V polovici júla sa začal v talianskom Palerme tretí ročník trojtýždňového Intenzívneho programu EcoCycles (IP) podporeného v rámci vzdelávacieho programu EÚ Erasmus.
Cieľom bolo upriamiť pozornosť na možnosti udržateľného rozvoja ľudskej spoločnosti a ľudských sídiel prostredníctvom tzv. ekologických cyklov. Do projektu je zapojených 26 inštitúcií, najmä univerzít z celého sveta, na IP sa zúčastnilo až 70 študentov, čo potvrdzuje, že tohtoročný program bol najväčším v histórii fungovania Lifelong Learning Programme Erasmus v rámci EÚ.
SPU reprezentovali piati študenti z FEŠRR, ktorí využili možnosť vzdelávať sa v danej problematike a získať nové informácie pre svoj ďalší osobný a profesionálny rozvoj. Trojtýždňový program bol rozčlenený na 7 modulov, zameraných na manažment prírodných zdrojov, udržateľné poľnohospodárstvo a lesníctvo, udržateľný regionálny rozvoj a turizmus, ale najmä z pohľadu podmienok a možností organizátora na vinohradníctvo a vinárstvo, ktoré boli hlavnou súčasťou väčšiny absolvovaných exkurzií. Počas nich sme navštívili vinohradnícke podniky v Sambuce (víno Feudo Aranció) a v Marsale (víno Florio). Mali sme jedinečnú príležitosť vystúpiť na sopku Etna (na snímke), odkiaľ sme mali možnosť odniesť si suveníry v podobe sopečných kameňov z tohtoročného májového sopečného výbuchu. V rámci IP sa od 30. júla do 1. augusta uskutočnila aj prvá konferencia European EcoCycles Society, na ktorej sa zúčastnili aj študenti IP z SPU a pedagóg Ing. Pavol Otepka, PhD., z Katedry udržateľného rozvoja FEŠRR, ktorý prednášal, viedol plenárne rokovanie a jednu z ôsmich sekcií konferencie. Vo voľnom čase účastníci IP-čka využívali možnosť relaxovať na blízkych plážach, spoznávať Palermo a nadviazať nové priateľstvá so študentmi z Francúzska, Maďarska, Poľska, Švédska, Talianska, USA.
Bc. Ľudmila Poláčková, FEŠRR