V ostatných rokoch sa voda stáva vážnym globálnym nedostatkom a kvalita pitnej vody sa v mnohých krajinách sveta z rôznych príčin znižuje. Tento vážny problém sa prejavuje aj v zhoršovaní zdravotného stavu obyvateľstva, príprave potravín a výživy obyvateľstva.
Z uvedeného dôvodu mnohé výskumné, vývojové a výrobné pracoviská hľadajú nové technológie a zariadenia na revitalizáciu vody a zlepšovanie jej kvality. Pri inovácii technológií sa využívajú aj mnohé, novoobjavené vlastnosti vody, ktoré sú veľakrát udivujúce. V danej problematike sa realizuje dlhodobá spolupráca medzi Inštitútom ekológie človeka (IEČ) v Kyjeve, Ukrajina, spoločnosťou MERCI_M v Prešove a Inštitútom ochrany biodiverzity a biologickej bezpečnosti pri FAPZ SPU v Nitre. Prezentáciu poznatkov z riešenia spoločných výskumných a vývojových projektov zabezpečujú uvedené pracoviská aj formou cyklu
spoločne organizovaných vedeckých seminárov. V dňoch 12. - 13. marca sa na SPU v Nitre uskutočnil už tretí pracovný vedecký seminár pod názvom Nové a menej známe efekty aktivovanej vody, pod vedením prof. M. V. Kurika z IEČ. Bol na ňom prerokovaný a prijatý aj pracovný návrh na nový medzinárodný program Voda je náš život, orientovaný na výskumné, vzdelávacie, vývojové a rozvojové aktivity. Riešenie experimentov z daného programu sa plánuje realizovať v rámci Excelentného centra ochrany a využívania agrobiodiverzity pri FAPZ. Program je začlenený aj do pripravovaného projektu Rozvoj medzinárodnej spolupráce s cieľom transferu a implementácie výsledkov výskumu a vývoja do vzdelávacích programov – TRIVE, koordinovaného SPU v Nitre na základe podpory operačného programu Výskum a vývoj financovaného z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, v rámci ktorého sa zabezpečí aj vytvorenie medzinárodnej siete z danej problematiky.