotechnológií a génového inžinierstva a riešenie problémov pozberovej úpravy, skladovania, balenia a predaja ovocia (jablká, mango), orechov (makadamia) a liečivých rastlín. Samozrejme, súčasťou nášho pobytu bola aj návšteva univerzít. V žiadnom prípade sme nemohli obísť JOMO KENYATTA University of Agriculture and Technology, kde na úrovni vedenia univerzity a dekanov jednotlivých fakúlt bol deklarovaný záujem o podpísanie Memoranda o spolupráci, výmenu študentov a učiteľov. Univerzita sa nachádza za mestom Nairobi, má veľký zelený kempus s knižnicou a v rámci praktickej výučby vyrába vlastné jogurty a instantné rezance, ktoré predáva v maloobchodnej sieti s veľmi atraktívnym obalom za prijateľnú cenu. Záujem o spoluprácu deklarovali aj ďalšie dve univerzity - Kenyatta University a Mont Kenya university v Thike.
Nezabudnuteľné zážitky a postrehy
Náš pobyt v Keni sa začal netradične, ale o to krajšie. Zúčastnili sme sa na udalosti, ktorú naozaj nemožno nazvať každodennou. Nedeľa, 27. októbra 2013, bola slávnostným dňom pre obyvateľov usadlosti Mukuyu-ini, keď otvárali nový pavilón miestnej nemocnice Sv. Cyrila a Metoda, ako výsledok tretej etapy charitatívnej akcie česko-slovenského Lions klubu. Oficiálnemu otvoreniu predchádzala katolícka svätá omša, bohatá na temperamentné spevy a tance miestnych veriacich. Jednoduchá budova kostola Panny Márie bola zaplnená do posledného miesta veriacimi všetkých generácií. Na slávnosti sa zúčastnili predstavitelia miestnej samosprávy a ministerstva zdravotníctva, ako aj naši predstavitelia - štátny tajomník J. Ilavský, slovenský a český veľvyslanec. Do nemocnice chodia pacienti zo spádovej oblasti asi 36 km a ročne riešia viac ako 2000 prípadov rôznych ochorení. Tretia etapa nie je ani náhodou poslednou, nakoľko Lions klub pripravuje štvrtú etapu, zameranú na vybavenie (napríklad zubnej ambulancie) a pomoc zo strany slovenského lekárskeho tímu. Po slávnostnom otvorení sme sa stretli s charizmatickou sestrou Emmou z miestneho rádu, ktorá nás pozvala na návštevu strediska na diagnostiku a liečbu TBC a HIV.
Slovo na záver
Napriek tomu, že mnohé miesta v Keni sú zaostalé, s veľmi zlou infraštruktúrou, počas celého pobytu sme stretávali usmiatych a milých ľudí, nadšených pre nové výzvy. Nepríjemné pocity nás opantali pri prechode popri uzavretom obchodnom centre Westgate, ktoré bolo len pred pár týždňami miestom teroristického útoku. Zvýšenú pozornosť a kontrolu bolo vidieť na každom kroku. Ale ani to neodradilo turistov a podnikateľov z Európy, Ázie a Austrálie, naďalej pôsobiť v tejto krajine s vyše 40 miliónmi obyvateľov, pred ktorou stoja veľké výzvy. Obchodné centrá, masajské trhy a vystúpenia, ako aj safari parky sú plné turistov. Nakoniec, počas nášho pobytu zavítala do Kene aj televízia Markíza, aby urobila reportáž o tom, kde všade sa zviditeľňuje Slovensko prostredníctvom rozvojových projektov. Obrovské stromy jacaranda, obsypané modrofialovými kvetmi, udivujú všetkých turistov, nehovoriac o masajských šperkoch a textíliách, ktoré priam pozývajú nakupovať. Na záver chceme za SPU poďakovať slovenskému veľvyslancovi v Keni Michalovi Mlynárovi, ako aj ostatným pracovníkom slovenského veľvyslanectva za pomoc a podporu pri príprave a realizácii pracovnej cesty. Tiež ďakujeme zástupcom Lions klubu na čele s pánom Tiborom Bučekom za možnosť zúčastniť sa na otváracom ceremoniáli v Mukuyu-ini. Asante sana (ďakujeme)!
Prof. Dr. Ing. Elena Horská
Expozícia SPU návštevníkov Global South-South Development Expo 2013 mimoriadne zaujala.
Na Medzinárodnom výskumnom ústave živočíšnej výroby.
Na národnom výskumnom poľnohospodárskom ústave (KARI) s pracovníkmi biotechnologického centra
Na otvorení nového pavilónu miestnej nemocnice Sv. Cyrila a Metoda v Mukuyu-ini
S farmárom medzi kávovníkmi, obdivujúc všade prítomnú červenú pôdu.