V rámci projektu TRIVE sa od 1. do 10. júla skupina zamestnancov Technickej fakulty (prof. Ing. Ladislav Nozdrovický, PhD., Ing. Miroslav Macák, PhD., a doc. Dr. Ing. Juraj Maga) absolvovala mobilitu v Dánsku.
Cieľom bola účasť na 35. medzinárodnej vedeckej konferencii CIOSTA 2013 s názvom Od efektívneho k inteligentnému poľnohospodárstvu a lesníctvu, ktorá sa konala v konferenčnom centre vo Vingstede. Organizátorom bola CIOSTA. V špeciálnej sekcii Reťazce zelených zásob zamestnanci TF prezentovali príspevok Inteligentný model umožňujúci kvantifikovať spotrebu energie a emisie NOx uvoľňované v poľných operáciách za účelom environmentálne prijateľného a efektívneho riadenia poľnej strojovej techniky a v priebehu konferencie prof. L. Nozdrovický viedol sekciu R4 s názvom Riadenie poľnej strojovej techniky. V rámci mobility navštívili aj výskumné centrum Katedry techniky vo Foulum - Tjele, Univerzita v Aarhuse, kde rokovali o rozvoji spolupráce v oblasti tvorby a prípravy študijného programu zameraného na biosystémové inžinierstvo a energetickú sebestačnosť. Zároveň predniesli dve prednášky: Zvyšovanie atraktívnosti študijných programov zameraných na poľnohospodársku techniku v podmienkach SR a Vývoj a rozširovanie študijného programu zameraného na biosystémové inžinierstvo s dôrazom na oblasť biopalív na Slovensku. Podľa účastníkov pracovnej cesty, mobilita splnila svoje ciele a významne prispela k prezentovaniu vlastných výsledkov vedeckovýskumnej práce a k rozvoju kontaktov s poprednou univerzitou v Aarhuse v Dánsku.
Prof. Ing. Viera Paganová, PhD., a Ing. Ladislav Bakay, PhD., z Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva absolvovali 7. - 11. mája mobilitu v Miláne, Taliansko. Cieľom bola účasť na 16. ročníku European Forum on Urban Forestry (EFUF), medzinárodnom sympóziu venovanom mestským lesom a zelenej infraštruktúre sídiel. Odborníci z SPU predstavili formou posterovej prezentácie výsledky výskumu Katedry biotechniky zelene FZKI orientovaného na selekciu netradičných druhov drevín pre mestské prostredie. Výsledky sú publikované v zborníku abstraktov na webovej stránke EFUF. V samostatnej prednáške Súčasné prímestské lesy na Slovensku prezentovali výsledky analytického prieskumu rekreačných a prímestských lesov v SR s využitím databázy LGIS. Podľa účastníkov mobility prínosom bolo nadviazanie kontaktov v oblasti výskumu adaptability drevín v urbanizovanom prostredí s Lesníckou fakultou v Tharandte (Nemecko) a Univerzitou v Bari (Taliansko). Zapojili sa aj do projektu COST F1204, ktorý sa bude venovať prepojeniu environmentálnych a sociálnych aspektov zelenej infraštruktúry a mestskej zelene v sídlach. Prof. Paganová a Ing. Bakay sú členmi pracovnej skupiny WG1, ktorá je orientovaná na výskum environmentálnych služieb zelenej infraštruktúry a mestskej zelene vo vzťahu ku klimatickej zmene.
Renáta Chosraviová