V aule SPU sa 22. mája konalo slávnostné zasadnutie Vedeckej rady SPU v Nitre, na ktorej rektor Dr.h.c. prof. Ing. Peter Bielik, PhD., udelil čestný titul doctor honoris causa Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre prof. Lászlóovi Bárdosovi, DVM, PhD., z Univerzity sv. Štefana v Gödöllő v Maďarsku, za aktívnu spoluprácu pri rozvoji univerzity a osobný prínos k realizácii medzinárodnej vedeckej spolupráce a prof. Ing. Janovi Marečkovi, DrSc., z Mendelovej univerzity v Brne v Českej republike, za rozvoj poznania v oblasti poľnohospodárskej a environmentálnej techniky, za medzinárodnú spoluprácu vo výskume a šírenie dobrého mena SPU v Nitre.
Slávnostné laudácio na prof. Lászlóa Bárdosa (vpravo) predniesol prof. Ing. Ján Tomáš, CSc., dekan FBP. Zdôraznil, že prof. L. Bárdos je národne a celosvetovo uznávanou osobnosťou v oblasti výskumu i výučby fyziológie živočíchov, výskumu metabolizmu vitamínov, predovšetkým retinoidov. SPU významne oceňuje jeho osobný vklad v oblasti klinickej fyziológie zvierat, so zameraním sa na implementáciu spektroskopických metód v oblasti intermediárneho metabolizmu domácich zvierat. Slávnostné laudácio na prof. Jana Marečka predniesol prof. Ing. Zdenko Tkáč, PhD., dekan TF. Vysoko vyzdvihol jeho pedagogickú a vedeckovýskumnú činnosť, ktorá sa orientuje na oblasť procesného riadenia biotechnických systémov, integrovanej prevencie, environmentálnej bezpečnosti strojov a strojných zariadení strojárskeho priemyslu, agropotavinárskeho komplexu, odpadového hospodárstva a obnoviteľných zdrojov energie.
rch
prof. László Bárdos, DVM, Ph.D
László Bárdos sa narodil 16. apríla 1949 v Budapešti.
Je uznávaným odborníkom v oblasti fyziológie živočíchov v Maďarsku. Ako riadny profesor, vedúci katedry Fyziológie a hygieny živočíchov je národne a celosvetovo uznávanou osobnosťou v oblasti výskumu i výučby fyziológie živočíchov, výskumu metabolizmu vitamínov obzvlášť retinoidov. Jeho vedecký prínos spočíva v prehĺbení základného poznania v odbore vitaminológie. Podieľal sa na vývoji a zlepšovaní metód determinácie vitamínov rozpustných v tukoch z rozličných biologických matríc. Výsledky svojho výskumu prenášal do vývoja účinných metodických laboratórnych postupov v súčasnosti celosvetovo využívaných a prípravy biologicky účinných supplementov výživy so zvýšeným zastúpením vitamínov.
Hlavnou náplňou pedagogickej činnosti prof. Bárdosa bolo zlepšenie doterajších konvenčných spôsobov výučby fyziológie živočíchov, významne prispel k zavádzaniu nových moderných digitálnych spôsobov animácie metabolických a funkčných procesov v živých systémoch.
Prof. Bárdos ako vysokoškolský pedagóg bol školiteľom 12 doktorandských prác, je stálym členom doktorskej školy v oblasti fyziológie zvierat pri Maďarskej akadémii vied. Zaisťuje výučbu predmetov orientovaných na fyziológiu a anatómiu domácich zvierat. Pôsobil ako externý prednášajúci na rôznych Európskych univerzitách.
So Slovenskou poľnohospodárskou univerzitou spolupracuje už viac ako 30 rokov. Významne ovplyvnil vedeckú prípravu učiteľov a doktorandov na pôvodnej Agronomickej fakulte a v súčasnosti na Fakulte biotechnológie a potravinárstva. Umožnil prístup a využitie excelentných biochemických a imunologických laboratórií na domácom pracovisku niekoľkým doktorandom a vedeckým pracovníkom Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Intenzívne spolupracoval s inštitúciami na Slovensku: Slovenská akadémia vied – Ivanka pri Bratislave, UVLaF v Košiciach, kde aktívne prispieval k objasneniu niektorých významných fyziologických závislostí hydiny (výživná a imunologická kvalita prepeličích vajec a pod.). Pod jeho vedením boli sformulované spoločné bilaterálne projekty, v rámci ktorých doktorandi našej fakulty absolvovali stáže na zahraničných pracoviskách so zameraním na problematiku fyziológie buniek. Zvlášť významný je prínos osobných znalostí a skúsenosti pri realizácii pokusov zameraných na toxické vplyvy vybraných prvkov vo vzťahu k metabolizmu vitamínov. S ohľadom na všeobecné renomé a uznanie, profesor Bárdos pôsobí aj na iných významných inštitúciách v Maďarsku (Maďarská akadémia vied, Acta Veterinaria Hungarica). Na pôde univerzity je pravidelným členom vedeckého výboru medzinárodných konferencií (Risk Factors of Food Chain, Animal Physiology, Medzinárodná konferencia o reprodukcii hospodárskych zvierat). Koordinoval bilaterálne projekty APVV medzi dvoma inštitúciami na základe vzájomných dohôd a prispel k erudovaným oponentúram vedeckých projektov zo Slovenskej republiky v rámci grantových agentúr VEGA, APVV, KEGA.
prof. Ing. Jan Mareček, DrSc.