Dipl. Ing. Adrián Šedivý, MAS, je absolventom Fakulty agrobiológie a potravinových zdrojov SPU v Nitre, študijný odbor fytotechnika. Po ukončení štúdia v Nitre sa rozhodol pre Viedenskú univerzitu, kde sa venoval európskym štúdiám.
V súčasnosti pôsobí ako prokurista a riaditeľ pre poľnohospodárske operácie v spoločnosti Slovenské cukrovary, s.r.o., Sereď, pre materskú spoločnosť Agrana so sídlom vo Viedni.
Pán inžinier, môžete nám priblížiť svoju pracovnú pozíciu?
Mojou úlohou je kompletne zastrešovať prvovýrobu, čiže dodávanie suroviny do nášho výrobného závodu na ďalšie spracovateľské účely. Venujem sa aj obchodnej činnosti a komoditnému obchodu, kontaktom s prvovýrobcami, podpore segmentu, cukorného režimu a získavaniu kontaktov na podpory pre cukor a výrobu cukru z cukrovej repy na úrovni platobnej agentúry ministerstva. Všetku túto agendu musíme riešiť, aby cukrová repa mala svoje miesto na Slovensku a segment výroby cukru bol zastúpený aj v našej krajine.
Ako ste sa dostali k práci pre rakúsku spoločnosť?
Do rakúskej spoločnosti k našim susedom som sa dostal v prvom rade preto, lebo som ovládal nemčinu. Znalosť cudzieho jazyka vnímam ako jedinú možnosť, ako sa dnes môžu mladí ľudia etablovať v medzinárodne pôsobiacich spoločnostiach. Napríklad pre Rakúšanov je príjemné, keď s nimi komunikujete v ich rodnom jazyku. Pravda je, že pokým nie sú na vysokých manažérskych pozíciách, neovládajú cudzie jazyky. Slováci sú v tomto smere flexibilnejší. Pokiaľ ide o prácu v zahraničí, mnohí majú predstavu, že prináša iba výhody. Nie je to však tak, lebo v zahraničí vás vždy budú vnímať ako cudzinca. Som presvedčený, že najlepšie je, keď má človek dobrú prácu doma.
Ako si spomínate na svoju alma mater a ako hodnotíte vedomosti a zručnosti nadobudnuté na SPU?
Myslím si, že máloktorý absolvent po skončení školy dokáže niečo reálne robiť, ale to ani nie je poslaním univerzity. Jej úlohou je študenta zorientovať a dať mu možnosť svoju víziu budúceho uplatnenia sa v praxi prispôsobovať voliteľnými predmetmi. Som rád, že SPU mi dala tieto možnosti a priestor. Voliteľné predmety som si vybral na FEM, kde som písal aj diplomovú prácu zameranú na sladovnícky jačmeň a víziu jačmeňa po vstupe do EÚ. Mojou školiteľkou bola prof. Ľudmila Nagyová. Samozrejme, po skončení vysokoškolského štúdia sa každý musí ďalej vzdelávať vo svojom odbore, lebo univerzita poskytuje - v súlade so svojím názvom – len všeobecné vedomosti. Rozšíriť obzory počas štúdia a zdokonaliť cudzí jazyk pomáhajú aj zahraničné letné školy, kurzy a brigády. Vedomosti získané počas štúdia na SPU vysoko hodnotím, univerzita mi dopomohla aj k úspešnému absolvovaniu dvojročného MBA štúdia na FEM.
Čo by ste odkázali študentom, aké pracovné pozície majú podľa vás dnes perspektívu?
Študentom by som predovšetkým odkázal, aby zmenili predstavu, že treba pracovať len na dobre platených manažérskych pozíciách, v kanceláriách za počítačom. Chýbajú nám agronómovia, ľudia, ktorí sú vonku na poliach, lebo generácia starne. Aj v našej spoločnosti pracujeme sčasti na poli, lebo si dávame vyrábať surovinu u poľnohospodárov, ktorým robíme poradenstvo a riadime ich činnosť. A toto musíme robiť len v teréne, nie v kancelárii, pretože ekonomika poľnohospodárstva sa rodí na poli.
Prezradíte nám na záver, aké sú vaše záľuby?
Mojím koníčkom je predovšetkým práca a rodina. Do práce odchádzam ráno o šiestej a vraciam sa večer asi o ôsmej. Všetky voľné chvíle venujem manželke a dvom synom.
Renáta Chosraviová
Na Dni kariéry na SPU sa Ing. Adrián Šedivý
stretol so svojou školiteľkou prof. Ľudmilou Nagyovou.
Foto: rch