Nežnosť, krásu tvarov a pestrosť farieb exotických orchideí rodu Phalaenopsis, Cattleya, Vanda, Paphiopedilum mohli návštevníci botanickej záhrady obdivovať v uplynulých dňoch na výstave s názvom Ríša kvitnúcich trópov a subtrópov.
Cennú zbierku v súčasnosti tvoria skleníkové kultúry umiestnené v troch skleníkoch, kde je sústredených 2-tisíc botanických druhov a 3-tisíc kultivarov orchideí, ktoré pochádzajú zo všetkých tropických oblastí sveta. Zbierky orchideí a bromélií, z ktorých väčšinu získali botanici počas expedícií do Južnej Ameriky, patria k najväčším na Slovensku.
Niektoré druhy sa dajú pestovať aj v našich zemepisných šírkach. Najjednoduchšie sa pestujú orchidey rodu Phalaenopsis a Cattleya, a to v substráte z kôry, pilín, rozdrveného polystyrénu alebo molitanu. "Vyžadujú však časté rosenie, v zime raz, v lete trikrát denne. Neznášajú zimu a prievan. Potrebujú slnko, vzdušnú zeminu, pravidelné hnojenie, vetranie a stabilnú teplotu okolo 18 °C. Pestovateľom sa rastlina odmení kvetom, ktorý kvitne približne dva až tri mesiace," hovorí záhradníčka Daniela Kabrheľová, ktorá sa spolu s Margitou Záhorskou venuje pestovaniu tropických a subtropických kvetov v BZ. Orchidey presádzame až po dvoch rokoch, v období rastu, po odkvitnutí. Vo svete existuje 32- až 35-tisíc druhov orchideí, z nich okolo 3500 druhov je typických pre Kolumbiu. Botanickí experti ju pokladajú za krajinu s najväčšou paletou týchto exotických kvetov - čo sa týka množstva druhov, tvaru kalichov a rôznorodosti farieb.
RENÁTA CHOSRAVIOVÁ
Výstava orchideí v Botanickej záhrade SPU
Foto: rch