Mesiac jún patrí medzi najkvetnatejšie obdobia v prírode. Jednoznačné prvenstvo však patrí ružiam, ktoré sú právom označované za kráľovné kvetov.
Ruže sprevádzajú človeka počas celej jeho existencie, pripomínajú nám zrodenie života, ale aj jeho pominuteľnosť. V minulom roku pri príležitosti 60. výročia vzniku SPU v Nitre bolo pod vedením riaditeľa Ing. Juraja Kubu, PhD., založené rozárium v Botanickej záhrade (BZ) SPU.
Ako nás informoval, s pestovaním ruží počítali prakticky od založenia BZ v roku 1982, avšak k realizácií rozária nedošlo. „Samotná organizácia zbierok ruží vychádza z pestovateľskej praxe a požiadaviek záhradnej
architektúry, ktoré si vyžadujú praktické a jednoduché triedenie na základe biologických a estetických vlastností. Napriek relatívne bohatému zastúpeniu jednotlivých skupín ruží treba sústrediť starší historický sortiment, ktorý je roztrúsený v zahraničných rozáriách a postupne dobudovať expozíciu botanických ruží,“ vysvetlil riaditeľ postup pri realizácii zbierkového fondu. Podotkol, že rozária sú miesta, ktoré dokážu
vychovávať a formovať správanie človeka. Sú v podstate dielami záhradnej architektúry s maximálnym estetickým, výchovno-vzdelávacím a environmentálnym potenciálom. Takže všetkým návštevníkom BZ SPU praje radosť z rozkvitnutých ruží.
Renáta Chosraviová
Ing. Juraj Kuba, PhD., riaditeľ Botanickej záhrady SPU v Nitre.
Z histórie rozárií
Z historického hľadiska mali ruže veľký význam vo všetkých vyspelých kultúrach od čias Mezopotámie až po starý Rím. Nachádzame o nich zmienky v koráne i v kresťanskom svete a patria medzi najstaršie kultúrne rastliny. Prirodzene sa vyskytujú v miernom aj subtropickom pásme severnej pologule. S rozširovaním ruží na kontinente dochádza postupne k zakladaniu rozárií ako živých zbierok. Najstaršie európske sú vo Francúzsku. Na našom území je najstaršie rozárium v Bratislave. Založil a vybudoval ho v rokoch 1826 - 1850 hajtman Nickelson. Medzníkom v našom ružiarstve sú roky 1874 – 1910, keď v Krupine pôsobil lesmajster Rudolf Geschwind, ktorý so zanietením šľachtil ruže známe po celom ružiarskom svete. Na začiatku 20. storočia zaznamenáva vrchol v tom období naše najväčšie a najbohatšie rozárium v Dolnej Krupej, založené „ružovou grófkou“ Máriou Henrietou Chotekovou. V r.1965 súčasne s budovaním Arboréta Borová Hora vzniká aj rozárium. Základom zbierky bol sortiment ruží, ktorý sústredil prof. Pravdomil Svoboda v rokoch 1954 - 1967 v Arboréte Peklov a Průhonice. V roku 2003 je formované rozárium v Arboréte Mlyňany a dostáva podobu genofondového rozária.