Európska komisia predstavila v novembri minulého roka plán na zefektívnenie a modernizáciu Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) EÚ, ktorého cieľom je zlepšiť fungovanie európskeho poľnohospodárstva.
Touto témou sa zaoberal aj seminár s názvom Otvorenie národnej diskusie k zdravotnej prehliadke a k reforme SPP EÚ, ktorý sa konal v nitrianskom Agroinštitúte. Zorganizovalo ho MP SR a odštartovalo ním ďalšiu sériu stretnutí v rôznych častiach Slovenska.
Na diskusii sa zúčastnila Zdenka Kramplová, ministerka pôdohopodárstva SR, Miroslav Jureňa, poslanec NR SR, Peter Baco, poslanec EP a Ivan Oravec, predseda SPPK. "Stabilizácia poľnohospodárstva a jeho rozvoj sú veľmi dôležité pre súčasnú vládu. Dialóg, ktorý otvárame, je nevyhnutný na to, aby poľnohospodári mohli prezentovať svoje názory na doladenie spoločnej agrárnej politiky. Predložené návrhy, ktoré na stretnutiach odznejú, budeme spracovávať a v Bruseli obhajovať, " uviedla Z. Kramplová.
Medzi hlavné témy, ktoré sa nás najviac dotýkajú, patrí zmena režimu jednotnej platby a krátenie priamych platieb v závislosti od veľkosti poľnohospodárskych podnikov. EÚ argumentuje, že veľké podniky hospodária efektívnejšie, preto by ich podpora mala byť nižšia. Toto opatrenie by sa dotklo viac ako polovice právnických osôb pôsobiacich v slovenskom poľnohospodárstve. Odborníci tento návrh považujú za neracionálny. "Zásadne nesúhlasíme so zavedením krátenia a stropu priamych platieb v závislosti od veľkosti podniku. Viedlo by to k likvidácii vysokoprodukčných podnikov vo vybraných štátoch. Chceme vyzvať partnerov v EÚ na ukončenie nekalej konkurencie, platby by mali byť viazané na moderné technologické a technické postupy, ktorými sa zabezpečí pokrok," povedal europoslanec P. Baco. V súvislosti so zmenou režimu jednotnej platby Slovensko podporuje možnosť uplatnenia jednotnej platby na plochu (SAPS) do roku 2013.
Témou diskusie bola aj snaha zrušiť kvóty na produkciu mlieka, čo pravdepodobne povedie k zníženiu nákupnej ceny mlieka. Podľa I. Oravca to môže následne spôsobiť pokles stavov dojníc na Slovensku, ale aj v ostatných štátoch EÚ.
V závere seminára ministerka pôdohospodárstva zdôraznila, že Slovensko sa nachádza v spleti štátov EÚ, kde sa každý snaží presadiť svoj záujem. "Ak chceme získať dobrú východiskovú pozíciu pre naše poľnohospodárstvo, musia subjekty pôsobiace v agrárnom odvetví vystupovať jednotne," zdôraznila.
Do odborného diskusného fóra o zdravotnej prehliadke sa môžete zapojiť na internetovej stránke MP SR.