Takto zaujímavo pomenovali študenti záhradnej a krajinnej architektúry svoje myšlienky, nápady a námety, ktoré zapracovali do návrhov v rámci krajinársko-urbanistického workshopu na Katedre záhradnej a krajinnej architektúry (KZKA) FZKI. Ich úlohou bolo navrhnúť konverziu verejných a poloverejných priestorov vidieckeho sídla Tvrdošovce.
Podujatie zorganizoval autor článku pod odbornou záštitou vedúcej KZKA, prof. Ing. Ľubice Feriancovej, PhD. Tvorivý ateliér viedol prof. Ing. arch. Michal Šarafín, DrSc., hosťujúci lektor z FA STU, predstaviteľ architektonickej školy vidieka. Pod jeho vedením pracovalo na samostatných návrhoch 12 študentov.
Workshop odštartoval 4. februára výjazdom do Tvrdošoviec. Po stretnutí a diskusii s vedením obce a predstaviteľmi zastupiteľstva nasledoval terénny prieskum. Študenti si prezreli vybrané verejné a poloverejné priestory obce. Osobitnú pozornosť venovali starému cintorínu pri jazere, vidieckej záhrade obecného múzea v rázovitom sedliackom dome, areálu materskej školy a novému centru obce. Nasledujúce tri dni sa niesli v duchu hľadania a formovania myšlienky návrhu.
Tvorivá atmosféra oživila celý ateliér. Profesor Šarafín sa usiloval o vyburcovanie študentov k veľkolepým myšlienkam a kreatívnym návrhom. Program tvorivého ateliéru spestrili tematické prednášky v rámci diskusných večerov. O fenoméne hydropónie v objektoch a princípoch vertikálnych fariem nám porozprávala Ing. arch. Michaela Kesanová z FA STU. Projekt BAUM, zaoberajúci sa koordináciou územného rozvoja Bratislavy a susedných rakúskych obcí, predstavil Marek Dinka z magistrátu hlavného mesta. Sériu večerných prednášok zavŕšila Ing. Ivana Pasečná, PhD., a Ing. Peter Pasečný z 2ka landscape architects, ktorí hovorili o manažmente a plánovaní verejných priestorov zelene. Ukážkami svojich projektov si získali nadšenú pozornosť študentov. Posledný večer a nasledujúce doobedie pred záverečnou prezentáciou výsledkov workshopu sa pracovná atmosféra a tvorivé napätie v ateliéri dali priam krájať. Na prezentácii výsledkov 8. februára sa zúčastnil starosta obce Tvrdošovce a dvaja poslanci obecného zastupiteľstva, prítomná bola aj dekanka FZKI Ing. Klaudia Halászová, PhD., a pracovníci KZKA. Podujatie bolo pre našich študentov novou skúsenosťou, možnosťou získať inšpirácie i motiváciu pre budúcu tvorbu a spoznať úspešných odborníkov z praxe. Budem rád, keď niektoré námety z workshopu nájdu svoje uplatnenie pri ďalšom udržateľnom rozvoji obce a skvalitňovaní jej otvorených priestorov.
Ing. Attila Tóth, FZKI
Snímky: archív autora